Aktualizacja strony została wstrzymana

Iran: Co najmniej 13 dygnitarzy państwowych nie żyje, 11 jest zakażonych koronawirusem

Co najmniej 13 przedstawicieli władz irańskich zginęło z powodu koronawirusa, a 11 dygnitarzy jest zarażonych – poinformował we wtorek portal Alarabiya.

Według oficjalnych danych danych, w Iranie doszło do 291 zgonów z powodu koronawirusa. Liczba potwierdzonych przypadków zakażeń wynosi zaś 8 042.

Jak informuje portal, wielu wysokich urzędników państwowych oraz dygnitarzy religijnych zostało zakażonych. Niektórzy z nich ponieśli śmierć z powodu choroby COVID-19.

Potwierdzone i niepotwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem wśród irańskich dygnitarzy państwowych i religijnych: 

Esmail Najar, szef irańskiej organizacji reagowania kryzysowego, został zainfekowany koronawirusem (informacja podana przez agencję ISNA w poniedziałek).

Mohammad Sadr, członek Iran Expedience Council, został zarażony koronawirusem (stwierdził 5 marca redaktor naczelny państwowego portalu informacyjnego Entekhab).

Poseł Zohreh Elahian uzyskał pozytywny wynik testu na koronawirusa i jest hospitalizowany w szpitalu w Teheranie (poinformowała 5 marca agencja informacyjna YJC).

Prowadzona na emigracji strona informacyjna IranWire poinformowała 4 marca, że ”‹”‹pierwszy wiceprezydent Iranu, Eshaq Jahangiri, uzyskał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa i jest w trakcie leczenia.

Pirhossein Koolivand, szef irańskiej służby ratunkowej, został zarażony koronawirusem (niepotwierdzona informacja, podana 3 marca przez agencję ILNA).

Farideddin Haddad-Adel, syn Gholamali Hadad-Adel – bliski przyjaciel i doradca Najwyższego Przywódcy Ali Chamenei – napisał 29 lutego na Twitterze, że został zarażony koronawirusem. Siostra Farideddina Hadad-Adel jest synową Ajatollaha Chamenei.

Posłanka do irańskiego parlamentu Masoumeh Aghapour Alishahi ogłosiła 29 lutego, że została zarażona koronawirusem.

Mojtaba Zolnour, przewodniczący komisji bezpieczeństwa narodowego i spraw zagranicznych parlamentu Iranu, ogłosił 27 lutego, że został zarażony koronawirusem.

Masoumeh Ebtekar, wiceprezydent Iranu ds. Kobiet i Spraw Rodzinnych, uzyskała pozytywny wynik testu na koronawirusa – poinformował 27 lutego państwowy dziennik IRAN. Była pierwszą członkinią gabinetu prezydenta Hassana Rouhaniego, która zachorowała na COVID-19.

Mostafa Pourmohammadi, były minister sprawiedliwości Iranu i doradca obecnego szefa sądownictwa, trafił 27 lutego do szpitala z objawami koronawirusa (informacja podana przez kilka irańskich mediów). Według nieoficjalnych informacji, otrzymał pozytywny wynik testu na koronawirusa. Zgodnie z najnowszymi doniesieniami został zwolniony ze szpitala.

Iraj Harirchi, wiceminister zdrowia, został zarażony koronawirusem – nieoficjalna informacja z 25 lutego.

Irański poseł Mahmoud Sadeghi napisał 25 lutego na Twitterze, że uzyskał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Reza Rahmani, irański minister przemysłu, został zarażony koronawirusem. Był także hospitalizowany (informacja podana przez państwowy portal informacyjny Asr-e Iran).

Agencja informacyjna ILNA podała później, powołując się na źródło w Ministerstwie Przemysłu, że Rahmani nie był hospitalizowany z powodu koronawirusa, ale z powodu „obrażeń chemicznych” odniesionych podczas ośmioletniej wojny z Irakiem (1980-1988).

Potwierdzone i niepotwierdzone przypadki urzędników, którzy ponieśli śmierć na skutek choroby COVID-19, wywołanej przez koronawirusa: 

Były parlamentarzysta Mohammadreza Rahchamani zmarł w poniedziałek z powodu koronawirusa (poinformowała agencja informacyjna IRNA). 64-latek był członkiem parlamentu od 1984 do 2000 roku.

