Aktualizacja strony została wstrzymana

Maseczka chroni, czy zagraża zdrowiu?

Streszczenie:

Nie ma żadnej maseczki, co do której dowiedziono by, że chroni przed zachorowaniem na Covid-19.

W przypadku maseczek, które nie są dopasowane (szczelne), powietrze „z teoretycznymi wirusami” swobodnie wnika przez szczeliny.

W przypadku maseczek szczelnych pory, przez które oddychasz są i tak zbyt duże, aby zatrzymać hipotetyczne wirusy. Jest to sytuacja podobna do tej, w której ktoś zakłada w oknie kraty myśląc, że zabezpieczą go one przed muchami.

Maseczka spełnia jakąkolwiek rolę tylko do czasu zawilgnięcia. Potem powinna być wyrzucona i zamieniona na nową (ponieważ wilgoć powoduje przyklejanie się i namnażanie mikroorganizmów z powietrza). Długotrwałe używanie tej samej maseczki grozi infekcją.

Długotrwałe używanie jakiejkolwiek maseczki, zwłaszcza szczelnej zagraża zdrowiu a nawet życiu. Przewlekłe niedotlenienie może prowadzić do takich problemów jak:

 • zaostrzenie istniejących chorób,
 • bóle i zawroty głowy
 • zaburzenia poznawcze czyli problemy z pracą mózgu
 • problemy z układem oddechowych
 • problemy z krążeniem
 • zwiększone ryzyko zawału serca
 • zaburzenia odporności

Jeśli chodzi o ogół społeczeństwa prawdopodobnie nikt nie przestrzega skomplikowanej instrukcji stosowania maseczki. Noszenie maseczki w inny sposób niż zgodny z instrukcją nie zapobiega infekcji i szkodzi zdrowiu.

Czy wiesz, że zgodnie z procedurą przed użyciem maski powinien Cię przebadać lekarz (czy nie będzie ona szkodzić Twojemu zdrowiu? Powinieneś też przejść test dopasowania maski (więcej o tym niżej).

*                        *                         *

Jeśli osoba nosząca maskę nie stosuje się do instrukcji, maska zwiększa ryzyko infekcji. Instrukcja jest następująca:

Przed założeniem maski należy oczyścić ręce preparatem zawierającym alkohol lub umyć wodą i mydłem.

W przypadku maseczki chirurgicznej trzeba zlokalizować umieszczoną w jej górnej części blaszkę, która po odpowiednim dogięciu powinna przylegać do górnej części nosa.

Maska powinna zakrywać usta, nos i podbródek, przy czym nie powinno być luki pomiędzy twarzą a maską.

Należy unikać dotykania maski podczas jej używania. Jeśli jednak do tego dojdzie, trzeba oczyścić ręce preparatem alkoholowym lub wodą i mydłem.

Gdy tylko maska stanie się wilgotna, trzeba ją wymienić na nową.

Jednorazowych masek nie należy używać ponownie.

Maskę należy zdejmować chwytając za część tylną, bez dotykania potencjalnie zakażonej części przedniej, i natychmiast wyrzucić do zamkniętego pojemnika.

Po wykonaniu tej czynności należy oczyścić ręce preparatem alkoholowym lub umyć wodą i mydłem.

Pytanie: czy są w ogóle jakieś osoby, które stosują się do powyższych zaleceń?

PRZYCZYNY SZKODLIWOŚCI NOSZENIA MASEK PRZEZ OGÓŁ SPOŁECZEŃSTWA

Jak to możliwe, że maski na twarz mają kluczowe znaczenie dla ochrony pracowników służby zdrowia, ale są nieskuteczne lub szkodliwe dla ogółu społeczeństwa?

Odpowiedź jest stosunkowo prosta. Dla pracowników służby zdrowia sama maska na twarz jest tylko elementem znacznie bardziej kompleksowego „Programu ochrony układu oddechowego” wymaganego przez Administrację Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (OSHA) ( 29 CFR 1910.134 ). Tylko całkowita zgodność z tym standardem gwarantuje, że ktoś jest faktycznie chroniony.

