Rząd zakazuje wychodzenia z domu i jakichkolwiek zgromadzeń

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił we wtorek nowe, ostrzejsze środki walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Władze zakazały zbierania się w grupach większych niż dwuosobowe.

W czasie konferencji prasowej premier Morawiecki oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili nowe środki wdrażania generalnej kwarantanny. Od 25 marca w Polsce będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu za wyjątkiem konieczności wykonania niezbędnych zakupów i w „niezbędnych sprawach życia codziennego” czy wykonywania pracy. Podobnie jak w Niemczech w przestrzeni publicznej nie będzie można zbierać się w grupach większych niż dwuosobowe. Nie dotyczy to przebywania z rodziną we własnym domu. W kościołach, w nabożeństwach będzie mogło brać udział do pięciu osób. „Wszystkie inne działania poza wyjściem do pracy, apteki, wyprowadzenia psa na spacer – odłóżmy na później” – zaapelował premier.

Premier przypomniał, że piesi powinni poruszać się w przestrzeni publicznej zachowując od siebie odległość co najmniej 1,5 m. Nowe reguły powinny być wprowadzone także w pojazdach transportu publicznego – ” Będą ograniczenia dotyczące poruszania się w komunikacji publicznej – tylko miejsca siedzące, podzielone przez dwa; w tramwaju czy autobusie i wszystkich środkach komunikacji publicznej nie może być tłoku, musi być dystans”. Morawiecki zaapelował do wszystkich samorządów aby zorganizowały transport publiczny w ten sposób by można było w pojazdach przestrzegać tych zasad.

„Wszystkie modele pokazują, że musimy radykalnie ograniczyć możliwość kontaktów międzyludzkich” – tłumaczył minister Szumowski – „Jeżeli nie ograniczymy zgromadzeń do zera, nie ograniczymy wyjść z domu praktycznie do zera, nie uda nam się uratować ludzkich żyć”. W alarmistycznym tonie wypowiadał się także premier – „Ten efekt, który dziś mamy, pewnego mniejszego przyrostu, niż jeszcze się spodziewaliśmy, nie może nas usypiać. To, że podjęliśmy działania szybciej przed innymi […], to nie może być dla nas powód, żeby zasypiać gruszki w popiele, żeby być uspokojonymi”.

Zakaz gromadzenie się będzie egzekwowany przez policję. Kara za niestosowanie się do tego przepisu może wynieść do 5 tys. zł. grzywny. Obostrzenia zawarte w nowy rozporządzeniu mają obowiązywać co najmniej do 11 kwietnia.

interia.pl/polsatnews.pl/kresy.pl

Za: Kresy.pl (24 marca 2020)

 


 

Do pięciorga wiernych w kościele. Nowe obostrzenia w związku z COVID-19

W związku z szerzącą się epidemią koronawirusa rząd Mateusza Morawieckiego podjął decyzję o wprowadzeniu od 24 marca nowych obostrzeń. Chodzi m.in. o ograniczenia w przemieszczaniu się oraz ograniczenia w transporcie zbiorowym. Ograniczenia będą obowiązywały do 11 kwietnia.

Decyzję w tej sprawie ogłosili we wtorek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jak podkreślił szef rządu działania te są podejmowane „dla ocalenia życia wielu Polaków”.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że wprowadzony zostanie też zakaz wychodzenia z domu poza wyjątkowymi potrzebami – zakupy, praca, wizyta u lekarza.

Ograniczenia obejmą wydarzenia kościelne, w których będzie mogło brać udział nie więcej niż pięć osób, nie licząc osób sprawujących posługę. – Regulacja jest daleko idąca w stosunku do tego, co było. Ograniczamy liczbę osób uczestniczących w obrzędach liturgicznych, w mszach świętych do pięciu osób, nie licząc oczywiście osób sprawujących te obrzędy – kapłanów, albo osób, które uczestniczą np. w pogrzebie, czyli osób zatrudnionych w zakładach pogrzebowych – powiedział minister Łukasz Szumowski.

