Aktualizacja strony została wstrzymana

Których krajów boi się Netflix? Podwójne standardy internetowego giganta

Platforma Netflix usunęła dziewięć filmów i programów telewizyjnych. To efekt żądań rządów kilku państw. Serwis ogłosił, że w przyszłości będzie informował o tego rodzaju żądaniach w corocznym raporcie. Na liście usuniętych produkcji nie ma jednak bluźnierczego filmu „Pierwsze kuszenie Chrystusa”.

„Czy serwis Netflix ugina się pod presją polityków?”, pyta serwis dorzeczy.pl. Z opublikowanego raportu na temat żądań dotyczących usunięcia poszczególnych produkcji wynika, że częściowo tak.

W latach 2015-2019 na skutek interwencji politycznych z Netfliksa zniknął na żądanie Nowej Zelandii film „The Bridge”. Jest to dokument o Golden Gate Bridge i jego niechlubnej historii związanej z samobójstwami. Jak podała amerykańska platforma film został usunięty ze względu na surowe przepisy o przeciwdziałaniu samobójstwom obowiązujące w Nowej Zelandii.

Inne produkcje usunięte z wypożyczalni internetowej to „Pełen Magazynek” (film Stanley’a Kubricka usunięty na wniosek Wietnamu), „Noc żywych trupów” (usunięcia tej produkcji zażądała niemiecka komisja ochrony młodzieży), „Gotowanie na Haju”, „The Legend of 420” i „Rodzina w oparach” (filmy zniknęły z Netflixa w Singapurze w związku ze zdecydowaną polityką antynarkotykową tego kraju), „Być patriotą – zaprasza Hasan Minhaj” (usunięty na wniosek Arabii Saudyjskiej), „Ostatnie kuszenie Chrystusa” (film zakazany w Singapurze ze względu na „wolność religijną”) i „The Last Hangover” (pierwsza spełniona prośba o usunięcie produkcji w tym roku; z żądaniem wystąpił Singapur ze względu na treści obraźliwe dla osób innego koloru skóry i religii).

Z platformy nie usunięto jednak filmu „Pierwsze kuszenie Chrystusa”, w bluźnierczy sposób zaprezentowano Pana Jezusa i Najświętszą Maryję Pannę. Netflix nie usunął produkcji na żądanie Brazylii, ponieważ jak tłumaczono „w prawie brazylijskim brakuje ku temu podstaw”.

Źródło: dorzeczy.pl

TK

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2020-02-08) | https://www.pch24.pl/ktorych-krajow-boi-sie-netflix–podwojne-standardy-internetowego-giganta,73879,i.html