Główny Rabin Izraela: “Nie należy kłaniać się kobietom”

Aktualizacja: 2009-07-8 9:10 am

Były główny rabin Izrela Mordechai Eliyahu ostrzegł, że kłanianie się kobietom prowadzi do złamania kodeksu czystości. Religijnym żołnierzom poradził natomiast, aby łamali rozkazy i nie słuchali śpiewu kobiet podczas uroczystości wojskowych. Rabin zasady funkcjonowania kobiet i mężczyzn w społeczeństwie przedstawił podczas lekcji Tory.

Zdaniem rabina, szerzący się wśród religijnych Żydów liberalizm prowadzi do złamania kodeksu czystości. Aby tego uniknąć nie należy kłaniać się kobietom, nie można także przekazywać pozdrowień żonie znajomego. Moredchai Eliyahu skrytykował śluby podczas, których kobiety i mężczyźni siedzą obok siebie i razem tańczą. “Liberalizm jest przychylny wobec kobiet, bo one lubią być oglądane. Ale mężczyźni wiedzą, że to jest złe” – mówił rabin.

Źołnierzom poradził natomiast, aby zatykali uszy, kiedy słyszą śpiew żołnierek podczas wojskowych uroczystości. “Lepiej jest pójść do więzienia niż wykonać rozkaz i słuchać jak kobiety śpiewają lub grają.” – podkreślił rabin. W marcu religijni żołnierze i oficerowie opuścili kilka wojskowych ceremonii z powodu śpiewu kobiet. Kilka dni temu armia zdecydowała, że mają uczestniczyć w spotkaniach. Mogą natomiast patrzeć w dowolnym kierunku.

Za: Polskie Radio -- [Org. tytuł: « "Kłanianie się kobietom prowadzi do złamania kodeksu czystości"»]
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=11153 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]