Restrykcje Morawieckiego gorsze niż ograniczenia Jaruzelskiego w stanie wojennym

Wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa w związku z koronawirusem

Wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa, w tym ograniczenie w przemieszczaniu się. Obowiązek pozostania w domu nie będzie dotyczył jednak dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi. Zależy nam na tym, aby Polacy nie narażali siebie i innych na zakażenie koronawirusem.

W ostatnich dniach wprowadziliśmy zasady bezpieczeństwa w związku z pandemią koronawirusa. Polska zdecydowała się na ograniczenie imprez masowych i działalności galerii handlowych, zawieszenie zajęć w szkołach oraz zamknięcie granic. Rozwój epidemii w Polsce i w Europie powoduje kolejne decyzje o zasadach bezpieczeństwa.

Wprowadzamy ograniczenia w przemieszczaniu się

Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

    • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
  • wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

W autobusie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących

Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Zależy nam na tym, aby Polacy mieli dostęp do komunikacji. Musimy jednak zadbać o to, by autobusy nie były przepełnione.

Całkowity zakaz zgromadzeń – chyba że z najbliższymi

Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będziesz mógł się jednak spotykać z najbliższymi.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie uroczystości religijnych

Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadziliśmy kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

Zachęcamy jednak do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu.

Zakłady pracy

Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

Pozostałe ograniczenia nadal obowiązują

Mimo wprowadzanych zmian, w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.

Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

Za: gov.pl (24.03.2020) – [Org. tytuł: «Wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa w związku z koronawirusem»]

 Policja będzie monitorowała ile osób jedzie w prywatnym samochodzie

Rozporządzenie wydane przez Ministra Zdrowia nie reguluje dopuszczalnej maksymalnej liczby osób podróżujących samochodami prywatnymi, ale policja będzie to monitorowała – powiedział w środę minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

[…] Cały tekst dostępny w materiale źródłowym

(PAP)

Za: Najwyższy Czas! (25/03/2020)

 


 

Osoby dojeżdżające do pracy za granicą zostaną w piątek objęte obowiązkiem przechodzenia kwarantanny

Osoby dojeżdżające do pracy za granicą mają dwa dni na decyzję, w którym kraju zostają. Rząd Mateusza Morawieckiego zamierza w piątek wprowadzić dla nich obowiązek przechodzenia dwutygodniowej kwarantanny, co w praktyce uniemożliwi im codzienne dojeżdżanie do pracy.

Jak podaje portal Money.pl, dotychczas osoby dojeżdżające do pracy za granicę były zwolnione z obowiązku przechodzenia kwarantanny. Teraz rząd nie będzie już robił dla nich wyjątku. „Tylko do piątku osoby pracujące po drugiej stronie granicy mogą granicę przekraczać” – powiedział na konferencji prasowej w środę szef MSWiA Mariusz Kamiński. Zamknięcie granic ma obowiązywać do 13 kwietnia.

Według szacunków niemieckich urzędników tylko do pracy w Berlinie i Brandenburgii dojeżdża 17 tysięcy osób. Money.pl szacuje, że decyzja rządu może dotyczyć nawet kilkudziesięciu tysięcy osób – nie tylko pracujących w Niemczech, ale także w Czechach i na Słowacji.

Kwarantannie wciąż nie będą podlegali pracownicy transportu towarowego. Oznacza to, że np. kierowcy ciężarówek bez przeszkód będą przekraczać granicę.

Mariusz Kamiński przekonywał, że nowe ograniczenia są konieczne dla opanowania epidemii koronawirusa. „Mamy głęboką akceptację społeczną dla zadań funkcjonariuszy” – mówił szef MSWiA.

Jak pisaliśmy, niemiecki „Bild” informował w poniedziałek 16 marca, że niemieccy rolnicy narzekają na fakt zamknięcia granicy z Polską. Według artykułu, aż 360 gospodarstw rolnych może mieć w tym roku problem ze znalezieniem pracowników do zbierania szparagów z obszaru około 4000 hektarów. W poprzednich latach robili to Polacy. „W przeszłości próbowaliśmy niemieckich robotników. Niestety to nie zadziałało, ponieważ nie znaleźliśmy wystarczającej liczby osób, które chciałyby wykonywać tę pracę”- mówiła „Bildowi” Anne Unterhansberg, niemiecka farmerka z Buchholz-Hof w Mülheim. Już wówczas informowano, że polscy pracownicy bali się przekraczać granicę z Niemcami. Było to spowodowane tym, że nikt nie wiedział, kiedy mógłby wrócić do Polski.

