Aktualizacja strony została wstrzymana

Polska, USA: Najpopularniejsze imiona dzieci

To najpopularniejsze imiona dzieci w 2019 roku. Tradycyjne i chrześcijańskie

Zofia i Jan były najczęściej nadawanymi imionami w Poznaniu w 2019 roku. W minionym roku dużą popularnością cieszyły się też imiona: Stanisław i Antonii oraz Julia i Zuzanna. Miastu przybył też jeden mały Mariusz.

[…] Cały tekst dostępny w materiale źródłowym

(PAP)

Za: Najwyższy Czas! (02/01/2020) – [Org. tytuł: «To najpopularniejsze imiona dzieci w 2019 roku. Tradycyjne i chrześcijańskie»]

 


 

Najpopularniejsze imiona dzieci w Stanach Zjednoczonych

Według spisu prowadzonego przez federalne Biuro Ubezpieczeń Społecznych (Social Security Administration), najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom w Stanach Zjednoczonych w 2018 roku to:

Dziewczynki

 1. Emma
 2. Olivia
 3. Ava
 4. Isabella
 5. Sophia
 6. Charlotte
 7. Mia
 8. Amelia
 9. Harper
 10. Evelyn

Chłopcy

 1. Liam
 2. Noah
 3. William
 4. James
 5. Oliver
 6. Benjamin
 7. Elijah
 8. Lucas
 9. Mason
 10. Logan

Przez niektóre strony rankingowe prowadzona jest też osobna kategoria dla dzieci „unisex” (jak to określają – dzieci „genderowo neutralnych”):

 1. Ellis
 2. Phoenix
 3. Remy
 4. Marlowe
 5. Shea

oraz Justice, Briar, Campbell, Finley, