„Times of Israel” pisze o „pierwszym transporcie do Auschwitz”. Muzeum w Oświęcimiu reaguje i prostuje

Aktualizacja: 2020-01-3 9:36 am

W sieci wywołała się gorąca dyskusja o transporcie Żydów do Oświęcimia. W Izraelu wydano książkę o „pierwszym oficjalnym transporcie” składającym się wyłącznie Żydówek. Muzeum w Auschwitz sprostowało, że nie był to pierwszy transport.

Książka nosi tytuł „Niezwykłe młode kobiety z pierwszego oficjalnego żydowskiego transportu do Auschwitz”. „Times of Israel” szeroko rozpisuje się o nowości na rynku wydawniczym.

Jako zajawkę w mediach społecznościowych napisano: „Pierwszy transport do Auschwitz był z 997 młodymi słowackimi żydowskimi kobietami i nastolatkami”.

Jeśli ktoś przeczytałby tylko nagłówek i kilka zdań tekstu, mógłby dojść do wniosku, że pierwszy transport miał miejsce 25 marca 1942 roku. W rzeczywistości odbył się dwa lata wcześniej. Na wpis ten zareagowało Muzeum w Auschwitz.

„Tytuł jest niedokładny. Artykuł mówi o pierwszym transporcie Żydów do Auschwitz zorganizowanym przez RSHA – Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy. Pierwszy transport do Auschwitz wyruszył 14 czerwca 1940 roku. Liczył 1428 Polaków (wraz z kilkunastoma polskimi Żydami)” – odpisało muzeum.

Warto jednak wspomnieć, że ani książka, ani sam artykuł nie imputuje, jakoby w 1942 roku rzeczywiście miał miejsce pierwszy transport. Chodzi o wpis w mediach społecznościowych, który był – delikatnie mówiąc – niezgodny z prawdą. A to właśnie media społecznościowe stają się coraz częściej głównym i jedynym źródłem wiedzy. Stąd też natychmiastowa odpowiedź Muzeum w Auschwitz.

Tags: , , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=111488 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]