Izraelski wywiad chce walczyć z koronawirusem

Aktualizacja: 2020-03-17 5:31 pm

Izrael chce zaangażować kontrwywiad Szin Bet do walki z koronawirusem. Jego agenci będą włamywać się na telefony obywateli aby namierzać potencjalnych nosicieli.

Służby specjalne już teraz mają w Izraelu ogromne uprawnienia. W niedzielę rząd zaaprobował kolejne. Jeżeli ta reforma wejdzie w życie, to członkowie Szin Bet będą mogli włamać się na telefon dowolnego Izraelczyka i inwigilować go bez konieczności uzyskiwania wcześniej nakazu sądowego.

Rząd podkreśla, że agenci Szin Bet będą mogli zbierać w ten sposób jedynie dane, które mają bezpośredni związek z epidemią koronawirusa i używać ich jedynie w celu walki z nim, m.in. do ostrzegania poszczególnych osób, że znaleźli się w pobliżu chorego. Dodatkowo nowe uprawnienia zostaną im przyznane tylko na 30 dni. W Izraelu nie brak jednak krytyków tej propozycji, którzy twierdzą, że to rażące naruszenie prawa do prywatności.

Izrael już teraz, wzorem kilku innych państw, używa danych logowania z telefonów obywateli, które pozwalają ustalić z grubsza ich położenie, do pilnowania przestrzegania kwarantanny. Nowe uprawnienia Szin Betu mają pomóc w wyszukiwaniu innych zarażonych osób. Agenci mają bowiem sprawdzać telefony pod kątem tego, z kim kontaktował się zarażony. Takie osoby następnie otrzymają SMSa z Ministerstwa Zdrowia z nakazem poddania się kwarantannie.

Źródło: Times of IsraelAutor: WM

Tags: , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=112659 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]