Rabin chce usunięcia kościoła z terenu Auschwitz. „Zagraża integralności pamięci o Holokauście”

Rabin Avi Weiss z USA na łamach „The Jerusalem Post” stwierdził, że kościół katolicki na terenie Auschwitz-Birkenau narusza konwencję UNESCO z 1972 roku. Dotyczy ona ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego. Żydowski aktywista wezwał więc do usunięcia świątyni.

Zdaniem Avi Weissa, dowody na okrucieństwo Holokaustu są zawłaszczane „przez inne grupy do ich celów”. Nie podobają mu się bowiem katolickie symbole na terenie Auschwitz.

„Właśnie dlatego Żydzi na całym świecie byli przerażeni, gdy w 1984 r. Mniszki karmelitanki przejęły budynek Auschwitz, w którym kiedyś przechowywano gaz Cyklon B, którego naziści używali do mordowania Żydów. Przy pełnym wsparciu polskiego kardynała Franciszka Marcharskiego lokalne władze udzieliły mniszkom 99-letniej dzierżawy na przekształcenie budynku w klasztor, w którym siostry starały się modlić za dusze pomordowanych” – napisał.

„Kolejna obraza”

„Mniej więcej w tym czasie miała miejsce kolejna obraza, tym razem w Birkenau – zwanym także Auschwitz II – kiedy lokalna wspólnota katolicka ustanowiła kościół w miejscu, w którym niegdyś była komendantura nazistowska. Birkenau było prawdziwym «teatrem śmierci», w którym zamordowano 1,1 miliona Żydów, stanowiąc 95% jego ofiar” – grzmiał rabin.

„Kościół w Birkenau, ze swoją nieuniknioną chrześcijańską obecnością, stanowi jedno z najbardziej bezpośrednich zagrożeń dla integralności pamięci o Holokauście” – żalił się żydowski aktywista na łamach JP.

Zdaniem Weissa, oprócz konwencji UNESCO, „Kościół narusza również uroczyste porozumienie podpisane w 1987 r.”. Europejscy kardynałowie i europejscy przywódcy żydowscy postanowili, że „na terenie obozów Auschwitz i Birkenau nie będzie stałego katolickiego miejsca kultu”.

Prawi goje

„Świat uwierzy wtedy, że Holokaust był próbą ludobójstwa chrześcijan i że Watykan systematycznie angażował się w ochronę Żydów podczas Holokaustu. Podczas gdy w rzeczywistości boleśnie jest odwrotnie. Podczas gdy byli «prawi goje», którzy z wielkim ryzykiem uratowali żydowskie życie, Watykanu nigdzie nie było” – dodał.

Na koniec postulował również usunięcie krzyża. „Duże krzyże przed i na szczycie budynku powinny zostać usunięte. Pamięć o zamordowanych tam Żydach – zamordowanych, ponieważ byli Żydami – musi zostać rozpoznana z historyczną dokładnością”- grzmiał Avi Weiss.

Dodał, że jako rabin „ma głęboki szacunek dla wszystkich miejsc kultu”. Jednocześnie stwierdził, że „kościół nie należy do największego cmentarza żydowskiego na świecie”.

To nie pierwszy raz, gdy amerykański rabin domaga się likwidacji kościoła katolickiego z terenu byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Wcześniej, tę samą narrację uskutecznił w 2016 roku, przed wizytą papieża Franciszka w Auschwitz.

Kościół katolicki na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau/mapa/Fot. screen Google Maps

Źródło: jpost.com

Za: Kresy.pl (24/01/2020) | https://nczas.com/2020/01/24/rabin-chce-usuniecia-kosciola-z-terenu-auschwitz-zagraza-integralnosci-pamieci-o-holokauscie-foto/ | Rabin chce usunięcia kościoła z terenu Auschwitz. „Zagraża integralności pamięci o Holokauście” [FOTO]

Skip to content