Włochy: Osoby powyżej 80 lat zostaną „pozostawione na śmierć” jeżeli epidemia koronawirusa się rozwinie

Włosi w wieku powyżej 80 lat zostaną „pozostawieni na śmierć” jeżeli epidemia koronawirusa się rozwinie. Najbardziej dotknięty region przygotował propozycję selekcji osób, które trafią na intensywną terapię – informuje telegraph.co.uk.

Jednostka zarządzania kryzysowego w Turynie przygotowała dokument, zgodnie z którym osoby powyżej 80 roku życia nie będą miały dostępu do intensywnej opieki, jeżeli zapotrzebowanie na pomoc medyczną wzrośnie.

Wedle lekarzy zarażeni koronawirusem pacjenci w tym wieku, pozbawieni intensywnej opieki, umrą.

Dokument z którym zapoznali się dziennikarze The Telegraph, określa kto zostanie przyjęty na oddział intensywnej terapii w przypadku gdyby w szpitalach było za mało miejsca. Został on opracowany przez departament ochrony ludności regionu Piemontu, jednego z najmocniej dotkniętych epidemią koronawirusa regionów we Włoszech.

Kryteria dostępu do intensywnej terapii w nagłych wypadkach muszą obejmować wiek poniżej 80 lat lub wynik na wskaźniku chorób współistniejących Charlsona [który wskazuje ile innych stanów chorobowych pacjent ma] mniejszy niż 5 (…) Jeśli zapewnienie wszystkim pacjentom usług intensywnej terapii stanie się niemożliwe, konieczne będzie zastosowanie kryteriów dostępu do intensywnego leczenia, które zależy od ograniczonych dostępnych zasobów (…) Wzrost obecnej epidemii sprawia, że ”‹”‹prawdopodobne jest osiągnięcie punktu braku równowagi między potrzebami klinicznymi pacjentów z COVID-19 a dostępnością zasobów (…) Kryteria określają wytyczne, jeśli sytuacja stanie się tak wyjątkowa, że ”‹”‹uzależnią wybór terapeutyczny indywidualnego przypadku od dostępności zasobów, zmuszając [szpitale] do skoncentrowania się na przypadkach, w których stosunek kosztów do korzyści jest najkorzystniejszy  – przeczytać można w dokumencie.

Pod uwagę przy przyjmowaniu do szpitala będzie brana także zdolność pacjenta do powrotu do zdrowia po rekonwalescencji.

Jeden z lekarzy powiedział: O tym, kto żyje, a kto umiera, decyduje wiek i stan zdrowia [pacjenta]. Tak właśnie jest na wojnie.

Luigi Icardi, doradca ds. zdrowia w Piemoncie, powiedział: Nigdy nie chciałem widzieć takiego momentu. To [dokument] będzie wiążące i ustanowi w przypadku nasycenia oddziałów kod pierwszeństwa dostępu do intensywnej opieki medycznej, na podstawie niektórych parametrów, takich jak potencjalne przeżycie. 

Dokument jest już kompletny i przed wysłaniem go do szpitala potrzebna jest tylko zgoda komitetu naukowo-technicznego. Według źródeł rządowych kryteria powinny obowiązywać w całym kraju.

We Włoszech ponad 1000 osób zmarło z powodu wirusa, a ponad 15 tys. jest zainfekowanych.

Włochy dysponują 5090 łóżkami do intensywnej terapii, które  już w tej chwili przewyższają liczbę potrzebujących ich pacjentów. Brakuje także lekarzy, pielęgniarek oraz sprzętu medycznego.

Sytuacja jest krytyczna w Lombardii, ale także w sąsiednim Piemoncie wygląda poważnie – w ciągu zaledwie jednego dnia, zarejestrowan tam 180 nowych przypadków zachorowań, a liczba zgonów wyniosła 27. Sytuacja w najbliższym czasie prawdopodobnie nie ulegnie poprawie.

Roberto Testi, przewodniczący komitetu techniczno-naukowego koronawirusa w Piemoncie, powiedział The Telegraph: Tutaj w Piemoncie staramy się jak najdłużej opóźnić stosowanie tych kryteriów. W tej chwili dostępne są miejsca intensywnej opieki medycznej i pracujemy na stworzeniem kolejnych (…) Chcemy jak najpóźniej osiągnąć ten punkt w którym będziemy decydować o życiu i śmierci. Kryteria odnoszą się tylko do dostępu do intensywnej opieki – ci, którzy nie uzyskają dostępu do intensywnej opieki, będą nadal otrzymywać wszystkie możliwe leczenie. W medycynie czasami musimy dokonywać trudnych wyborów, ale ważne jest, aby mieć system podpowiadający w jaki sposób je dokonywać.

Kresy.pl / telegraph.co.uk

Za: Kresy.pl (15 marca 2020) | https://kresy.pl/wydarzenia/wlochy-osoby-powyzej-80-lat-zostana-pozostawione-na-smierc-jezeli-epidemia-koronawirusa-sie-rozwinie/

Skip to content