Kalifornia: Systemy nawigacyjne GPS użyte do lokalizacji sprawcy wypadku samochodowego

Aktualizacja: 2007-07-17 12:00 am

We wtorek, 10 lipca br. doszło w Glandale w Kalifornii do tragicznego wypadku, w którym samochód potrącił pieszego, a sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia. Wypadek jakich tysiące na drogach amerykańskich, a jednak niosący sobą coś więcej niż tragedię 24-letniej Elizabeth Sandoval, potrąconej przez nieznanego sprawcę. Świadkowie zdążyli spisać tablice rejestracyjne uciekającego samochodu, a policja natychmiast ustaliła, że chodzi o Mercedesa S430, należącego do 20-latki, Ary Grigoryan. Przystąpiono do odszukania samochodu i sprawcy wypadku, jednak tutaj zaczyna się kontrowersyjna część dochodzenia.

Otóż policja posługując się zezwoleniem sądowym, zażądała od amerykańskiej placówki firmy Daimler-Chrysler ustalenia pozycji samochodu przy pomocy systemu nawigacji satelitarnej Global Positioning System – GPS, w który ten model samochodu Mercedes jest wyposażony standardowo. Firma Mercedes na wysłany przez policję faks, nie odpowiedziała, co uznano za „odmówienie zastosowania się do decyzji sądu”. „Była to jedna z najbardziej frustrujących spraw w ciągu mojej 35-letniej służby w policji” – powiedział reporterom szef policji w Glendale, Randy Adams.
Na drugie, przynaglające żądanie sądowe, firma Merdeces włączyła jednak zainstalowany system GPS, co umożliwiło ustalenie pozycji samochodu i odnalezienie samochodu, chociaż sprawczyni jest cały czas poszukiwana.

 

Zdarzenie to było zatem testem na zastosowanie w praktyce przepisów o ochronie danych osobowych i konstytucyjnych zapewnień o prywatności obywateli. Jakkolwiek można dyskutować o celowości i słuszności takiego a nie innego działania policji w tym konkretnym przypadku, to nie ulega wątpliwości, że instalowane coraz powszechniej w samochodach systemy nawigacyjne GPS mogą być i będą używane przez służby policyjne dla ustalenia położenia samochodu i odszukania jego właściciela. Bez względu na to jak szczegółowe będą przepisy zabezpieczające i jak głośne zapewnienia władz, urządzenia zaawansowanej technologii będą używane do inwigilacji ludności.

 

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie materiałów redakcyjnych
Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=1118 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]