Ambasador Izraela o Ustawie 447: „Musi zostać wypracowane jakieś rozwiązanie dotyczące tych majątków”

Ambasador Izraela w Polsce Alexander Ben Zvi przypomniał o Ustawie 447. Stwierdził, że trzeba będzie w końcu wypracować jakieś rozwiązania.

JUST Act, zwana u nas popularnie od numeru porządkowego Ustawą 447, zobowiązywała Departament Stanu USA do przygotowania raportu dotyczącego tego, jak państwa będące sygnatariuszami Deklaracji Terezińskiej – w tym Polska – wypełniają jej postanowienia. Fakt, że została podpisana przez Donalda Trumpa, wywołał u nas ogromne poruszenie, ale na tym temat się zakończył. Departament Stanu do dzisiaj nie przygotował raportu.

Ambasador Izraela udzielił ostatnio wywiadu agencji Polska Press. Zapytany przez dziennikarza o tą ustawę przez dziennikarza przypomniał, że nie dotyczy tylko Polski. „JUST Act mówi nie tylko o Polsce” – podkreślił – „Mówi o wszystkich krajach, które podpisały deklarację terezińską w 2009 roku”. Stwierdził też, że prędzej czy później trzeba będzie wypracować jakieś porozumienie w sprawie pożydowskich majątków. „Ja nie mówię jakie” – zaznaczył.

Ambasadorowi nie podoba się, że ta kwestia była wykorzystywana przez polityków. „Myślę, że dodajemy do tego więcej polityki, niż to jest konieczne” – stwierdził – „To zaczęła być sprawa polityczna, a zupełnie niepotrzebnie”. Jego zdaniem rozmowy w tej sprawie powinny być prowadzone nie przez polityków a przez specjalistów. „Może być tak, że nic nie będzie możliwe. A może jakieś ustalenia zapadną” – stwierdził – „Ale nie możemy mówić, że nic nie słyszymy, nie ma o czym rozmawiać”.

Na sugestię dziennikarza, że Polska i USA już w 1960 roku załatwiły między sobą kwestię roszczeń żydowskich ambasador stwierdził, że „z punktu widzenia moralnego” takie rozmowy i tak powinny się odbyć. „Trzeba na spokojnie porozmawiać i powiedzieć – to możemy zrobić, to już zrobiliśmy, tego nie będziemy robić, a to możemy uczynić, ale pod warunkiem że…”. Ben Zvi podkreślił po raz kolejny, że sprawa powinna być załatwiona na poziomie technicznym a nie politycznym. „Bo kiedy ta sprawa staje się czysto polityczna” – stwierdził – „to zaczynają się nieporozumienia, np. między Polska i USA”.

Źródło: Polska Times Autor: WM

Za: stefczyk.info (2020.02.18)

 


 

Skip to content