Aktualizacja strony została wstrzymana

Francja: policja brutalnie wyciągnęła z kościoła kobietę. Oburzenie społeczeństwa

Wtargnięcie funkcjonariusza do świątyni katolickiej połączone z brutalnym wyciągnięciem stamtąd demonstranta z ruchu „żółtych kamizelek”, wzbudziło powszechne oburzenie. Średniowieczne pojęcie kościoła jako miejsca azylu okazuje się w tym laickim społeczeństwie ciągle żywe. Po incydencie arcybiskup Tuluzy przypomniał policji, że powinna szanować kościoły jako „miejsca pokoju i azylu”.

Wszystko zaczęło się od filmu na Twitterze, na którym widać, że jak kościoła Notre-Dame-du-Taur w Tuluzie wpada policjant, aby wyciągnąć z niego kobietę, która się tam schroniła. Wydarzenie miało miejsce 1 lutego podczas kolejnego aktu protestów „żółtych kamizelek”. Film zamieścił dziennikarz Laurenta Bigot z AB7Media, kanału na Youtube. Posypała się pod nim lawina krytycznych komentarzy. Głos w końcu zabrała nawet prefektura. Powszechna krytyka działania policji zapanowała także w mediach społecznościowych.

Policja tłumaczyła, że ”‹”‹„funkcjonariusz przypadkowo wszedł do kruchty kościoła”, aby wyciągnąć z niej kobietę. Dodano, że „policjant natychmiast po tym, jak zdał sobie sprawę, że jest w kruchcie kościoła, kobietę uwolnił”. Według prefektury incydent nastąpił po tym, jak „grupy agresywnych demonstrantów” schroniły się w kilku wejściach do budynków przy Rue du Taur, gdzie stoi kościół.

Na nagraniach jednak wyraźnie widać brutalność policjantów i mocną szarpaninę.

Prefektura jednak twierdzi, że funkcjonariusz jedynie „trzymał ją za ramię”, a policjanci starali się wyciągać demonstrantów z różnych bram, wypełniając rozkaz dotyczący zakazu wstępu „żółtych kamizelek” na Place du Capitole. W tym celu policja użyła także gazu.

Wyjaśnienia prefektury wyraźnie nie przekonały jednak arcybiskupa Tuluzy ks. Roberta Le Galla, który wydał swoje oświadczenie. Czytamy w nim m.in.: „Przypominam wam, że nasze kościoły pozostają miejscami pokoju i azylu, które należy szanować. (…) Wczoraj demonstranci schronili się w kościele Notre-Dame du Taur, niedaleko Kapitolu w Tuluzie, a policja weszła do jego kruchty. W atmosferze przemocy, w której żyjemy w naszym mieście już od ponad roku, szanując trudną pracę sił policyjnych, wzywam wszystkich do wyrażania pragnienia spokojniejszego dialogu”.

Reakcja kapłana, społeczeństwa, ale i tłumaczenia policji pokazują, że w laickiej Francji pełnej zdziczenia obyczajów, niektóre dobre tradycje nadal pozostają.

Bogdan Dobosz

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

Ostatnio palowano i strzelano do strazakow dzis juz wchodza do kosciolow…moza by pomyslec, ze to psychopaci. Ale to psychopatow – plemia zmijowego wykonuja rozkazy i tak bedzie niedlugo wszedzie – jezeli bedzie dopuszczone. A z Apokalipsy Jana apostola wynika, ze tak.
Teodor…

@Stan także przemilczanym faktem jest, że załadowywano kobiety i dzieci na statki i je specjalnie zatapiano, zginelo wiele ludzi w ten sposób.
3 godziny temu / genowefa

O jakich obyczajach mowicie ? Pierwsze masowe ludobojstwo odbylo sie za czasow Rewolycji Francuskiej w Vendei. Bylo to ludobojstwo na maspwa skale. Szacuje sie ze zabito w bestialski sposob od 300 do 600 tys osob nie wylaczajac noemowlat. Posunieto sie nawet wtedy do wytapiania tluszczu z luezi i obezierania ludzi ze skory na spodnie. Zbydlencenie i zbrodnie rzdzacych w Francji maja swoja gleboka tradycje.
Stan

typowy lewicowy faszyzm
aaa

a nie pamiętacie jak policja wytargałą księdza podczas mszy świętej i w środku koscioła użyła gazu łzawiącego. youtube usuwał filmiki z tego zajścia. A jak mieli problem w meczecie z kolesiem podejrzanym o terroryzm to zanim weszli do meczetu zdejmowali buty. wpiszcie w internet jak nie wierzycie ,,Police used teargas to remove parishioners during traditional Mass in France,,
www

Policja to tylko narzędzie władzy, a tam akurat w tym bajzlu musi być, niestety, taka jest też od dawna, stosownie do poziomu społeczeństwa i braku porządku, ładu, przestępczości jak to w demokracji, socjalizmie i UE! Władza Ludu! i jej skutki. Signum temporis. Oczywiście pojedynczych ludzi szkoda, ale kogo to dziś obchodzi?! w tym systemie/ustroju?!
PI Grembowicz

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2020-02-04) | https://www.pch24.pl/francja–policja-brutalnie-wyciagnela-z-kosciola-kobiete–oburzenie-spoleczenstwa,73778,i.html