Aktualizacja strony została wstrzymana

Raport Oxfam: 2153 miliarderów jest bogatszych od 4,6 miliardów ludzi

Oxfam, organizacja zajmująca się od 1942 roku walką z głodem na świecie i pomocą w krajach rozwijających się, opublikowała przed Światowym Forum Ekonomicznym w Davos raport na temat światowych nierówności. Okazało się, że 2153 miliarderów jest bogatszych niż 4,6 miliardów ludzi. Dane opisał w poniedziałek Bloomberg.

Autorzy raportu „Time to Care” stwierdzili, że rządy masowo nie opodatkowują bogaczy i korporacji, oraz nie dofinansowują w wystarczającym stopniu usług publicznych. Przekonują także, że „ekonomiczne nierówności są poza kontrolą” z 2153 miliarderami posiadającymi więcej niż 4,6 miliardów ludzi, czyli ok. 60% populacji świata.

Najbogatszy 1% posiada ponad dwa razy więcej niż 90% populacji świata, czyli około 7 miliardów ludzi – a 22 najbogatsze osoby mają więcej niż wszystkie kobiety w Afryce.

Nasze źle funkcjonujące gospodarki napełniają kieszenie miliarderów kosztem zwykłych mężczyzn i kobiet – powiedziała dyrektor naczelna Oxfam w Indiach, Amitabh Behar.

Trzech najbogatszych ludzi zgromadziło 231 miliardów dolarów przez ostatnią dekadę wedle danych Bloomberga. Piąta najbogatsza osoba na świecie – założyciel Facebooka, Mark Zuckerberg – zanotował największy przychód w zeszłym roku, około 6 miliardów dolarów. Obecnie czołową lokatę w rankingu bogactwa zajmuje szef Amazona, Jeff Bezos z majątkiem równym 116 miliardów dolarów.

Majątek pierwszej 20 najbogatszych na świecie zwiększył się z 672 miliardów dolarów w 2012 roku do 1 397 miliardów dolarów w roku 2019.

Osoba, która oszczędzałaby 10 tysięcy dolarów każdego dnia od czasów zbudowania piramid ciągle miałaby tylko ok. 1/5 średniej fortuny osób z najbogatszej piątki.

Dane Oxfam opierają się na Global Wealth Report opracowanym przez bank Credit Suisse, który jak przyznaje Oxfam, cierpi na niską jakość danych i może nieprzedstawiać w pełni wiarygodnie skali nierówności.

Powołując się na badania Banku Światowego Oxfam twierdzi, że zmniejszenie nierówności ma większy wpływ na ograniczenie skrajnego ubóstwa niż wzrost ekonomiczny. Analiza „pokazuje, że jeśli kraje zredukowalyby nierówności w dochodach o 1% każdego roku to 100 milionów ludzi mniej żyłoby w skrajnym ubóstwie do 2030 roku”. Ludzi żyjących w skrajnym ubóstwie (poniżej 1,9 dolara dziennie) ubyło od 1990 rooku o 1,1 miliarda. Bank Światowy wskazuje jednak, że proces ten spowolnił lub nawet się odwrócił w niektórych krajach. W 2015 roku w skrajnym ubóstwie żyło 736 milionów ludzi.

Kresy.pl / Bloomberg.

Za: Kresy.pl (25 stycznia 2020)

 


 

Lista najbogatszych Polaków. Rekordowa liczba miliarderów

W tym roku lista najbogatszych Polaków zawiera rekordową liczbę 56 miliarderów – wynika z zestawienia miesięcznika „Forbes”.

Lista najbogatszych Polaków obrazuje zmiany w stosunku do ubiegłego roku. Na jej czele drugi rok z rzędu znalazł się kielecki biznesmen Michał Sołowow.

Wartość majątków setki największych bogaczy przekroczyła 176 mld zł. Wzrosła w porównaniu z ubiegłym rokiem o 15,7 proc. To ogromny skok w porównaniu z w 2019 r, w którym miliarderzy wzbogacili się łącznie o 4 proc.

Aby znaleźć się w tym roku na liście, trzeba było zgromadzić majątek co najmniej 549 mln zł. Dla porównania przed rokiem próg wejścia wynosił 495 mln zł. Oznacza to wzrost o 10,9 proc. Warto dodać, że jeszcze 10 lat temu wystarczyło mieć 150 mln zł.

Przez dekadę na liście 100 najbogatszych Polaków zaszły spore zmiany. Połowa dawnych miliarderów spadła do drugiej ligi. Ich miejsca zajęli nowi krezusi.

