Bretania: francuski wolnomyśliciel domaga się zlikwidowania Drogi Krzyżowej. Decyzję podejmie sąd

Aktualizacja: 2020-02-4 10:03 am

Jeden z francuskich wolnomyślicieli domaga się zlikwidowania w bretońskim Plorec-sur-Arguenon Drogi Krzyżowej zbudowanej w roku 1946, a niedawno odnowionej siłami jednego ze stowarzyszeń z departamentu Côte-d’Armor.

Wiekim zaskoczeniem dla mieszkańców Plorec-sur-Arguenon było oświadczenie mera miasta Christiana Cuquela wygłoszone podczas ceremonii składania życzeń noworocznych. Samorządowiec powiedział wówczas zebranym, że „gmina musi się zmierzyć z poważnym problemem, gdyż z inicjatywy mieszkańca Plorec-sur-Arguenon wniesiono powództwo sądowe z prośbą o zburzenie Drogi Krzyżowej, odnowionej niedawno przez Stowarzyszenie na Rzecz Dziedzictwa Religijnego. Sąd administracyjny w Rennes powinien wydać orzeczenie w pierwszej połowie 2020 roku”- informował.

– Droga Krzyżowa znajduje się tutaj od dziesięcioleci. Ochotnicy ze Stowarzyszenia postanowili ją odnowić. W ramach prac upiększono też miejsce jej lokalizacji – mÏŒwił mer wskazując jednak, że „Droga Krzyżowa mieści się na terenie należącym do departamentu i to przeszkada wolnomyślicielowi chcącemu jej demontażu” – ubolewał Coquel.

We Francji przeważająca większość katedr, kościołów, kaplic, kalwarii, figur i krzyży jest zbudowana na gruntach należących do państwa lub gmin. Idąc tokiem „rozumowania” bretońskiego ateusza należałoby zatem zniszczyć wszystkie chrześcijańskie budynki i symbole kultu. Trzeba mieć jednak nadzieję, że sad w Rennes nie poprze tego szalonego pomysłu.

FLC

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=111944 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]