Egzorcysta: mamy obowiązek udzielania „ostatniego namaszczenia” umierającym na Covid-19

Ks. Chad Ripperger, egzorcysta z Denver w amerykańskim stanie Kolorado podkreśla, że wszyscy księża mają obowiązek udzielania „ostatniego namaszczenia” umierającym, także tym zakażonym koronawirusem. Dodaje, że to ich „obowiązek, niezależnie od tego jakie zdanie w tej sprawie ma biskup miejsca.

Amerykański egzorcysta z Denver powiedział, że głównym obowiązkiem kapłana wobec umierającego jest dążenie do uratowania jego duszy i umożliwienie zbawienia. To szczególnie istotne w czasach pandemii i umieralności zakażonych koronawirusem. Dodał, że ratowanie duszy umierającego wiernego jest ważniejsze niż własne zdrowie i bezpieczeństwo. „Kapłani są zobowiązani do udzielania sakramentów katolikom w bezpośrednim niebezpieczeństwie śmierci, bez względu na to, co mówi ich biskup” – powiedział ks. Chad Ripperger.

W rozmowie z portal LifeSiteNews.com, kapłan odpowiadał na pytania jak każdy ksiądz powinien postępować w czasie obowiązywania bezprecedensowych zakazów spowiedzi i zamykania kościołów. Ks. Ripperger podkreślił, że gdy śmierć jest nieuchronna, kapłan ma obowiązek wysłuchać spowiedzi i dać rozgrzeszenie.

Pytania do egzorcysty padały w kontekście decyzji wielu amerykańskich i kanadyjskich biskupów, którzy na czas pandemii zakazali sprawowania wszelkich sakramentów. LifeSiteNews.com informuje, że dziesiątki biskupów zawiesili możliwość korzystania m.in. z sakramentu spowiedzi. Z kolei biskup Massachusetts posunął się na tyle daleko, że czasowo zawiesił możliwość udzielenia ostatniego namaszczenia.

Ks. Ripperger, założyciel „Doloran Fathers” – zakonu egzorcystów z archidiecezji Denver dodaje, że w czasie pandemii warto pamiętać o „doskonałej skrusze”, która może stać się pewną tymczasową alternatywą dla sakramentu spowiedzi. Kapłan podkreśla, że wierny chcący skorzystać z aktu „doskonałej skruchy” powinien żałować grzechów wyłącznie dlatego, że obraża Boga. Jednocześnie dodał, że najważniejsze, aby nie popadać w grzech śmiertelny, aby stale pozostawać w łasce uświęcającej. „W takim przypadku nawet niedoskonała skrucha może odpuścić grzech powszedni” – mówi.

„Myślę, że ludzie są przyzwyczajeni do regularnego dostępu do sakramentów, a teraz, kiedy ich nie mają, może to ich skłonić do myślenia, że ”‹”‹sytuacja jest gorsza niż w rzeczywistości. Więc jeśli nie grozi im śmierć, powinni spróbować dokonać doskonałego aktu skruchy” – tłumaczy egzorcysta z USA.

Źródło: LifeSiteNews.com

WMa

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2020-04-04)

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: Wielce Czcigodny ksiądz Ripperger (z Bractwa Kapłańskiego Świętego Piotra) przypomina oczywistość, tylko kto weźmie sobie ją dzisiaj do serca? Biskupi amerykańscy, którzy jako pierwsi uciekli i zamknęli się w swych pałacach? Którzy nawet słówkiem nie sprzeciwili się władzy świeckiej wprowadzającej zupełnie nieadekwatne rygory, ba – sami w te pędy zamknęli kościoły zanim nawet ktoś im to nakazał. A może księża, którzy bardzo chętnie skorzystali z „dyspensy”? Nie łudźmy się, bo biskupi dzisiejsi to apostaci pragnący nie-świętego spokoju. A zwykli księża, nawet jeśli znajdą się tacy, co chcieliby na serio zostosować w życiu to co głosili, to i tak niczego nadzwyczajnego nie dokonają, bo władze świeckie nie wpuszczą ich do zabarykadowanych miejsc izolacji dla „chorych na koronawirusa”.

 


 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content