Aktualizacja strony została wstrzymana

Historyk niemiecki za zniesieniem zakazu rozprowadzania „Mein Kampf”

Prof. Horst Möller, jeden z najbardziej znanych niemieckich historyków opowiada się za zniesieniem obowiązującego w Niemczech zakazu rozprowadzania książki Adolfa Hitlera „Mein Kampf”.

Praktyczny zakaz, wprowadzony początkowo w 1945 roku przez land Bawarii, który jako właściciel praw autorskich nie dopuszczał do reprintów książki, przyjęty został na terenie całych Niemiec w ramach szerszego prawa chroniącego ofiary III Rzeszy. Möller sugeruje, iż wygaśnięcie w 2015 roku praw autorskich Copyright, powinno być etapem, który zezwoli na naukowe wydanie „Mein Kampf”, opatrzone odpowiednim komentarzem.

„Akademickie wydanie powinno być przełomem w [kontynuowaniu] tego specyficznego mitu, który wytworzył się wokół „Mein Kampf”.” – mówi prof. Möller.

Pomysł zezwolenia na druk „Mein Kampf” został ostro skrytykowany przez żydowskie grupy w Niemczech. Wolfgang Benz, szef berlińskiego centrum badań and antysemityzmem Zentrum für Antisemitismusforschung – ZfA, ocenia go jako „absurdalny”, a Salomon Korn z Niemieckiej Rady Żydów twierdzi, że byłoby to „znieważeniem tych co przeżyli Holocaust”.

 

KOMENTARZ BIBUŁY: Książka „Mein Kampf” dostępna jest w swobodnej sprzedaży w wielu krajach świata, a w Stanach Zjednoczonych można ją znaleźć w każdej księgarni i na półkach nawet najmniejszych bibliotek publicznych. Jakoś nikomu nie służy za wzór do naśladownia.

Zakazywanie w 60 lat po wojnie tej literacko beznadziejnej książki, a merytorycznie równie chorej jak tysiące innych szeroko dostępnych książek, wydaje się dziś służyć jedynie dwóm celom: 1) pielęgnowaniu mitu nazistowskiego – przydatnego niektórym grupom dla celów politycznych, i 2) kontynuowaniu tak przydatnej grupom żydowskim otoczki „antysemityzmu”, bowiem „antysemityzm” pozostaje dziś często jedynym skutecznym klejem trzymającym grupy żydowskie razem ze sobą, jest niezawodnym spoiwem – obok „religii Holokaustu” – scalającym diasporę żydowską.

 


 

 

.