Przyczyny szkodliwości noszenia masek przez ogół społeczeństwa

Niewłaściwy wybór maski:

Polecane są tylko maski zatwierdzone przez Narodowy Instytut Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (NIOSH) jako skuteczne w filtrowaniu cząstek stałych i kropelek w powietrzu, co jest głównym sposobem przenoszenia koronawirusa. [ale nie dowiedziono, że zapobiegają zakażeniu koronawirusem i/lub rozwojowi Covid-19]. Maski te są ogólnie nazywane „respiratorami N95” .

Nieprzeprowadzenie wymaganych testów medycznych:

OSHA wymaga, aby przed użyciem maski ochronnej pracownicy otrzymali zaświadczenie lekarskie, że jest to dla nich bezpieczne. Badanie musi przeprowadzić pracownik służby zdrowia. Często jest trudniej oddychać podczas noszenia maski, więc należy zbadać kwestie takie jak czynność płuc, ciśnienie krwi czyli ocenić czy układ oddechowy i krążenia podoła wyzwaniu jakim jest częściowe przyblokowanie oddychania.

Nieprzeprowadzanie testu dopasowania:

Prawdopodobnie najważniejszym krokiem w zapewnieniu, że maska rzeczywiście działa, jest wykonanie „testu dopasowania”. Test dopasowania to kompleksowy protokół, który sprawdza, czy maska jest w stanie utworzyć hermetyczne uszczelnienie wokół twarzy osoby. Koronawirus jest mikroskopijny. Jakakolwiek niewielka szczelina w uszczelce, nawet tak mała, że niewidoczna, spowoduje, iż powietrze zewnętrzne zostanie wciągnięte do wnętrza maski. Jeśli w uszczelce jest nawet najmniejsza szczelina, zasadniczo oddychasz powietrzem zewnętrznym i czymkolwiek w nim.

Przeprowadzenie protokołu testu dopasowania obejmuje użycie roztworów chemicznych, nebulizatorów lub urządzeń do zamgławiania, a nawet w niektórych przypadkach urządzeń cyfrowych. Obejmuje to także szereg ćwiczeń fizycznych, które mają zniekształcać ciało i twarz użytkownika w dowolny sposób, którego można się spodziewać – w tym czytanie na głos krótkiego fragmentu zawierającego każdy dźwięk w języku angielskim!

Celem tego wszystkiego jest pokazanie, że ta specyficzna maska tworzy szczelne połączenie z twarzą użytkownika. Tylko przeszkolony specjalista może przeprowadzić ten test. Włosy na twarzy często zakłócają hermetyczne uszczelnienie, więc pracownicy muszą być ogólnie ogoleni, aby maska mogła mieć jakąkolwiek skuteczność. Ostatecznie bez testu dopasowania nie ma sposobu, aby dowiedzieć się, czy maska faktycznie działa (i prawdopodobnie nie działa).

Nieprzeprowadzenie indywidualnego szkolenia:

OSHA wymaga ponadto, aby każdy pracownik noszący respirator przeszedł szkolenie. Choć może się wydawać, że półmaski N95 są łatwe w noszeniu, istnieją konkretne wskazówki, jak je zakładać i zdejmować, aby ograniczyć zanieczyszczenie krzyżowe. Nawet przy doskonałym dopasowaniu, jeśli dotykasz twarzy lub głowy brudnymi rękami, aby zdjąć maskę (lub wyregulować niewłaściwie dopasowaną), natychmiast stwarzasz większe zagrożenie dla siebie.

Istnieje również dodatni-ujemny test ciśnienia, który należy wykonać za każdym razem, gdy założona jest maska, aby upewnić się, że uszczelnienie jest szczelne. Ponadto należy podać informacje o tym, jak sprawdzić, kiedy filtr respiratora przestaje działać. Bez tych wskazówek powszechne staje się niewłaściwe korzystanie z dróg oddechowych i zanieczyszczenie krzyżowe.

JEŚLI NIE ZASTOSUJESZ SIĘ DO POWYŹSZYCH ZALECEŃ NARAŹASZ SIĘ NA NASTĘPUJĄCE POWAŹNE ZAGROŹENIA

 • Teraz oddychasz więcej z powodu ograniczonego przepływu powietrza przez maskę; jeśli twoja maska nie jest szczelna, bierzesz częstsze, głębsze oddechy otaczającego cię powietrza.
 • Będziesz częściej dotykać twarzy ze względu na ciągłe odczucie dyskomfortu.
 • Gdy twoja maska zawilgnie będzie zbierać mikroorganizmy z otoczenia.
 • Twój głos jest stłumiony; być może będziesz musiał zbliżyć się do ludzi, aby mogli cię usłyszeć.
 • Zwiększone trudności z oddychaniem mogą zaostrzyć inne problemy zdrowotne.
 • Grożą Ci problemy z układem oddechowym i krążenia w tym zawał serca

https://www.triumvirate.com/blog/coronavirus-how-can-wearing-face-masks-do-more-harm-than-good

