Ksiądz z Michigan znalazł sposób na obejście ograniczenia liczby wiernych w kościele

Aktualizacja: 2020-03-26 6:51 pm

Ksiądz David Gillilan [z Bractwa św. Piusa X – FSSPX – przyp. Redakcja], który mieszka w stanie Michigan w USA, znalazł sposób na umożliwienie wiernym udziału we Mszy św. Kapłan zastosował nietypowe rozwiązanie – „Mszę parkingową”. Odprawił Eucharystię na ołtarzu polowym, ustawionym obok kościoła.

Wierni z parafii św. Małgorzaty Marii Alacoque w miasteczku Allendale w Michigan uczestniczyli we „Mszy parkingowej”, siedząc w zamkniętych samochodach. W tym stanie USA restrykcje związane z pandemią koronawirusa objęły bowiem także związki wyznaniowe. Zarządzono, że w uroczystościach i ceremoniach religijnych nie może brać udziału więcej niż 50 osób.

“Msza parkingowa” w Allendale w Michigan/Fot. Facebook Librería San Pedro y San Pablo

W związku z tymi ograniczeniami w niedzielę 22 marca o godz. 9.00 ks. Gillilan postanowił odprawić Mszę św. na parkingu przed kościołem. Wierni mogli zatem bez narażania się na zakażenie koronawirusem uczestniczyć w Eucharystii. Siedzieli zamknięci w swoich samochodach stojących na parkingu.

Co więcej, pomysł kapłana spotkał się z entuzjastycznym odbiorem katolików. Na Mszę św. przybyło bowiem znacznie więcej wiernych niż zazwyczaj uczestniczy w coniedzielnej Eucharystii.

W związku z pandemią koronawirusa wiele państw wprowadziło ograniczenia liczby osób, które mogą przebywać w kościołach. Księża poszukują więc nowych sposobów dotarcia z sakramentami do wiernych. Powszechne stały się m.in. Msze online, modlitwy transmitowane w internecie, spowiedź na parkingach bez wychodzenia z samochodu, czy adoracje na zewnątrz kościołów.

24 marca w Polsce wprowadzono 5-osobowy limit wiernych, którzy mogą przebywać w kościołach. W związku z nadchodzącymi świętami Wielkanocnymi katolicy wystosowali petycję do premiera o zmianę tego zarządzenia. Jak podkreślali, w budynki kościołów zazwyczaj są w stanie pomieścić kilkaset czy nawet przeszło tysiąc osób. Porównali ten limit także z sytuacją w komunikacji zbiorowej. Zwrócili uwagę, że zgodnie z nowym zarządzeniem, w autobusach, tramwajach czy wagonach metra – na zaledwie kilkunastu metrach kwadratowych – przebywać może nawet 35 osób. Apel można podpisać tutaj.

Źródła: lifesitenews.com/worldmeters.com/nczas.com

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=112966 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]