Władze Nowego Jorku przez pomyłkę wysłali zarażonych koronawirusem na statek szpitalny

Aktualizacja: 2020-04-4 1:56 pm

W Nowym Jorku doszło do potencjalnie tragicznej w skutkach pomyłki. Na okręt szpitalny Comfort wysłano pacjentów zainfekowanych koronawirusem.

Nowy Jork jest najmocniej dotkniętym przez epidemię stanem w USA. Według najświeższych danych infekcji uległo już niemal 103 tysiące mieszkańców, z czego ponad połowa w samym mieście. Zmarło już niemal 3 tysiące osób.

Donald Trump jakiś czas temu zdecydował o wysłaniu do NYC okrętu szpitalnego Comfort – nowoczesnej jednostki która jednocześnie może obsłużyć do tysiąca pacjentów. Założenie było takie, że na jej pokład trafią pacjenci cierpiący na inne dolegliwości niż COVID-19, co pozwoliłoby szpitalom na lądzie w większym stopniu skupić się na walce z epidemią. Telewizja FOX News ujawniła jednak, że przez pomyłkę wysłano tam kilku nosicieli wirusa.

W marcu władze Nowego Jorku postanowiły przekształcić słynne centrum wystawiennicze Javits Center w gigantyczny szpital polowy, który może przyjąć do niemal 3 tysięcy pacjentów. W czwartek Donald Trump zgodził się na to, aby ten szpital leczył wyłącznie chorych na Covid-19. W związku z tym w piątek podjęto decyzję o przeniesieniu około tuzina pacjentów na pokład Comfortu.

Pacjenci zgodnie z procedurą powinni zostać poddani testowi na obecność koronawirusa. Zamiast tego kazano im jedynie wypełnić kwestionariusz i zmierzono im temperaturę. Testy przeprowadzono dopiero po kilku godzinach i okazało się, że u kilku z nich dały wynik pozytywny. Ci pacjenci zostali już odtransportowani z powrotem do Javits Center.

Załoga Comfort obecnie odkaża miejsca gdzie przebywali. Urzędnicy podkreślają, że ryzyko dla załogi i innych pacjentów było minimalne dzięki protokołom bezpieczeństwa i środkom ochrony osobistej – osoby, które tworzyły procedury wzięły pod uwagę, że taka sytuacja może mieć miejsce.

Coraz częściej słychać, że Comfort i jego siostrzana jednostka, wysłana do Kalifornii Mercy, zaczną jednak wkrótce przyjmować chorych na Covid-19. Procedury mające na celu temu zapobiec sprawiają bowiem, że proces przyjmowania na ich pokłady pacjentów jest zbyt wolny i obie jednostki są praktycznie puste. Dla wszystkich jest również oczywiste, że żadna procedura nie daje 100% gwarancji i przywleczenie na pokład wirusa jest tylko kwestią czasu.

Źródło: Fox News Autor: WM

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=113182 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]