Ambasador Izraela w Polsce nalega na zaspokojenie żydowskich roszczeń

Aktualizacja: 2020-01-9 10:47 am

Ambasador Izraela w Polsce Alexander Ben Zvi powiedział w czwartek w radiu RMF FM, że Polska musi rozwiązać sprawy majątkowe związane z mieniem bezspadkowym.

Ben Zwi zapytany przez redaktora Roberta Mazurka o kontrowersje wokół mienia spadkowego twierdził, że „Polska podpisała deklarację terezińską z 2009 roku”. Dyplomata wskazał, że „w tej deklaracji mówi się o tym, że każdy kraj, gdzie są takie sprawy majątkowe, musi to rozwiązać”. Według ambasadora kraje będą załatwiać tę sprawę z organizacjami żydowskimi a nie z Izraelem.

Izraelski ambasador mówił, że należy „spokojnie usiąść” i przedyskutować kwestię roszczeń. Zastrzegał przy tym, że nikt nie żąda od Polaków, by „zapłacili za Holokaust”.

Wywiad ambasadora Izraela spotkał się z szerokim odzewem działaczy narodowych w mediach społecznościowych. Tomasz Kalinowski z zarządu Stowarzyszenia Marsz Niepodległości zwrócił uwagę, że Polska nie podpisała deklaracji terezińskiej. „W rzeczywistości żaden z przedstawicieli państw uczestniczących w konferencji terezińskiej nie podpisał żadnego dokumentu. Ambasador Izraela kłamstwami naciska na władze Polski aby +rozwiązały+ (czyt. wypłacały) kwestię mienia bezdziedzicznego” – napisał Kalinowski na Twitterze.

„Nie dostaniecie ani złotówki!” – zapowiedział prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz przypominając, że trwa zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy „Stop 447”.

Poseł Konfederacji Krzysztof Bosak zwrócił uwagę, że rząd PiS „z jakichś powodów” unika wydania noty dyplomatycznej o nieuznawaniu deklaracji terezińskiej.

Kresy.pl / rmf24.pl / dzienniknarodowy.pl

Tags: , , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=111585 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]