Bernie Sanders: Netanyahu to reakcyjny rasista

Aktualizacja: 2020-02-27 9:38 am

We wtorek 25 lutego podczas debaty rejestrowanej przez telewizję CBS, główny pretendent do uzyskania nominacji Partii Demokratycznej w wyborach na prezydenta USA, nazwał premiera Izraela „reakcyjnym rasistą”.

We wtorek w Charlestone odbyła się, transmitowana przez CBS, debata kandydatów konkurujących ze sobą o nominację Partii Demokratycznej do wyborów na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych. Podczas wydarzenia, zgromadzonych zaskoczył główny faworyt Bernie Sanders. W swojej wypowiedzi nazwał premiera Izraela rasistą.

„Jestem bardzo dumny z bycia Żydem. Mieszkałem w Izraelu przez kilka miesięcy, ale teraz z przykrością stwierdzam, że Izraelem rządzi reakcyjny rasista” – mówił kandydat, wymieniając następnie Netanyahu z imienia i nazwiska.

Słowa Berniego Sandersa skomentował w środę Minister Spraw Zagranicznych Izraela, Israel Katz. „Kolejny atak Berniego Sandersa, który z urodzenia jest Żydem, nie mogę nie reagować. Podważa żydowskie przekonania i żydowską historię. Jest zagrożeniem dla izraelskiego bezpieczeństwa” – mówił.

Nie jest to pierwszy raz gdy kandydat na fotel prezydenta niepochlebnie wypowiada się na temat Izraela. „Użyłbym karty 3.8 miliarda dolarów. To dużo pieniędzy, nie możemy sobie pozwolić na dawanie ich w ciemno izraelskiemu rządowi, nie możemy dawać takiej sumy żadnemu rządowi. Mamy prawo żądać przestrzegania praw człowieka i demokracji” – mówił w październiku.

Wśród kandydatów starających się o nominację Demokratów, wypowiedzi Berniego Sandersa uchodzą za propalestyńskie. „Jestem dumny z bycia Żydem i nie mogę się doczekać bycia pierwszym żydowskim prezydentem” – mówił w październiku. „Spędziłem wiele miesięcy w Izraelu. Całkowicie wierzę nie tylko w prawo Izraela do istnienia, ale także prawo do istnienia w pokoju i bezpieczeństwie”

„Jednak wierzę także, że ludność palestyńska także posiada to prawo” – dodał po chwili.

Jak pisaliśmy na naszym portalu, Sanders ma przewagę w zestawieniu z każdym innym politykiem ubiegającym się o mandat Partii Demokratycznej do startu w wyborach prezydenckich. Według sondażu YouGov Sanders ma wobec Klobuchar przewagę 54 proc. do 33 proc. Podobna jest przewaga Sandersa wobec Buttigiega – 54 proc. do  37 proc. Sanders deklasuje też przedstawiciela liberalnego centrum Bloomberga w stosunku 53 proc. do 38 proc. Najbardziej wyrównane wyniki opinii respondentów wykazały zestawienia Sandersa z Bidenem – 48 proc. do 44 proc. oraz z Warren 44 proc. do 42 proc.

Kresy.pl/CBS

Za: Kresy.pl ()

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: Wypowiedź żydokomuny, którą uosabia Sanders, jest niczym innym tylko walką plemienną – w tym przypadku zaatakował izraelski żydonazizm. Przy okazji przypodobał się części lewicowego elektoratu, który z irracjonalnych przyczyn nie jest całkowicie przekonany do ludobójstwa dokonywanego przez Izrael.

 


 

Tags: , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=112257 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]