Słowenia: wielkie otwarcie meczetu w Lublanie. Pieniądze popłynęły z Kataru

W stolicy Słowenii Lublanie otwarto Muzułmańskie Centrum Kultury, którego głównym obiektem jest meczet na 1500 osób. Słowenia to ostatnia z republik pojugosłowiańskich, w której zbudowano islamską świątynię.

Otwarte właśnie w stołecznej Lublanie Muzułmańskie Centrum Kultury to cały kompleks budynków oddanych na potrzeby 80-tysięcznej społeczności islamskiej w tej najbogatszej republice, powstałej po rozpadzie Jugosławii. MCK tworzą: biblioteka, restauracje, centrum edukacyjne, boisko do gry w koszykówkę i meczet obliczony na jednoczesny pobyt w nim 1500 osób. Zwieńczony niebieską kopułą meczet, z 40-metrowym minaretem, ma przypominać ogromny Błękitny Meczet w Stambule.

O zgodę na budowę islamskiej świątyni społeczność muzułmańska wystąpiła po raz pierwszy w pod koniec lat 60. XX wieku, a więc jeszcze w okresie rządów komunistycznych. Ostatecznie pozwolenie na budowę wydano 15 lat temu, ale część obywateli słoweńskiej stolicy próbowała zastopować wznoszenie islamskiej świątyni, proponując dwukrotnie zorganizowanie referendum w tej sprawie (w 2004 i 2009 roku). Ich wnioski były jednak odrzucane przez sąd. Argumentem dla przeciwników powstania meczetu w Lublanie był m.in. fakt finansowania budowy z środków płynących z bliskowschodniego Kataru – państwa oskarżanego o sponsorowanie terroryzmu i ugrupowań radykałów islamskich.

W chwili oddania do użytkowania Muzułmańskiego Centrum Kultury w Lublanie szef tamtejszej społeczności islamskiej, mufti Nedžad Grabus, przyznał, że koszt budowy wyniósł ok. 34 milionów euro, z czego aż 28 mln euro to darowizny z Kataru. Oficjalna ceremonia otwarcia ma odbyć się w czerwcu po święcie Ramadan Bajram. Do października tego roku obiekty Muzułmańskiego Centrum Kultury będzie można odwiedzać bezpłatnie, później konieczne będzie ponoszenie opłaty za wstęp.

W liczącej ok. 2 mln mieszkańców Słowenii muzułmanie stanowią 2,5 proc. ogółu ludności. Mniejszy odsetek wyznawców Allaha wśród państw powstałych z byłej federacyjnej Jugosławii ma Chorwacja (ok. 1,3 proc), podobny odsetek muzułmanów żyje natomiast w Serbii (ok. 3 proc.). W Czarnogórze niemal co piąty obywatel to muzułmanin, w Macedonii co trzeci, w Bośni i Hercegowinie co drugi. Na Bałkanach największy odsetek muzułmanów ma Kosowo, gdzie stanowią oni niemal 90 proc. mieszkańców.

Źródła: Večer.com, Arab News

Jan Bereza

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2020-02-04) | https://www.pch24.pl/slowenia--wielkie-otwarcie-meczetu-w-lublanie--pieniadze-poplynely-z-kataru,73790,i.html

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content