Wojsko zostanie zaangażowane w procedurę pilnowania osób na kwarantannie

Aktualizacja: 2020-03-15 4:02 pm

Wojsko zostanie zaangażowane w pilnowanie przestrzegania kwarantanny – podał w niedzielę portal RMF FM. W niedzielę odbyło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Było to pierwsze spotkanie zespołu od czasu wprowadzenia pełnych kontroli na granicach, zakazu wjazdu dla cudzoziemców oraz zawieszenia wszystkich regularnych lotów (loty czarterowe są obsługiwane). Jak podaje portal, zespół rządowy miał dziś zająć się przede wszystkim zapewnianiem dyscypliny kwartantannowej.

Niemal wszystkie osoby przyjeżdżające do Polski, z wyjątkiem kierowców ciężarówek i busów oraz osób pracujących tuż za granicą, zostaną objęte od niedzieli obowiązkową dwutygodniową kwarantanną.

„O ile wczoraj objętych kwarantanną było  nieco ponad 2 tys. osób, to teraz tą kwarantanną może zostać objętych kilkadziesiąt tysięcy osób” – stwierdził Michał Dworczyk. Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zaznaczył, że należy się upewnić, że wszyscy będą przestrzegać tej kwarantanny. Jak podaje portal, celem dzisiejszego spotkania było m.in ustalenie, czy do policjantów chodzących po domach i sprawdzających obecność osób na kwarantannie, mają dołączyć także wojskowi.

Za złamanie warunków kwarantanny grozi kara w wysokości 5000 złotych. Osoba łamiącą ją może także trafić do przymusowej izolatki.

W piątek premier Mateusz Morawiecki ogłosił wprowadzenie w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego. Przywrócono kontrole na wszystkich granicach. Odbywa się klasyczna odprawa graniczna wraz z procedurą sanitarną. Cudzoziemcy mają zakaz wjazdu do Polski. Zawieszone zostają regularne międzynarodowe połączenia osobowe lotnicze i kolejowe, ale nie samochodowe. Obywatele Polski wracający w ten sposób do kraju będą przechodzić 14-dniową kwarantannę – w domu bądź w miejscu wyznaczonym przez wojewodę. Osoby, u których na granicy zostaną stwierdzone symptomy chorobowe, będą przekazywane do najbliższego szpitala.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych obiecało wsparcie dla Polaków chcących wrócić do kraju z zagranicy.

rmf24.pl / kresy.pl

Tags: , , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=112605 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]