1984 w praktyce. Brytyjscy lekarze nie będą leczyć “rasistów” i “homofobów”

Aktualizacja: 2020-02-20 11:05 am

Od kwietnia w brytyjskiej służbie zdrowia będą obowiązywać nowe przepisy. W ich świetle lekarze będą mogli odmówić leczenia pacjentom których uznają za homofobów, transfobów, rasistów itp.

Jednym z problemów brytyjskiej służby zdrowia (NHS) jest fakt, że jej pacjenci często bywają agresywni. Według niedawnego raportu w 2019 roku aż jedna czwarta lekarzy i innych pracowników NHS padła ofiarą agresji słownej lub fizycznej ze strony pacjentów. Z tego względu już jakiś czas temu wprowadzono przepis, który umożliwia lekarzowi odmowę pomocy medycznej agresywnym pacjentom, o ile nie jest ona konieczna do uratowania życia.

Od kwietnia ten zapis ulegnie znacznemu rozszerzeniu i będzie dotyczył nie tylko agresji wobec lekarza czy pielęgniarek, ale także wszelkich przejawów prześladowania. Rzecznik NHS potwierdził portalowi LGBT Pink News, że będzie to oznaczało, że lekarz będzie mógł odmówić pomocy pacjentom, którzy są homofobami, transfobami, rasistami, seksistami itp. nawet jeśli nie są agresywni.

Brytyjska prawica od dawna krytykuje sposób, w jaki rządzony przez Torysów kraj walczy z „mową nienawiści”. Alarmują, że w sytuacji, w której można być aresztowanym za niepoprawną politycznie opinię w mediach społecznościowych trudno jeszcze mówić o wolności słowa. Tymczasem NHS otwarcie przyznaje, że nowe przepisy są kolejnym narzędziem, które policja i prokuratura dostaną w walce z „mową nienawiści”.

Źródło: Sky NewsAutor: WM

Tags: , , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=112153 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]