– Musimy dalej ograniczać zgromadzenia do absolutnego minimum. Nie powinny poruszać się więcej niż dwie osoby – mówił Morawiecki.

– Będą ograniczenia dotyczące poruszania się w komunikacji publicznej – tylko miejsca siedzące, podzielone przez dwa; w tramwaju czy autobusie i wszystkich środkach komunikacji publicznej nie może być tłoku, musi być dystans ”” wyliczał z kolei minister zdrowia.

Kary za łamanie nowych zasad będą wynosić od mandatu do 5000 zł.

Już wcześniej rząd postanowił o zamknięciu przedszkoli, szkół i uczelni wyższych a także instytucji kulturalnych. Zdecydował też na zamknięcie granic dla cudzoziemców i skierowaniu na dwutygodniową kwarantannę każdego Polaka, który powróci z zagranicy.

Źródło: TVP INFO

TK

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

Dranie poszli na wojnę z narodem . Uderzają w Święta Wielkiej Nocy . Jednocześnie rozpoczyna się eksterminacja klasy średniej metoda wyniszczenia ekonomicznego.
Pająk

Nie wierzę w to co wyprawiają, w autobusie nawet może być więcej ludzi, ale jak zwykle wirus najbardziej roznosi się podczas Mszy Świętych
Yy

No tak, bo te 800 zachorowań w ogóle jest gorsze niż 100 tys. zachorowań na grypę w zeszłym tygodniu… dane wg PZH. Nota bene w związku z tymi ograniczeniami liczba zachorowań na grypę nie zmalała drastycznie w stosunku do poprzednich lat. Jeśli Twój przełożony nakłania Cię do złych rzeczy, nie musisz go słuchać. Głupota też jest zła.
Paweł

Co tam msze i pięciu wiernych. Ważne że w czerwcu parady gejów odbędą się normalnie.
ducha nie gaśc

umarł teść mego brata. Miał dwie córki i kobietę z którą od lat żył. Córki maja mężów i dzieci. Kto ma na pogrzebie nie być?
jade

5 osób w kościele, gdy się rozsiądzie będzie miało przestrzeń 30 metrów pomiędzy sobą… Gdzie szukać nadziei jeśli nie w Eucharystii? Obyśmy nie podążyli drogą Malty i weszli na drogę letnich katolików
Live active

sprawdzają na ile mogą sobie pozwolić ze społeczeństwem. Ile mogą nam zabrać wolności do puki ktoś się publicznie nie sprzeciwi. testują nas przed czymś większym. Przed uciskiem jaki został zapowiedziany.
Rocky

I co na to postępowi biskupi? Oczywiście nie odezwą się w obronie Kościoła, bo po prostu nie wierzą. A co uczyni z nami Bóg?
katopol

dla mnie to atak na kosciol, przy 25 wiernych ludzie stali obok siebie w odstepie 10m, partia syjonistyczna wykorzystuje sytuacje do swoich celow
atak_na_kosciol

Dramat…. Kościół o powierzchni 500 m2. Do mszy uczestniczyło ok 20 wiernych… Co Ci ludzie wyprawiają. Jutro tak ważny dzień. A za tydzień, zamkną nam zupełnie kościoły. BRAWOOOO, Polsko, nie zdajesz egzaminu z WIARY!
Jakub

Odebrali możliwość modlenia się w naszej świątyni – ostatnią deskę nadzieji.Lucyfer zbiera swoje żniwa.
AdamKkk

Kto zechce zniszczyć Kościół, tego zniszczy Bóg.
xyz

Czy w kościele też nie mógłby po prostu obowiązywać dystans jak w komunikacji??? To paranoja jakaś! Przestrzeń w kościele jest nieporównywalnie większa do tej w tramwaju czy autobusie. Coś tu nie gra! Wnoszę o poprawkę co do zwiększenia limitu osób w kościele.
Beata

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2020-03-24)

 


 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content