Izraelscy naukowcy od czterech lat pracowali nad koronawirusem

Izraelscy naukowcy są gotowi opracować w przeciągu kilku tygodni pierwszą szczepionkę przeciwko koronawirusowi. Wszystko dlatego, że ostatnie cztery lata zespół naukowców MIGAL [The Galilee Research Institute] pracował nad, podobnym do ludzkiego, koronawirusem atakującym drób. O sprawie poinformował pod koniec lutego Jerusalem Post.

Według ministra nauki i techniki Ofira Akunisa, izraelscy naukowcy są gotowi opracować w przeciągu kilku tygodni szczepionkę na koronawirusa i ją udostępnić w terminie nie dłuższym niż 90 dni.

Gratulacje dla MIGAL z powodu tego ekscytującego przełomu. (…) Jestem przekonany, że nastąpi szybki postęp, który pozwoli nam zapewnić potrzebną reakcję na poważne globalne zagrożenie COVID-19 – powiedział Akunis.

Przez ostatnie 4 lata zespół naukowców z MIGAL opracowywał zczepionkę przeciwko wirusowi zakaźnego zapalenia oskrzeli (IBV), który powoduje chorobę oskrzeli u drobiu. Skuteczność szczepionki została udowodniona w badaniach przedklinicznych przeprowadzonych w Instytucie Weterynarii.

Naszą podstawową koncepcją było opracowanie technologii, a nie szczepionki przeciwko tego lub innego rodzaju wirusom (…) Ramy naukowe dla szczepionki oparte są na nowym wektorze ekspresyjnym białka, który tworzy i wydziela chimeryczne rozpuszczalne białko, które dostarcza antygen wirusowy do tkanek błony śluzowej poprzez samoczynną endocytozę, powodując, że organizm wytwarza przeciwciała przeciwko wirusowi – powiedział dr Chen Katz, lider grupy biotechnologicznej MIGAL. W badaniach przedklinicznych zespół wykazał, że szczepienie doustne indukuje wysoki poziom przeciwciał anty-IBV.

Nazwijmy to czystym szczęściem. Zdecydowaliśmy się wybrać koronawirusa jako model naszego systemu, jako próbkę dla naszej technologii – stwierdził Katz.

Badacze MIGAL porównali koronawirusa odpowiedzialnego za obecną z koronawirusem atakującym drób i stwierdzili, że wykazuje on wysokie podobieństwo genetyczne i wykorzystuje ten sam mechanizm infekcji, co zwiększa szansę, że uda uzyskać się szczepionkę dla ludzi w bardzo krótkim czasie.

Wszystko, co musimy zrobić, to dostosować system do nowej sekwencji. Jesteśmy w trakcie tego procesu i mam nadzieję, że za kilka tygodni będziemy mieli szczepionkę w naszych rękach. Tak, za kilka tygodni, jeśli wszystko zadziała, mielibyśmy szczepionkę, aby zapobiec koronawirusowi. – powiedział Katz.

Minister Akunis zapewnił, że zrobi wszystko, aby szczepionka jak najszybciej trafiła na rynek. Będzie to szczepionka doustna.

Kresy.pl / The Jerusalem Post

Za: Kresy.pl (6 marca 2020) | https://kresy.pl/wydarzenia/izraelscy-naukowcy-od-czterech-lat-pracowali-nad-koronawirusem/

Skip to content