Aktualizacja strony została wstrzymana

UE wyśle pomoc humanitarną Iranowi wbrew sankcjom USA

Unia Europejska zamierza wesprzeć Iran, który jest jednym z krajów najbardziej dotkniętych przez pandemię COVID-19. Pomoc złamie amerykańskie sankcje nałożone na ten azjatycki kraj.

UE zamierza wydać na pomoc humanitarną dla Iranu 20 mln euro, podała w poniedziałek agencja informacyjna Reutera. Jak podkreśla agencja zrealizowanie tego planu będzie złamaniem sankcji nałożonych na azjatycki kraj przez USA. „Nie jesteśmy zdolni do zapewnienia większej pomocy humanitarnej” – powiedział wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell, który zadeklarował, że pomoc humanitarna powinna dotrzeć do Irańczyków w przyszłym tygodniu.

To nie jedyne wsparcie jakiego Unia zamierza udzielić państwom, które stały się celem sankcji USA. „Zgadzamy się na wsparcie dla wniosków Iranu i Wenezueli do Międzynarodowego Funduszu Walutowego o uzyskanie pomocy finansowej” – zadeklarował też Borrell.

Reuters przypomina, że Iran jest wśród najbardziej dotkniętych pandemią krajów na świecie. Według danych z wtorku w Iranie odnotowano ponad 23 tys. zarażeń koronawirusem, co daje szósty wynik po Chinach, Włoszech, USA, Hiszpanii i Niemczech. Z powodu koronawirusa w Iranie zmarło już ponad 1,8 tys. osób co daje czwarty wynik na świecie po Włoszech, China i Hiszpanii.

Pod koniec lutego Departament Stanu USA ogłosił zniesienie części sankcji wobec Iranu, co w opinii jego szefa Mike’a Pompeo miało pozwolić temu państwu na skuteczniejszą walkę z pandemią. Jednak Reuters sugeruje, że działania podejmowane obecnie przez Unię Europejską są sprzeczne z sankcjami ciągle obowiązującymi.

reuters.com/kresy.pl

Za: Kresy.pl (24 marca 2020) | https://kresy.pl/wydarzenia/polityka/ue-wysle-pomoc-humanitarna-iranowi-wbrew-sankcjom-usa/

Skip to content