Kresy.pl / money.pl

Za: Kresy.pl (25 marca 2020)

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: Pojedyncze osoby zmierzające swoimi samochodami do pracy za granicą utracą taką możliwość, ale tysiące kierowców TIRów – ci nie podlegają żadnym restrykcjom. Rozumiemy, że rządzący posługują się argumentem, że „trzeba utrzymać źródła zaopatrzenia”, ale to kłóci się z ich własną propagadą „walki z koronawirusem”. Bo jeśli mamy izolować się jako państwo i izolować ludzi, to musi to być izolacja totalna, a celowo pozostawione dziury w tej izolacji świadczą jedynie o tym, że mamy do czynienia nie z walką epidemiologiczną, lecz z eksperymentem socjologicznym na globalną skalę, do którego rządzący „dobrej zmiany” ochoczo przystąpili.

 


 

Areszt za nieposłuszeństwo. Nowelizacja do specustawy dot. walki z koronawirusem

Na początku marca wprowadzono specustawę dot. walki z koronawirusem. Teraz ma zostać ona znowelizowana. Wedle przedstawionego w miniony weekend projektu wprowadzona ma zostać m.in. zmiana w Kodeksie wykroczeń umożliwiająca ukaranie aresztem za nieposłuszeństwo wobec policjanta – poinformował w poniedziałek portal infosecurity24.pl

Przedstawiony projekt zawiera wiele zmian – od tych, które dotyczą przedsiębiorców, do tych dotyczących funkcjonowania służb mundurowych. Nowelizacja, jak czytamy w uzasadnieniu, przede wszystkim wprowadza rozwiązania mające „na celu przeciwdziałanie negatywnym skutkom gospodarczym tej sytuacji”. Wedle twórców projektu , „dokonuje ona szeregu zmian w specustawie, nie tylko poszerzając i rozwijając niektóre występujące już w niej rozwiązania, ale także wprowadzając nowe mechanizmy”.

W nowelizacji zawarto zapis umożliwiający wykonywanie podstawowych uprawnień policji także w stosunku do osób, o których mowa w art. 34 ust. 2 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Chodzi o osoby zdrowe, które pozostawały w styczności z osobami chorymi na choroby zakaźne, i które podlegają obowiązkowej kwarantannie lub nadzorowi epidemiologicznemu. Dodatkowe uprawnienia policjantów nie będą obejmowały jedynie czynności, o których mowa w art. 19-19b ustawy o Policji, tj. kontroli w sytuacjach szczególnych, czynności operacyjno-rozpoznawczych oraz niejawnego nadzoru.

Wszystkie informacje, w tym dane osobowe, uzyskanych w trakcie realizacji tych czynności mają zostać usunięte w terminie jednego miesiąca po upływie obowiązywania specustawy.

Zmianie ulec ma również Kodeks wykroczeń. Do art. 65 ma zostać dodany art. 65a w brzmieniu: Kto umyślnie, nie stosując się do wydawanych przez funkcjonariusza Policji lub Straży Granicznej, na podstawie prawa, poleceń określonego zachowania się, uniemożliwia lub istotnie utrudnia wykonanie czynności służbowych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Projekt obejmuje więc propozycję określenia nowego czynu zabronionego stanowiącego wykroczenie, które polegałoby na uniemożliwianiu lub istotnym utrudnianiu wykonywania czynności służbowych przez funkcjonariusza Policji lub Straży Granicznej poprzez niestosowanie się do wydawanych przez funkcjonariusza poleceń.