NAJPOWAŹNIEJSZYM SKUTKIEM PRZEWLEKŁEGO NOSZENIA MASKI JEST NIEDOTLENIENIE

„Podczas gdy źle dopasowane maski wpuszczają zanieczyszczenia [w tym teoretyczne wirusy], maska, która przylega zbyt dobrze powoduje, że osoba nosząca pracuje ciężej niż podczas oddychania bez maski. Może to mieć kilka niekorzystnych skutków fizjologicznych, gdy maska jest noszona przez długi czas. Ponadto wydychany dwutlenek węgla może zostać uwięziony w przestrzeni maski i ponownie wchodzić do ciała za każdym razem, gdy użytkownik maski wdycha powietrze. Dostarcza to mniej tlenu do organizmu niż wtedy, gdy osoba nie nosi maski.

„Może to prowadzić do niedotlenienia, duszności, problemów z oddychaniem i zawałów serca” – powiedział dr D Saha, naukowiec i dodatkowy dyrektor w Centralnej Radzie Kontroli Zanieczyszczeń.

dr D Saha zwrócił też uwagę, że maski są potencjalnym źródłem bakterii i wirusów. „Wilgoć z wydechu wewnątrz maski, gdy jest w stałym kontakcie z ciepłym ludzkim ciałem o temperaturze 37 stopni Celsjusza, staje się idealnym miejscem do rozwoju wirusa i bakterii” – powiedział. Może to spowodować wzrost mikroorganizmów na maskach i pomóc w rozprzestrzenianiu się chorób przenoszonych drogą powietrzną, takich jak grypa.

https://scroll.in/pulse/860276/no-good-choices-a-mask-may-block-out-some-pollution-but-have-other-ill-health-effects

Maseczki ochronne – rodzaje

Maski ochronne dzieli się ze względu na stopień właściwości filtrujących i kształt.

W celach ochrony dróg oddechowych są stosowane: maseczka chirurgiczna, N95 oraz FFP1, FFP2 i FFP3.

Półmaski FFP1, FFP2 i FFP3 to europejskie odpowiedniki amerykańskich masek N95.

UWAGA! Ważne punkty z instrukcji obsługi:

Maseczki chirurgiczne, jednorazowego użytku, po użyciu maseczkę należy wyrzucić.

Maseczki N95, półmaski FFP1, FFP2, FFP3 powinna być wyrzucona m.in. gdy stanie się wilgotna.

Maseczki nie są przeznaczone dla dzieci i osób z zarostem na twarzy, ponieważ mogą nie zapewniać im pełnej ochrony. Maseczka powinna być noszona wyłączne przez jedną osobę.

Na podst: https://www.cdc.gov/niosh/npptl/pdfs/UnderstandDifferenceInfographic-508.pdf;

https://www.mp.pl/covid19/covid19-kompendium/232513,co-decyduje-o-doborze-rodzaju-maski-medycznej-i-czy-maski-medyczne-mozna-dezynfekowac (dostęp: 09.04.2020 r.).

Maseczki – opinie ekspertów

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski: Maseczki nie zabezpieczają przed wirusem, nie zabezpieczają przed zachorowaniem. Nie wiem po co ludzie je noszą – mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski w środę (26 lutego) w porannej audycji RMF FM.

„Chodzenie w maseczce po ulicy nie ma sensu. Jest wręcz szkodliwe. Maseczka robi się wilgotna po dwóch godzinach i sama w sobie kumuluje drobnoustroje i wirusy” – powiedział w programie „Money. To się liczy” Jan Bondar, rzecznik głównego inspektora sanitarnego.

https://www.money.pl/gospodarka/koronawirus-chodzenie-w-maseczce-nie-ma-sensu-jest-szkodliwe-6484593570535553v.html
https://wideo.wp.pl/koronawirus-chodzenie-w-maseczce-nie-ma-sensu-jest-szkodliwe-6484593570535553v

WHO: „Może maseczki mogą dawać poczucie bezpieczeństwa, ale nic poza tym” – mówi dr Paloma Cuchí, przedstawicielka WHO w Polsce.

