Szef rady Światowego Towarzystwa Medycznego sceptyczny wobec obowiązku noszenia masek

Aktualizacja: 2020-04-23 1:33 pm

Od przyszłego poniedziałku w całych Niemczech wejdzie w życie obowiązek zasłaniania ust i nosa. Podobnie jak w Polsce wystarczy do tego chustka lub szalik. Niemiecki lekarz, przewodniczący rady Światowego Towarzystwa Medycznego prof. Frank Urlich Mongomery wyśmiał taką ochronę przed koronawirusem.

W rozmowie z „Rheinische Post” Montgomery zakwestionował sensowność zasłaniania ust i nosa rzeczami takimi jak szalik. W opinii Mongomery’ego obowiązek noszenia maseczek miałby sens, gdyby dotyczył prawdziwych maseczek medycznych. Możliwość osłaniania się szalikami bądź chustkami nazwał czymś „śmiesznym”.

Mongomery zwrócił przy tym uwagę, że maseczki zapewniające rzeczywistą ochronę są wciąż potrzebne personelowi medycznemu oraz osobom z grup ryzyka.

Szef rady Światowego Towarzystwa Medycznego jest zdania, że noszenie maseczek da ludziom fałszywe przekonanie, że są bezpieczni. „Kto nosi maskę, uroi sobie, że jest bezpieczny i zapomni o bezpiecznym dystansie” – mówił Mongomery w rozmowie z „Rheinische Post”.

Niemiecki ekspert wskazał, że niewłaściwie używana maseczka może stać się niebezpieczna – w jej materiale mogą nagromadzić się zarazki i można się nimi zarazić dotykając skóry podczas zdejmowania maseczki.

Światowe Towarzystwo Medyczne to niezależna i największa organizacja lekarska na świecie, zrzeszająca krajowe organizacje lekarskie z ponad 100 państw świata.

Przypomnijmy, że podobnie w lutym br. o maseczkach wypowiadał się minister zdrowia Łukasz Szumowski. „Maseczki nie pomagają, nie zabezpieczają przed wirusem. Nie zabezpieczają przed zachorowaniem. Nie wiem, po co ludzie je noszą” – mówił w radiu RMF FM. Po wprowadzeniu w Polsce obowiązku zasłaniania nosa i ust tłumaczył, że nie zmienił zdania. „Maseczki nie chroniły nas kiedyś i nie chronią nas dzisiaj. Pomagają w zupełnie innym aspekcie. Chronią innych przed nami, jeśli mamy zakażenie. Kiedyś zakażonych było mało. Teraz jest ich więcej. Zasadne jest ich noszenie, niezależnie od tego, czy jesteśmy chorzy czy nie, bo statystycznie coraz częściej spotykamy na ulicy osobę, która jest zarażona – mówił na antenie TOK FM.

Kresy.pl / rp-online.de

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=113702 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]