Ministerstwo obrony Ukrainy zapewniło, że nie zrezygnuje z banderowskiego pozdrowienia

Aktualizacja: 2020-02-17 10:46 am

Ukraiński resort obrony zdementował spekulacje o tym, że zamierza zrezygnować z obowiązującego w ukraińskiej armii i policji pozdrowienia „Sława Ukrajini-herojam sława!”.

W wydanym w poniedziałek komunikacie ministerstwo wyjaśniło, że niedawne uchylenie przez ukraiński parlament jednego z regulaminów ukraińskich sił zbrojnych, zgodnie z którym oficjalnym pozdrowieniem w ukraińskiej armii i policji jest hasło „Sława Ukrajini-herojam sława!”, ma jedynie na celu dostosowanie przepisów do ukraińskiej konstytucji. Jak zapewniono, nowy regulamin zostanie wydany w formie nie ustawy, lecz rozporządzenia ministerstwa obrony. Pozdrowienie „Sława Ukrajini-herojam sława!” ma się znaleźć w nowym dokumencie.

„Odpowiednie rozporządzenie Ministerstwa Obrony Ukrainy zachowa wymagania dotyczące wykonywania wojskowych pozdrowień, a mianowicie powitania +Sława Ukrajini!+ i odpowiedzi +Herojam Sława!+”. – zapewniono w komunikacie.

Jak pisaliśmy, ukraiński parlament przyjął 5 lutego br. ustawę, w myśl której od 1 marca br. przestanie obowiązywać regulamin ukraińskich sił zbrojnych „Pro strojowyj statut Zbrojnych Sył Ukrajiny”, zgodnie z którym oficjalnym pozdrowieniem w ukraińskiej armii i policji jest banderowskie hasło „Sława Ukrajini-herojam sława!”. Zadanie opracowania nowego regulaminu parlamentarzyści oddali w ręce ministerstwa obrony. W ostatnich dniach niektóre ukraińskie media zaczęły bić na alarm sugerując, że ministerstwo obrony może zmienić obowiązujące pozdrowienie.

„Sława Ukrajini-herojam sława!” (chwała Ukrainie, chwała bohaterom) było organizacyjnym pozdrowieniem ludobójczej banderowskiej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, odpowiedzialnej za zamordowanie ponad 100 tys. Polaków. Do 1943 roku wiązało się z faszystowskim gestem podniesionej prawej ręki. Zostało spopularyzowane na Ukrainie podczas wydarzeń na kijowskim Majdanie na przełomie 2013 i 2014 roku. W październiku 2018 roku stało się ono oficjalnym pozdrowieniem ukraińskiej armii i policji.

Kresy.pl / mil.gov.ua

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=112108 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]