„Maseczki nieodpowiednio stosowane mogą stać się przyczyną infekcji”. (Medycyna praktyczna za WHO)

https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/koronawirus/koronawirus-aktualnosci/228841,who-maseczki-sa-dla-chorych-i-personelu-medycznego
https://pulsmedycyny.pl/who-same-maseczki-nie-wystarcza-do-ochrony-przed-koronawirusem-984624

Płk prof. dr hab. n. med. Krzysztof Korzeniewski, kierownik Zakładu Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej Wojskowego Instytutu Medycznego. „Maseczki powszechnie stosowane, np. w służbie zdrowia, mają tak duże pory, że ich skuteczność pod względem blokowania drobnoustrojów wydostających się z wydychanym powietrzem jest znikoma”

https://pulsmedycyny.pl/who-same-maseczki-nie-wystarcza-do-ochrony-przed-koronawirusem-984624

Dr n. biol. Agnieszka Chojecka z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny: „ważne jest, aby stosować się do terminów przydatności do użycia, gdyż na filtrach gromadzą się mikroorganizmy i one też mogą stanowić źródło zakażenia”

https://pulsmedycyny.pl/who-same-maseczki-nie-wystarcza-do-ochrony-przed-koronawirusem-984624
https://pulsmedycyny.pl/noszenie-maseczek-w-dobie-covid-19-przez-osoby-zdrowe-przeglad-zalecen-w-roznych-krajach-987034

Maski to nie kamizelki kuloodporne, które zatrzymują pociski COVID-19, a w rękach amatorów mogą być niebezpieczne. Epidemiolog z Uniwersytetu Bostońskiego, profesor Ellie Murray zabrał na Twittera, aby szczegółowo opisać, co się dzieje.
„Dlaczego maski dla wszystkich mogą nie działać?” . „Ponieważ maski nie są tak łatwe w użyciu. Wirus ląduje na twojej masce, a jeśli dotkniesz maski dłonią lub twarzą, możesz zostać zainfekowany. ”

Laureat Nagrody Nobla i ekspert w dziedzinie chorób zakaźnych, profesor Peter Doherty, twierdzi, że wartość powszechnego stosowania masek była od dawna kwestionowana. „Wystarczy, że maska zawilgnie, od wilgoci oddechu lub z powodu wydzieliny z nosa, już stwarza zagrożenie. Jesteś naprawdę bardziej bezpieczny w czystym świeżym powietrzu niż zakryty maską.”

https://www.news.com.au/lifestyle/health/health-problems/coronavirus-why-wearing-masks-to-prevent-virus-is-dangerous/news-story/260f51737db29f0cc29b8c41c76eb14c
https://www.researchgate.net/publication/7823790_Effects_of_wearing_N95_and_surgical_facemasks_on_heart_rate_thermal_stress_and_subjective_sensations

„Przeciętny zdrowy człowiek nie musi mieć maskii nie powinien nosić masek ” – mówi dr Eli Perencevich, profesor medycyny i epidemiologii na University of Iowa’s College of Medicine. „Nie ma dowodów na to, że noszenie masek u zdrowych ludzi je ochroni” – powiedział Perencevich. „Noszą je nieprawidłowo i mogą zwiększyć ryzyko infekcji, ponieważ częściej dotykają twarzy”.

https://www.sacbee.com/news/nation-world/national/article240780786.html

Prof. Krzysztof Pyrć, kierownik Pracowni Wirusologii na Uniwersytecie Jagiellońskim twierdzi: Jeżeli chodzi o zwykłego człowieka, to maseczki nie pomagają. A wręcz mogą zaszkodzić. (…) Jako ochrona dla osób zdrowych jest bez sensu. Gorzej – może być bardziej szkodliwa.

https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1456613,wirusolog-o-koronawirusie-jak-postepowac.html

Doktor Paweł Grzesiowski ze Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP, chodzenie w masce bez potrzeby jest szkodliwe, gdyż trochę blokuje ona oddychanie.