Wśród najbogatszych Polaków znalazło się 16 debiutantów. To rekord, podobnie jak liczba samych miliarderów. W ciągu ostatnich 10 lat wzrosła ona z 14 do 56. Jak wskazuje ranking, najkrótszą drogą awansu jest robienie gier komputerowych.

Najbogatsi Polacy 2020 roku

1. Michał Sołowow – 15,6 mld zł

Jest większościowym udziałowcem w koncernie chemicznym Synthos. W portfelu swoich akcji ma też producenta podłóg Barlinek oraz producenta płytek i ceramiki sanitarnej Cersanit.

Miejsce w poprzednim rankingu: 1 (z majątkiem 13,3 mld zł).

2. Zygmunt Solorz – 12 mld zł

Działa w branży medialnej. Majątek pomnaża też m.in. poprzez inwestycje w finanse, sektor energetyczny i telekomunikację. Jest właścicielem sieci komórkowej Plus, kontroluje Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, kupił też udziały w Asseco.

Miejsce w poprzednim rankingu: 3 (10,0 mld zł).

3. Jerzy Starak – 9,6 mld zł

Jest większościowym udziałowcem Polpharmy, która zajmuje się produkcją leków. Należy do niego także producent preparatów ziołowych Herbapol. Ma udziały w Zakładach Tłuszczowych Kruszwica.

Miejsce w poprzednim rankingu: 5 (6 mld zł).

4. Tomasz Biernacki – 8,1 mld zł

Jest twórcą sieci sklepów spożywczych Dino, do której obecnie należy 1218 placówek handlowych.

Miejsce w poprzednim rankingu: 6 (5,0 mld zł).

5. Dominika Kulczyk – 6,9 mld zł

Córka Jana Kulczyka jest największym akcjonariuszem giełdowej spółki Polenergia, zajmującej się budową morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Jest też prezesem zarządu i współzałożycielką Kulczyk Foundation, która wspiera projekty infrastrukturalne i inwestycje społeczne w krajach rozwijających się.

Miejsce w poprzednim rankingu: 3 (6,8 mld zł).

6. Sebastian Kulczyk – 6,6 mld zł

Po ojcu – Janie Kulczyku przypadła mu większa część inwestycji kapitałowych. Największa to pakiet kontrolny Ciechu. Ma również udziały w Autostradach Wielkopolskich. Posiada portfel akcji spółek wydobywczych szukających paliw i surowców na całym świecie.

Miejsce w poprzednim rankingu: 3 (6,8 mld zł).

7. Zbigniew Juroszek z rodziną – 3,7 mld zł

Stoi na czele Grupy Atal z Cieszyna, specjalizującej się w budownictwie mieszkaniowym, biurowym i handlowo-magazynowym. Jego spółka Atal Textil działa na rynku odzieżowym – zajmuje się hurtowym handlem tkaninami. Juroszek jest również twórcą firmy bukmacherskiej Star-Typ Sport, na której czele stoi jego syn Mateusz.

Miejsce w poprzednim rankingu: 9 (3,5 mld zł).

8. Maciej i Małgorzata Adamkiewicz – 3,5 mld zł

Adamkiewiczowie są właścicielami polskiej firmy farmaceutycznej Adamed. Spółka produkuje leki oferowane pacjentom na 70 rynkach. Firma posiada przedstawicielstwa w kilku krajach.

Miejsce w poprzednim rankingu: 14 (2,29 mld zł).

9. Marcin Iwiński – 3,4 mld zł

To wiceprezes i jeden z założycieli CD Projekt. W 2020 roku spółka wyprzedziła PKN Orlen i wskoczyła na podium największych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Jak komentują eksperci, wycenę firmy nakręcają oczekiwania związane z nadchodzącą premierą gry „Cyberpunk 2077”.

Miejsce w poprzednim rankingu: 13 (2,3 mld zł).

10. Paweł Marchewka – 3 mld zł

Jest prezesem Techlandu – spółki, która zajmuje się produkcją gier komputerowych. Firma wyprodukowała m.in. gry „Dead Island” i „Dying Light”. Obecnie trwają prace nad drugą częścią „Dying Light”, której budżet wynosi kilkaset milionów złotych.

Miejsce w poprzednim rankingu: 8 (3,5 mld zł).

Źródło: tvn24bis.pl / forbes.pl

Za: Najwyższy Czas! (27/02/2020)

 


 

Skip to content