Aktualizacja strony została wstrzymana

Były I sekretarz KC PZPR zostanie pochowany na najbardziej prestiżowej nekropolii stolicy. Zgodę wydał Ratusz

Stanisław Kania zostanie pochowany na Wojskowych Powązkach – podaje „Rzeczpospolita”. To kolejny ważny komunistyczny polityk czasów PRL, który spocznie w tym niezwykle zaszczytnym miejscu.

Były I sekretarz Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej „zostanie pochowany w zaszczytnym punkcie najbardziej prestiżowej warszawskiej nekropolii” – donosi rp.pl. Zgodę na pochówek w tym miejscu wydało miasto – informuje serwis przypominając, że wcześniej złożono tam Wojciecha Jaruzelskiego i Józefa Oleksego.

„Rzeczpospolita” przypomina, że na Wojskowych Powązkach spoczywają „zasłużone postaci polityki, sztuki, nauki i sportu”, dlatego też na pochówek musi zgadzać się prezydent Warszawy lub osoba przez niego upoważniona. W przypadku Stanisława Kani rodzina taką zgodę uzyskała.

Dziennik próbował ustalić kto konkretnie wydał zgodę na pochówek w zaszczytnym miejscu I sekretarza KC PZPR, ale zastępca rzecznika prasowego Urzędu Miasta Warszawy Ewa Rogala nie udzieliła odpowiedzi.

Wygląda na to, że prezydent Rafał Trzaskowski tworzy nową Aleję Zasłużonych dla komunistów. Pogrzeb Jaruzelskiego też był szokiem, ale w III RP był prezydentem. Oleksy to były premier. A kim Kania był w wolnej Polsce? To skandal, że stanowisko I sekretarza KC PZPR i członka Politbiura predestynuje w III RP do specjalnego traktowania – mówi cytowany przez rp.pl Jerzy Bukowski z krakowskiego Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych dodając, że pochówek Kani wśród wojskowych z 1. Armii WP to aberracja, gdyż działacz komunistyczny nie był żołnierzem frontowym. Przypomina także, że w latach 70. Kania nadzorował komunistyczny aparat bezpieczeństwa, a w grudniu roku 1970 uczestniczył w spotkaniu, na którym polecono milicji i wojsku użyć broni przeciw robotnikom.

Źródło: rp.pl
MWł

„Słyszeliście, że powiedziano: Będziesz miłował swego bliźniego, a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził. A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują; tak będziecie synami Ojca waszego, który jest w niebie; ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych. Jeśli bowiem miłujecie tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie? Czyż i celnicy tego nie czynią? I jeśli pozdrawiacie tylko swych braci, cóż szczególnego czynicie? Czyż i poganie tego nie czynią? Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski” (Mt 5, 43-48).

Pamiętajmy więc w naszych modlitwach o duszy Stanisława Kani.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju. Amen.

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

Po prostu i tu obowiązuje hermeneutyka ciągłości.
Ryś

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2020-03-12)

 


 

Skip to content