Eruv: Jak Żydzi robią swego boga w konia

Na wyspie Manhattan w Nowym Jorku zawieszony jest cienki drut, którego trasa rozpoczyna się od Upper West Side, biegnie w kierunku Midtown, dociera do Greenwich Village, po czym przebiega przez East Village, pnie się dalej w górę, rozpościerając się w pobliżu East River, aż do końca Central Park, następnie do Harlem, aby wróć do punktu wyjścia.

Spacerując ulicami miasta, prawdopodobnie niewielu ludzi zauważa tenże drut, który jest bardzo ważny dla ortodoksyjnych Żydów nowojorskich.

Drut, o którym mowa – po hebrajsku eruv – jest rytualnym płotem, który pozwala ortodoksyjnym Żydom na wykonywać tych czynności, które zakazane są podczas szabatu (np. robienie zakupów, wyjście z dzieckiem w wózku do parku, itp.).

Eruv (lub eruvin, w liczbie mnogiej) to prawdziwe lub symboliczne ogrodzenie służące do rozszerzenia zasięgu prywatnego domu na przestrzenie publiczne, umożliwiając tym samym obejście żydowskiego zakazu szabatowego.

Słowo eruv oznacza „mieszanie” i jest skrótem od eruv chatzerot, czyli „mieszanie domen”. Jest połączeniem kilku prywatnych domów w jeden wspólny dom.

Obszar objęty drutem jest dla Żydów prywatnym domem.

Jeżeli więc obszar objęty drutem stanowi połówkę Manhattanu, to Żydzi mogą poruszać się po połowie Manhattanu, robiąc rzeczy niedozwolone w szabat .

Eruvin występują w wielu miastach na całym świecie i są obecne przede wszystkim tam, gdzie istnieją spore społeczności żydowskie.

W niektórych przypadkach terytoria te są ograniczone prawdziwymi płotami, a w innych funkcję tę spełniają kable elektryczne lub mury miasta.

Czasami są one czysto symboliczne, jak w Wenecji – jedynym włoskim mieście posiadającym eruv. W rzeczywistości, Wenecja jest miastem, które stanowi eruv, jako że w roku 2016, główny rabin gminy żydowskiej w Wenecji, Scialom Bahbout, podpisał umowę z burmistrzem Luigi’m Brugnaro, która mówi, że miasto jednym wielkim „domem” dla Żydów.

Eruv na Manhattanie nie jest łatwo dostrzegalny, przebiegający pośród wielu kabli elektrycznych zawieszonych ponad ulicami, ale ortodoksyjni Żydzi w mieście wiedzą, gdzie się on znajduje.

Został zainaugurowany po raz pierwszy w roku 1999. Początkowo jego zasięg ograniczony był do Upper West Side, ale z biegiem lat objął prawie całą wyspę, przebiegając trasę 33 km.

Utrzymanie i naprawy drutu kosztują społeczność żydowską od 125 000 – 150 000 dolarów rocznie.

Funkcjonuje nawet strona internetowa oraz konto na Twitterze o nazwie Manhattan Eruv, które informuje o stanie drutu, a także mapa Google Maps, gdzie można zobaczyć jego dokładną pozycję.

http://eruv.nyc/
https://twitter.com/manhattaneruv

Aby «ogrodzenie» było koszerne, drut musi być zawieszony co najmniej 4.5 metra nad ziemią, musi znajdować się na szczycie słupa, do którego jest przyczepiony, musi być być prowadzony w linii prostej od jednego do drugiego słupa, oraz zatwierdzony przez władze lokalne (dlatego z zasięgu koszer wyłączony jest obszar ONZ, nad którym miasto Nowy York nie posiada jurysdykcji).

Jeśli drut traci ciągłość lub inne wymagane od niego cechy, natychmiast naprawia się go, tak aby był gotowy na sobotę.

W każdy czwartek i piątek, dwóch rabinów sprawdza koszerność drutu na całej jego trasie, co zajmuje kilka godzin. Punkty niekoszerne zostają zgłoszone firmie, która zajmuje się reparacją eruv’a.

Takim to sposobem prawie że cały Manhattan stał się domem Żydów.

 

VIDEO: «There’s a hidden wire stretched above American cities»

https://youtu.be/ccfDo7yTHr8

 

VIDEO: Rabin Moshe Tauber kontroluje eruv na Manhattanie

https://video.corriere.it/cronaca/rabbino-che-controlla-filo-intorno-manhattan/2b6fee2e-2ebf-11ea-838c-ac55de770e3c

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Eruv

 

Na podstawie:

 

Wybór tekstów, tłumaczenie i opracowanie: RAM

[Źródło:]  https://ram.neon24.pl/post/152468,eruv-jak-zydzi-robia-swego-boga-w-konia

[Uś, to może otoczyć całą planetę takim eruv? Poczują się wszędzie u siebie w domu? A może, sądząc po ich działaniach, już taki ERUV planetarny zainstalowano? MD]

Za: Strona prof. Mirosława Dakowskiego (6 styczeń 2020)

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: Nic nowego dla bystrzejszego obserwatora – o Eruv pisaliśmy z 10 lat temu – tutaj. A o innych koszernych wymysłach chorych umysłów oszukujących Boga, swojego bożka i samych siebie – wielokrotnie; polecamy wybór tekstów tutaj. Tak więc jeśli  komuś za mało żydowskich komików w telewizjach ogłupiających ludzi, można bawić się czytając teksty o koszernych skuterach, wyłącznikach, telefonach czy lejących non-stop kawę koszernych ekspresach.

 


 

Skip to content