Aktualizacja strony została wstrzymana

Archidiecezja Lubelska: w kościołach jedynie utwory liturgiczne. „Zakaz używania gitar i perkusji”

Abp Stanisław Budzik, Metropolita Lubelski wydał zarządzenie „w sprawie wykonywania muzyki podczas celebracji Mszy świętych”. Hierarcha zdecydował, że podczas wszelkich celebracji w kościołach, można wykonywać wyłącznie utwory liturgiczne. „Nie wolno więc wykonywać podczas liturgii muzyki o charakterze świeckim, w tym muzyki filmowej i rozrywkowej” – napisał w dokumencie. Oznacza to zakaz używania m.in. gitar i perkusji.

Na mocy decyzji abp. Stanisława Budzika, we wszystkich kościołach a terenie archidiecezji lubelskiej obowiązuje zakaz wykonywania muzyki o charakterze świeckim. Metropolita Lubelski w swoim zarządzeniu powołuje się na Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów i podkreśla, że „wierni mają prawo, aby władza kościelna sprawowała kierownictwo nad świętą liturgią, by liturgia nie była postrzegana jako prywatna własność kogokolwiek, ani samego celebransa, ani wspólnoty, w której sprawuje się sakramenty” – tłumaczy arcybiskup.

Hierarcha dodaje, że „wspólnota wiernych ma prawo, aby zwłaszcza w celebracji niedzielnej stale była wykonywana odpowiednia i prawdziwa muzyka święta, a także, by słowa pieśni podczas celebracji liturgii w sposób należyty strzegły i ożywiały wiarę”. Jednocześnie abp Budzik przypomniał, że podczas liturgii głównym instrumentem są organy Dodał, że można używać innych instrumentów, za wyjątkiem tych, które są wykorzystywane w muzyce rozrywkowej np. perkusji, gitary elektrycznej, saksofonu czy pianina elektronicznego.

„Ze względu na pojawiające się nieprawidłowości podczas sprawowania Mszy św. obrzędowych, zwłaszcza ślubnych i pogrzebowych, przypominam kapłanom, muzykom kościelnym oraz wszystkim zainteresowanym wiernym, aby pilnie wystrzegać się, by pod pozorem podnoszenia okazałości nie wprowadzać do obrzędów czegoś czysto świeckiego, albo niezgodnego z kultem Bożym (Musicam sacram, 43)” – napisał w dokumencie abp Budzik. Co więcej, hierarcha zaleca, aby w kościołach nie wykonywać także utworów religijnych, mających inne przeznaczenie.

„Dlatego zarządzam, aby we wszystkich kościołach na terenie Archidiecezji Lubelskiej podczas wszystkich celebracji liturgicznych, a zwłaszcza podczas Mszy św. obrzędowych (ślubnych i pogrzebowych), wykonywać wyłącznie utwory liturgiczne. Nie wolno więc wykonywać podczas liturgii muzyki o charakterze świeckim, w tym muzyki filmowej i rozrywkowej. Nie jest także dopuszczalne wykonywanie podczas sprawowania liturgii utworów o treści religijnej, ale z wykorzystaniem muzyki świeckiej. Zaleca się również wyłączenie z liturgii piosenek religijnych, które ze swojej natury mają inne przeznaczenie w życiu Kościoła” – czytamy w zarządzeniu Metropolity Lubelskiego.

Źródło: archidiecezjalubelska.pl

WMa

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

Tego problemu nie mają wierni na mszach trydenckich. Jest niewyobrażalne, aby były jakieś gitarki, grzechotki, przytupywania, klaskania itp. Uzdrowienie liturgii leży w powrocie do mszy trydenckiej.
Ewa

Co za wspaniała wiadomość , wreszcie ktoś powraca do tego co już dawno ustanowiono. Zeświecczenie liturgii jest tak wielkie w kościołach,że to czasami woła o pomstę do Nieba, czas przywracać sacrum.
Gość

Bogu dzięki!!! Oby jak najwięcej takich diecezji!!!
Polka

Bardzo ogólnikowe zalecenia. Na Mszach często śpiewane są piosenki o tematyce religijnej, ale zupełnie nie pasujące do liturgii. Zdaje się, że to właśnie o nich mowa w ostatnim zdaniu zalecenia. Niestety ponieważ brak szczegółowego dookreślenia, co się do tej kategorii zalicza, każdy proboszcz będzie mógł to interpretować wedle własnego uznania. I tak nadal będziemy słuchać „Mario, czy już wiesz?”, albo inne tego typu piosenki, których tytułów trudno przywołać. Nawiasem mówiąc polecam odcinek Vortexu o piosence „Mario czy już wiesz?”, gdzie udowadnia niekatolickość tego utworu, który to odcinek redakcja pch24 udostępniła na swojej stronie z polskim tłumaczeniem. Ogólnie uważam te zalecenia jako taki listek figowy do współczesnej, jakże wielkiej miernoty muzycznej, dominującej w Kościele katolickim.
Iw