Coronavirus UK: „Noszenie maski jest bardziej szkodliwe niż pomocne” – ostrzega Dr Hilary Jones. Wirusy są tak małe a przestrzenie między włóknami tak duże, że bez trudu przejadą przez nie autobusy wirusów. Podczas wdechu wirusy z łatwością wchodzą z powietrzem. Może zaszkodzić, jeśli nosisz maskę, dostosowujesz ją, robi się swędząca i wilgotna – co oznacza, że częściej przykładasz rękę do twarzy. Noszenie maski może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Jeśli maska zawilgnie, to wręcz wyłapuje wirusy”.

Profesor Jonathan Van-Tam, zastępca głównego oficera medycznego w Anglii, niedawno powiedział, że „nie ma masek odnośnie których dowiedziono by, że zapobiegają rozprzestrzenianiu się Covid-19.”

Zaledwie kilka dni temu Generalny Chirurg Stanów Zjednoczonych ogłosił, że maski „NIE są skuteczne w zapobieganiu złapaniu Koronawirusa przez ogół społeczeństwa”.
Naukowcy porównują szkodliwy wpływ różnych maseczek na układ krążenia, termoregulację i samopoczucie.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15918037

I jeszcze garść zaleceń na podstawie artykułu „Dlaczego maski N95 (jedyne zalecane) nie są pomocne”.

 • Szaliki, opaski, chusteczki i wszystko, co nie ma oznaczenia N95 lub lepszego (N100, P99, P100 itp.), nie jest pomocne.
 • W jednym ze stwierdzeń CA Dept. of Public Health pisze : „Noszenie maski może faktycznie być szkodliwe dla niektórych osób z chorobami serca lub płuc, ponieważ może powodować, że płuca pracują ciężej”.
 • Kalifornijski Departament Zdrowia Publicznego zwraca uwagę : „Dzieci nie powinny nosić tych masek – nie pasują one właściwie i mogą utrudniać oddychanie.
 • Ludzie w pomieszczeniach nie powinni nosić masek. (maski mogą ograniczać oddychanie i zwiększać oddychanie dwutlenkiem węgla pogarszając samopoczucie).
 • Ludzie z brodami nie powinni nosić masek (powietrze będzie wydobywać się z krawędzi, i tak nie będzie filtrowane, a maska po prostu utrudni oddychanie bez prawdziwego filtrowania).
 • dr Fred Herkowitz, który specjalizuje się w leczeniu chorób płuc w Oakland mówi: „Maska N95 może utrudniać użytkownikowi oddychanie z powodu nagromadzenia dwutlenku węgla, co zmniejsza pobór tlenu, prowadząc do zwiększenie częstości oddechów i częstości akcji serca”.

http://360sale.xyz/mask-jump.php?refpage=360sale.xyz/qiao/ttra-com-mask.php?key=why-are-n95-masks-dangerous-for-heart-patients.html

Przegląd zaleceń w różnych krajach

W Japonii skuteczność noszenia maski na twarz w celu ochrony przed wirusem została uznana za ograniczoną zwłaszcza w przestrzeni otwartej, na wolnym powietrzu.

Lekarz naczelny (US Surgeon General) zaapelował wręcz o niekupowanie maseczek przez osoby zdrowe.

Podobne zalecenia obowiązują w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Wskazują jednocześnie, że (…) nie ma wystarczających dowodów, że maski mogą zapewnić skuteczną ochronę przed infekcjami dróg oddechowych w społeczeństwie.

WHO podkreśla, że noszenie maski w sytuacjach, w których nie jest to zalecane, może stwarzać fałszywe poczucie bezpieczeństwa i prowadzić do lekceważenia innych podstawowych środków zapobiegawczych. Należy także mieć na uwadze, że nieprawidłowe używanie jednorazowej maseczki, np. zbyt długie, osłabia efekt ochronny i wręcz może sprzyjać infekcji.

Uwaga!

Okrycie twarzy rekomendowane przez CDC, a także Ministerstwo Zdrowia, nie jest profesjonalną maseczką ochronną, ale okryciem twarzy, które może być wykonane z szalika, bandanki czy koszulki.

Jeśli nawet profesjonalna maska nie chroni przed przemieszczaniem się przez nią hipotetycznego wirusa W OBIE STRONY, to jak miałby tego dokonać szalik?

Anna Sosnowska
http://annasosnowska.pl

Za: Dziennik gajowego Maruchy (2020-04-23) | https://marucha.wordpress.com/2020/04/23/maseczka-chroni-czy-zagraza-zdrowiu/