Aktualizacja strony została wstrzymana

Ks. prof. Dariusz Kowalczyk: kiedy trzeba stawiajmy mury! One zapewnią nam wolność

„Nie brakuje takich, którzy chcieliby świata bez murów. Bo – ich zdaniem – mury są złe, granice są złe, ogrodzenia są złe. (…) Rousseau przekonywał, że zło wzięło się z prawa własności. Pisał: Ten, kto pierwszy ogrodził kawałek ziemi, powiedział TO MOJE i znalazł ludzi dość naiwnych, by mu uwierzyć, był prawdziwym założycielem społeczeństwa. Oczywiście społeczeństwa złego, które trzeba zburzyć, żeby zbudować lepszy świat”, pisze na łamach tygodnika „Gość Niedzielny ks. prof. Dariusz Kowalczyk SJ.

Ks. prof. Kowalczyk podkreśla, że mury mogą być złowrogie, ale „znacznie częściej są dobre, wprowadzają ład w nasz życie społeczne”. Mało tego! Zdaniem duchownego „ogrodzenia i mury dają nam też poczucie wolności”.

„Państwa istniejące w określonych granicach są warunkiem wolności. W przeciwnym razie mamy jakąś supercentralę, z której rządzą nami anonimowi urzędnicy, nie wybrani przez żaden naród. W Biblii ogrodzona murem winnica jest symbolem dostatku”, zauważa kapłan.

„Jeśli ktoś mówi o burzeniu murów i byciu otwartym, to pytam zawsze: Na co otwartym? Rozmówca ma najczęściej problem z odpowiedzią na to pytanie. A przecież samo otwarcie nie musi być dobre. Bo można być otwartym jak melina albo dom publiczny. Budujmy mosty – tam, gdzie trzeba, ale także stawiajmy mury – tam, gdzie trzeba”, podsumowuje ks. prof. Dariusz Kowalczyk SJ.

Źródło: tygodnik „Gość Niedzielny”

TK

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2020-01-11) | https://www.pch24.pl/ks–prof–dariusz-kowalczyk–kiedy-trzeba-stawiajmy-mury–one-zapewnia-nam-wolnosc,73310,i.html