Przrepraszam, ale tytuł artykułu jest trochę mylący w kwestii gitar. W dokumencie chodzi tylko o gitary elektryczne. Kwestia duga: utwory religijne, czy ktolickie? Czy mogą być teksty protestanckie? Z dokumentu wynika, że nie, gdyż mają ożywiać wirę ktolicką, w centrum której jest Ofiara Krzyża i związna z nią Ofiara Mszy świetej, a przede wszystkim Przeistoczenie i Najśietszy Sakrament, a także rola Matki Bożej, która stoi pod Krzyżem i również ofiaruje swojego Syna i samą Siebie. Np. taka piosenka: Schowaj mnie pod skrzydła Swe Ukryj mnie w silnej dłoni Swej Schowaj mnie pod skrzydła Swe Ukryj mnie w silnej dłoni Swej Kiedy fale mórz chcą porwać mnie Z Tobą wzniosę się, podniesiesz mnie Panie Królem Tyś spienionych wód Ja ufam Ci – Ty jesteś Bóg Kiedy fale mórz chcą porwać mnie Z Tobą wzniosę się, podniesiesz mnie Panie Królem Tyś spienionych wód Ja ufam Ci – Ty jesteś Bóg Ma na youtube po angielsku ponnad 13 M wyświetleń. Na forum protestanckim reklamują.
1 godzina temu / Marek

Dokument odnosi się tylko do instrumentów w czasie Mszy świętej? A co z gitarami w czasie Adoracji, lub tzw. wieczorami uwielbienia?
tradycja

Brawo! Nareszcie należy dostrzec w liturgii charakter sakralny! Cóż bowiem wspólnego ma sacrum z profanum.Nie w czasie Mszy św.która jest przede wszystkim ofiarą! Nacisk na ucztę, agapę przyjęte od protestantów.
Kasia

A co z Mszami św. dla dzieci ? Na tych Mszach dopiero robi się ciekawie…
?

Powinny również zniknąć koncerty z Kościołów. A jeśli już mają być, to tylko takie na chwałę Bożą, a nie na chwałę artystów i miłe spędzanie czasu przez wiernych. Pod pozorem koncertów religijnych promuje i oklaskuje się artystów i często znajomych proboszcza. Domy kultury przenosi się do świątyń. To jest ohydne, zwłaszcza gdy artysta stoi dokładnie tyłem do tabernakulum, na środku Kościoła, a zachwyceni duchowni nie tylko nie zamierzają obrócić im mikrofonu o 180 stopni, ale po koncertach, w świątyniach na oczach wiernych obściskują się z nimi, dają kwiaty, pierwsi zaczynają oklaski i robienie zdjęć. Atmosfera jak na festynie. Można zrobić koncert religijny bez oklasków.
a koncerty ?

A co z uroczystściami patriotycznymi.
3 godziny temu / Kazimierz

Jeszcze by się przydało wprowadzić chociaż do śpiewu łacinę. Tego języka jak ognia boi się szatan
Syk

Ten dokument to fikcja. Na pogrzebie Romualda Lipki biskup udzielił dyspensy od swojego zakazu i w ten sposób ośmieszył cały dekret. Była perkusja, pioseneczki i wszystko to czego zakazywał tydzień wcześniej. Kpina.
Organista

Czasem warto przeczytać tekst drugi raz. Czyli gitara klasyczna i akustyczna pozistaje? Oby jednak nie, i oby zniknęła z mszy „muzyka turystyczno biwakowa”.
PM

Jeśli to prawda, to wspaniała wiadomość. Jeszcze należy odwrócić kapłanów w stronę ołtarza i tabernakulum.
PM

Sobór Watykański II, Konstytucja o liturgii, rozdział VI. pkt. 116. Śpiew gregoriański Kościół uznaje za własny śpiew liturgii rzymskiej.Dlatego w czynnościach liturgicznych powinien on zajmować pierwsze miejsce wśród innych równorzędnych rodzajów śpiewu. koniec cytatu. Zapis jest wywrotowy, niemniej jednak nikt od 57 lat tego nie przestrzega. Oazówki i różne wspólnoty odnowy mają to… wiecie gdzie.
rak

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2020-02-22)

 


 

.