Aktualizacja strony została wstrzymana

Papież Pius XII rehabilitowany. Pomógł uratować 950 tysięcy Żydów. „Czas na prawdę”

W czasie II wojny światowej papież Pius XII doprowadził do uratowania ponad 947 tys. Żydów. Taką tezę  postawiono w ONZ  podczas konferencji „Pamiętać o Holokauście: udokumentowane wysiłki Kościoła katolickiego w ratowaniu istnień ludzkich”. Zorganizowała ją Misja Stałego Obserwatora Stolicy Apostolskiej. Odbyła się ona w 75. rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau.

Papież Pius XII pomógł uratować 950 tysięcy Żydów.

Czas na prawdę! – mówił cytowany przez agencję  KAI Michael Hesemann, niemiecki historyk, wykładowca Akademii Gustava Siewertha w Bierbronnen. – Gdy w marcu watykańskie archiwa z czasów pontyfikatu Piusa XII zostaną w końcu otwarte, nie będzie już wymówki. Świat musi uznać, co ten wielki papież zrobił dla uratowania tak wielu Żydów, jak to było możliwe.

Hesemann stwierdził , że Pius XII nie mógł protestował otwarcie przeciwko zagładzie Żydów, gdyż „musiał zachować ostrożność, aby uniknąć tego, by naziści dowiedzieli się, co zrobił za kulisami”.

– Za sprawą ponad 40 interwencji dyplomatycznych, ukrywając tysiące w samym Rzymie i uzyskując tyle wiz, ile rządy państw świata były skłonne przyznać, uratował życie około 947 tys. Żydów – oświadczył.

Upowszechniano nieprawdziwe informacje

Hesermann jest autorem książki „Pius XII wobec Hitlera” wydanej także w Polsce.

Niemiecki uczony Skrytykował nieprawdziwe informacje upowszechniane na temat „świętego papieża, który zasługuje jedynie na uznanie i wdzięczność” i który „powinien zostać świętym patronem uchodźców i ludzi spieszących im z pomocą”.

Kierujący Fundacją „Pave the Way” Gary Krupp przypomniał jej zaangażowanie w oczyszczanie wizerunku Piusa XII z czarnej legendy „papieża Hitlera”.

– Jak wielu innych Żydów mojego pokolenia wierzyłem, że aby stawić czoła komunizmowi Stolica Apostolska współdziałała z nazistami – przyznał Krupp. – Po 2006 r. fundacja poświęciła setki godzin, wydobywając na światło dzienne dokumentację, która dowodzi, że Stolica Apostolska i Pius XII uratowali więcej Żydów niż wszyscy religijni i polityczni przywódcy razem wzięci.

76 tysięcy stron dokumentów

Fundacja udostępniła ponad 76 tys. stron dokumentów oraz filmy wideo z wywiadami z naocznymi świadkami.

Johan Ickx, kierujący archiwum Sekcji ds. Relacji z Państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej przedstawił dane dotyczące ratowania Żydów w Rzymie po łapance z 16 października 1943 r.

Przed łapanką 1323 Żydów opuściło swe domy i wielu z nich bez wątpienia pomógł Pius XII. Spośród 1290 zatrzymanych i przetrzymywanych w areszcie, 248 zostało zwolnionych dzięki interwencji Watykanu, podczas gdy 235 domów zakonnych i klasztorów służyło za miejsce ukrycia 4205 Żydów. Łącznie Piusowi XII można przypisać, bezpośrednio lub pośrednio, uratowanie około dwóch trzecich Żydów, którzy przebywali w mieście 4 czerwca 1944 r., gdy wojska alianckie wyzwalały Rzym – wskazał Ickx.

Inny uczestnik konferencji,  mówił o wystawianiu Żydom fałszywych dokumentów przez instytucje.

– Wielu biskupów i księży było zaangażowanych w podobne operacje mające na celu ratowanie ludzi przed aresztowaniem lub deportacją – mówił Matteo Luigi Napolitano, profesor historii stosunków międzynarodowych Uniwersytetu Molise w Campobasso we Włoszech.Bez tej ochrony ludzie ci zginęliby w obozach koncentracyjnych.

Źródło: KAI

Za: Najwyższy Czas! (02/02/2020)

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: W związku z takim przedstawianiem tematu ciśnie się kilkanaście pytań, ale ograniczmy się do najważniejszych kwestii.

1. Najważniejsza sprawa: CO to jest ten „Holokaust”? W pierwszych słowach encyklopedycznej definicji padają liczby, które wiadomo, że są wyssane z palca i nie mają nic wspólnego z prawdą historyczną. Czy może zatem chodzi o sposoby śmierci wielu ofiar II wojny światowej? Były różne, ale i tutaj mamy do czynienia z manipulacją i półprawdami. A może był jakiś plan tzw. Zagłady? Tutaj wskazuje się na konferencję w Wannsee, ale z dostępnych dokumentów jasno wynika, że nie przedsięwzięto tam żadnych tego typu planów! Zatem, termin jest nieprecyzyjny (celowo!), a przecież aby dyskutować na jakikolwiek temat, trzeba operować jasnymi definicjami, a w przypadku tzw. Holokaustu wszystko jest rozmyte. Z wyjątkiem uzurpacji Żydów zgarniających całą martyrologię II wojny światowej i czyniących z niej punkt zwrotny dziejów ludzkości.

2. Dlaczego katolicy musza się tłumaczyć żydom/Żydom wobec działań czy zaniechań przywódcy Kościoła? A co im do tego? To nie jest ich Kościół, ich religia, ich przywódca, więc niech się po prostu odczepią. I nawet gdyby papież Pius XII nic nie zrobił – co jest absurdem historycznym – to nie mają żadnego, nawet najmniejszego, prawa domagać się czegokolwiek, nawet wyjaśnień.

3. Jest oczywiste, że Wielki Papież Pius XII uczynił wszystko co było w Jego mocy aby ratować wszystkich wiernych, a nawet niewiernych – czyli żydów. Ratował od wywózki w nieznane, od brutalnych miejsc odosobnienia, od wysyłania do obozów pracy, ratował od rozdzielania rodzin, od wysiedlania do tworzonych przez reżimy skupisk etnicznych czy religijnych (getta). Pomagał w przetrwaniu w najgorszych czasach wojny, gdy nikt nie miał co jeść, pomagał w przesiedlaniu do innych krajów aby najbardziej narażeni uniknęli nieznanych losów, które każda wojna stwarza. Pomagał realnym ludziom, prowadził mediacje polityczne, itede, itepe. Nie znaczy to jednak, że „ratował przed Holokaustem”, bo termin ten nie istniał w czasie wojny, a po wojnie stał się narzędziem ideologicznego bata na przeciwników. Reszta – patrz punkt 1.

4. Perfidia najbardziej wpływowych środowisk żydowskich na świecie, czyli tych, którzy nic nie zrobili aby w najmniejszym stopniu pomóc swoim braciom w najgorszych wojennych czasach starcia się dwóch reżimów socjalistycznych (nazistowskiego i bolszewickiego), a których spadkobiercy teraz domagają się od Kościóła katolickiego jakichkolwiek wyjaśnień, otóż perfidia ta w swym zenicie woła o pomstę do Jahwe. To właśnie ich starotestamentowy Bóg zrzucał surowe kary za takie zachowanie i niech błagają o przebaczenie – Boga i tych, których obrażają. Bo kara przyjdzie!

 


 

Skip to content