Aktualizacja strony została wstrzymana

Polska i Japonia wspólnie zbudują nowy typ reaktora jądrowego

W ciągu kilkunastu lat Polska i Japonia zamierzają wspólnie wybudować wysokotemperaturowy reaktor jądrowy HTR. Japonia dostarczy technologii, a Polska infrastrukturę do zbudowania i utrzymania elektrowni. Opracowany wspólnie reaktor będzie mógł być sprzedawany do państw trzecich.

„Mam głęboką nadzieję, że japońska technologia i know-how dotyczący budowy i utrzymania elektrowni jądrowej, zostaną wykorzystane przy realizacji reaktora jądrowego w Polsce” – powiedział japoński minister gospodarki i przemysłu Hiroshi Kajiyama.

Dodał, że w Japonii szkoliło się dotychczas tysiąc osób z Polski, które zapoznały się z obsługą elektrowni jądrowej. Szef japońskigo resortu gospodarki i przemysłu wygłosił mowę podczas spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z polskimi i japońskimi przedsiębiorcami w Tokio.

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Grzegorz Wrochna, który towarzyszy premierowi podczas wizyty w Japonii powiedział, że reaktor jądrowy o mocy ok. 200 MW będzie spełniał wymagania szybko rozwijającego się polskiego przemysłu, np. przemysłu chemicznego. Jak dodał polsko-japońskie rozmowy dotyczące budowy reaktora trwają od kilku lat. Wiceminister zapewnił, że japoński reaktor wykorzystuje najnowszą, stosowaną już w Japonii technikę i jest bezpieczny dla otoczenia.

(na podst. polskieradio24.pl/opr. Eugeniusz Onufryjuk)

Za: xportal.pl (21 stycznia 2020) | http://xportal.pl/?p=35975

Skip to content