Aktualizacja strony została wstrzymana

Egzorcysta: mamy obowiązek udzielania „ostatniego namaszczenia” umierającym na Covid-19

Ks. Chad Ripperger, egzorcysta z Denver w amerykańskim stanie Kolorado podkreśla, że wszyscy księża mają obowiązek udzielania „ostatniego namaszczenia” umierającym, także tym zakażonym koronawirusem. Dodaje, że to ich „obowiązek, niezależnie od tego jakie zdanie w tej sprawie ma biskup miejsca.

Amerykański egzorcysta z Denver powiedział, że głównym obowiązkiem kapłana wobec umierającego jest dążenie do uratowania jego duszy i umożliwienie zbawienia. To szczególnie istotne w czasach pandemii i umieralności zakażonych koronawirusem. Dodał, że ratowanie duszy umierającego wiernego jest ważniejsze niż własne zdrowie i bezpieczeństwo. „Kapłani są zobowiązani do udzielania sakramentów katolikom w bezpośrednim niebezpieczeństwie śmierci, bez względu na to, co mówi ich biskup” – powiedział ks. Chad Ripperger.

W rozmowie z portal LifeSiteNews.com, kapłan odpowiadał na pytania jak każdy ksiądz powinien postępować w czasie obowiązywania bezprecedensowych zakazów spowiedzi i zamykania kościołów. Ks. Ripperger podkreślił, że gdy śmierć jest nieuchronna, kapłan ma obowiązek wysłuchać spowiedzi i dać rozgrzeszenie.

Pytania do egzorcysty padały w kontekście decyzji wielu amerykańskich i kanadyjskich biskupów, którzy na czas pandemii zakazali sprawowania wszelkich sakramentów. LifeSiteNews.com informuje, że dziesiątki biskupów zawiesili możliwość korzystania m.in. z sakramentu spowiedzi. Z kolei biskup Massachusetts posunął się na tyle daleko, że czasowo zawiesił możliwość udzielenia ostatniego namaszczenia.

Ks. Ripperger, założyciel „Doloran Fathers” – zakonu egzorcystów z archidiecezji Denver dodaje, że w czasie pandemii warto pamiętać o „doskonałej skrusze”, która może stać się pewną tymczasową alternatywą dla sakramentu spowiedzi. Kapłan podkreśla, że wierny chcący skorzystać z aktu „doskonałej skruchy” powinien żałować grzechów wyłącznie dlatego, że obraża Boga. Jednocześnie dodał, że najważniejsze, aby nie popadać w grzech śmiertelny, aby stale pozostawać w łasce uświęcającej. „W takim przypadku nawet niedoskonała skrucha może odpuścić grzech powszedni” – mówi.

„Myślę, że ludzie są przyzwyczajeni do regularnego dostępu do sakramentów, a teraz, kiedy ich nie mają, może to ich skłonić do myślenia, że ”‹”‹sytuacja jest gorsza niż w rzeczywistości. Więc jeśli nie grozi im śmierć, powinni spróbować dokonać doskonałego aktu skruchy” – tłumaczy egzorcysta z USA.

Źródło: LifeSiteNews.com

WMa

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2020-04-04)

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: Wielce Czcigodny ksiądz Ripperger (z Bractwa Kapłańskiego Świętego Piotra) przypomina oczywistość, tylko kto weźmie sobie ją dzisiaj do serca? Biskupi amerykańscy, którzy jako pierwsi uciekli i zamknęli się w swych pałacach? Którzy nawet słówkiem nie sprzeciwili się władzy świeckiej wprowadzającej zupełnie nieadekwatne rygory, ba – sami w te pędy zamknęli kościoły zanim nawet ktoś im to nakazał. A może księża, którzy bardzo chętnie skorzystali z „dyspensy”? Nie łudźmy się, bo biskupi dzisiejsi to apostaci pragnący nie-świętego spokoju. A zwykli księża, nawet jeśli znajdą się tacy, co chcieliby na serio zostosować w życiu to co głosili, to i tak niczego nadzwyczajnego nie dokonają, bo władze świeckie nie wpuszczą ich do zabarykadowanych miejsc izolacji dla „chorych na koronawirusa”.

 


 

Za:
Deprecated: preg_replace(): Passing null to parameter #3 ($subject) of type array|string is deprecated in /home/bibulaco/public_html/wordpress/wp-includes/kses.php on line 1745