Ambasador Izraela w Polsce nalega na zaspokojenie żydowskich roszczeń

Ambasador Izraela w Polsce Alexander Ben Zvi powiedział w czwartek w radiu RMF FM, że Polska musi rozwiązać sprawy majątkowe związane z mieniem bezspadkowym.

Ben Zwi zapytany przez redaktora Roberta Mazurka o kontrowersje wokół mienia spadkowego twierdził, że „Polska podpisała deklarację terezińską z 2009 roku”. Dyplomata wskazał, że „w tej deklaracji mówi się o tym, że każdy kraj, gdzie są takie sprawy majątkowe, musi to rozwiązać”. Według ambasadora kraje będą załatwiać tę sprawę z organizacjami żydowskimi a nie z Izraelem.

Izraelski ambasador mówił, że należy „spokojnie usiąść” i przedyskutować kwestię roszczeń. Zastrzegał przy tym, że nikt nie żąda od Polaków, by „zapłacili za Holokaust”.

Wywiad ambasadora Izraela spotkał się z szerokim odzewem działaczy narodowych w mediach społecznościowych. Tomasz Kalinowski z zarządu Stowarzyszenia Marsz Niepodległości zwrócił uwagę, że Polska nie podpisała deklaracji terezińskiej. „W rzeczywistości żaden z przedstawicieli państw uczestniczących w konferencji terezińskiej nie podpisał żadnego dokumentu. Ambasador Izraela kłamstwami naciska na władze Polski aby +rozwiązały+ (czyt. wypłacały) kwestię mienia bezdziedzicznego” – napisał Kalinowski na Twitterze.

„Nie dostaniecie ani złotówki!” – zapowiedział prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz przypominając, że trwa zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy „Stop 447”.

Poseł Konfederacji Krzysztof Bosak zwrócił uwagę, że rząd PiS „z jakichś powodów” unika wydania noty dyplomatycznej o nieuznawaniu deklaracji terezińskiej.

Kresy.pl / rmf24.pl / dzienniknarodowy.pl

Za: Kresy.pl (9 stycznia 2020) | https://kresy.pl/wydarzenia/polska/ambasador-izraela-w-polsce-nalega-na-zaspokojenie-zydowskich-roszczen/

Skip to content