Stało się… Lewicowy parlament Portugalii zalegalizował eutanazję i wspomagane samobójstwo

Portugalscy parlamentarzyści zalegalizowali w czwartek eutanazję i wspomagane samobójstwo dla osób nieuleczalnie chorych.

Zmiany w portugalskim prawie zaproponowały: Partia Socjalistyczna (PS), Blok Lewicy (BE), Partia Ekologiczna – Zieloni (PEV) i partia Ludzie-Zwierzęta-Przyroda (PAN), które złożyły w tej sprawie pięć projektów. Wszystkie uzyskały wymaganą większość głosów.

Nowe przepisy zakładają, że eutanazji mogą się poddać pacjenci powyżej 18. roku życia „w sytuacji ekstremalnego cierpienia, z nieuleczalnym urazem lub śmiertelną i nieuleczalną chorobą”. Prośbę o przeprowadzenie eutanazji będzie musiało podpisać dwóch lekarzy. Pozwolenie będzie musiał także wyrazić psychiatra oraz specjalna komisja.

Prezydent kraju Marcelo Rebelo de Sousa może wprawdzie zawetować nowe przepisy, ale parlament nie będzie miał większych problemów z jego odrzuceniem. Innym rozwiązaniem jest skierowanie przez prezydenta ustawy do Trybunału Konstytucyjnego, ponieważ zgodnie z portugalską ustawą zasadniczą „życie ludzkie jest święte”. Nie przeszkodziło to jednak, aby w 2007 roku zalegalizować w Portugalii aborcję, w związku z czym istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że sytuacja się powtórzy i tym razem.

Eutanazja jest legalna w Szwajcarii, Holandii, Luksemburgu i Belgii. Wspomagane samobójstwo dopuszcza się także w niektórych stanach USA.

Źródło: tvp.info

TK

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2020-02-21) | https://www.pch24.pl/stalo-sie----lewicowy-parlament-portugalii-zalegalizowal-eutanazje-i-wspomagane-samobojstwo,74140,i.html

Skip to content