Farzad Tazari, były dowódca Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC), również zmarł z powodu koronawirusa, (poinformowała w poniedziałek agencja informacyjna Tasnim).

Reza Modarresi, duchowny z Qom, zmarł na koronawirusa (poinformowała 7 marca agencja Khabar Online).

Ali Hosseini, szef Islamskiej Organizacji Rozwoju w mieście Aliabad-e-Katul w prowincji Golestan, zmarł 5 marca (poinformowała agencja informacyjna Mehr).

Mousa Torabzadeh, były prokurator Astaneh-ye Ashrafiyeh, miasta w prowincji Gilan, również zmarł z powodu koronawirusa – podał kanał Telegram związany z irańskim sądownictwem.

Ajatollah Reza Mohammadi Langroudi zmarł z powodu koronawirusa – potwierdziły 7 marca państwowe media.

Akbar Dehghan zmarł 5 marca z powodu koronawirusa (podała agencja informacyjna Khabar Online) Dehghan kierował zespołem tłumaczy seminaryjnych Qom.

Ayatollah Mohsen Habibi, członek Najwyższej Rady Seminariów w Teheranie, również zmarł z powodu koronawirusa (poinformowała państwowa agencja informacyjna Rokna 5 marca).

Oficjalne źródła irańskie poinformowały 5 marca, że ”‹”‹zmarł duchowny Ali Khalafi, zastępca szefa sądownictwa. Przyczyna śmierci nie została oficjalnie podana. Irańczycy spekulowali jednak, że przyczyną był koronawirus.

Rasoul Azizi, szef policji w Gilan, również zmarł – podały lokalne media, nie określając dokładnej przyczyny śmierci. Zdaniem opinii publicznej przyczyną było zakażenie koronawirusem.

Poseł Fatemeh Rahbar zmarł z powodu koronawirusa (podała w zeszłą sobotę agencja informacyjna Tasnim).

Hossein Sheikholeslam, były ambasador Iranu w Syrii i były doradca obecnego ministra spraw zagranicznych Mohammada Javada Zarifa, zmarł na koronawirusa (podała 5 marca agencja informacyjna Fars).

Ahmad Toyserkani, doradca szefa sądownictwa Ebrahima Raisi, zmarł na koronawirusa (podała 3 marca agencja informacyjna ISNA).

Mohammad Haj Abolghasemi, urzędnik Basij Resistance Force – paramilitarnego ramienia IRGC – zmarł 3 marca – podały media państwowe, nie mówiąc o przyczynie śmierci (nieoficjalne źródła wskazują, że przyczyną było zakażenie).

Mohammad Mirmohammadi, członek Irańskiej Rady Ekspedycji, zmarł na koronawirusa, poinformowały 2 marca media państwowe.

Poseł do parlamentu Mohammad Ali Ramazani Dastak zmarł w spornych okolicznościach 29 lutego, ponieważ urzędnicy twierdzili, że zmarł z powodu „grypy” i „obrażeń chemicznych” odniesionych podczas wojny z Irakiem. Dziennikarze sugerowali jednak, że był kolejną ofiarą koronawirusa.

Reza Pourkhanali, urzędnik ministerstwa rolnictwa w prowincji Gilan, zmarł z powodu koronawirusa, donosiły 28 lutego media państwowe.

Hamed Jalali Kashani, działacz pro-rządowy zmarł na koronawirusa 28 lutego (podała agencja informacyjna YJC).

Ahmad Khosravi, inny działacz pro-rządowy, również zmarł na koronawirusa. Wiadomości o jego śmierci były szeroko rozpowszechniane w mediach społecznościowych przez pro-rządowych użytkowników.

Agencja informacyjna IRNA poinformowała, że ”‹”‹były ambasador Iranu w Watykanie Hadi Khosroshahi zmarł z powodu koronawirusa 27 lutego.

http://english.alarabiya.net / kresy.pl

Za: Kresy.pl (14 marca 2020) | https://kresy.pl/wydarzenia/iran-co-najmniej-13-dygnitarzy-panstwowych-nie-zyje-11-jest-zakazonych-koronawirusem/

Skip to content