Jest to praktyczna realizacja postulatu Niezależnego Związku Zawodowego Policjantów z września zeszłego roku. Autorzy wysłanej wtedy do posłów petycji przekonywali: Brak sankcji dyscyplinującej adresatów poleceń określonego zachowania do podporządkowania się poleceniu funkcjonariuszy, pozbawia policję istotnych narzędzi zmierzających do jego wykonania. Na ten moment obywatel, który nie używa agresji słownej lub fizycznej i nie podporządkowuje się poleceniom policjanta, pozostaje praktycznie bezkarny.

Za: Kresy.pl (25 marca 2020)

 


 

Większa kara za stalking, zakazu opuszczania lokalu na 3 miesiące bez zgody sądu. Szokujące zapisy w „tarczy”

– Przygotowywany przez ponad tydzień projekt ustawy liczy 170 stron i miejscami wprawia w zdumienie – podaje RMF FM. I nie dziwne. W ramach projektu „tarczy” mającemu w teorii zapewnić przetrwanie gospodarce, wprowadzono… nową definicję filmu oraz drastycznie podniesiono kary za nękanie czy też stalking.

Założeniem „tarczy” miała być pomoc dla przedsiębiorców. Tymczasem rząd cichaczem przemyca coraz to kolejne niekonsultowane i niezwiązane ze sprawą pomysły.

Jak ustaliło RMF FM, „tarcza” podnosi prawie trzykrotnie karę za stalking. Dotychczasowy maksymalny wymiar kary z 3 lat pozbawienia wolności podniesiono do 8.

Oprócz tego wprowadza się istny zamordyzm urzędniczo-państwowy. Prokurator w ramach postępowania przygotowawczego może zarządzić zakaz opuszczania przez oskarżonego lokalu. Sąd nie musi wydawać w tej sprawie żadnej decyzji – wystarczy niczym nieskrępowana decyzja prokuratora, by zakazać opuszczania lokalu na trzy miesiące.

– W ustawie o kinematografii do definicji filmu (przypominamy, że to „utwór złożony z następujących po sobie obrazów, wywołujących wrażenie ruchu przewidziany do wyświetlania w kinie”) rząd chce dopisać, że filmem jest też utwór, który nie został wyświetlony w kinie – co ma pewnie dać filmowcom sporą ulgę – podaje RMF FM.

Źródło: rmf24.pl

Za: Najwyższy Czas! (27/03/2020)

 


 

W czasie pandemii rząd wprowadza nowe, stałe uprawnienia dla mundurowych

Sytuacja związana z epidemią koronawirusa przekonała rząd do wprowadzenia nowych uprawnień dla polskich służb mundurowych. Niesubordynowani obywatele mogą spotkać się z karą grzywny i aresztem. Zmiany mają charakter nieokreślony.

Zmiany dotyczą art. 65a kodeksu wykroczeń brzmiącego: „Kto umyślnie, nie stosując się do wydawanych przez funkcjonariusza Policji lub Straży Granicznej, na podstawie prawa, poleceń określonego zachowania się, uniemożliwia lub istotnie utrudnia wykonanie czynności służbowych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”.

Ustawa nie przewiduje ograniczenia czasowego, więc można liczyć się z tym, że nowe przepisy wejdą na stałe do porządku prawnego. Jak wskazuje „Rzeczpospolita”, związkowcy policyjni już od dłuższego czasu domagali się wprowadzenia tego typu uprawnień w życie. Ich zdaniem usprawni to funkcjonowanie służb oraz podniesie jej autorytet.

Zdaniem cytowanych przez „Rzeczpospolitą” ekspertów, przepis jest bardzo ogólny i trudno o legalną definicję utrudniania lub uniemożliwienia czynności służbowych. Dodatkowo, mają wątpliwości czy przepis rzeczywiście usprawni działanie służb w czasie epidemii.

Źródło: rp.pl

PR

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2020-03-28)

 


 

Minister Błaszczak wysyła wojsko na ulice. Będą wspólne patrole z policjantami

Minister obrony, Mariusz Błaszczak zapowiedział, że żołnierze, głównie żandarmi, będą patrolować ulice wspólnie z policjantami.

[…] Cały tekst dostępny w materiale źródłowym

Źródło: PAP

Za: Najwyższy Czas! (31/03/2020)

 


 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content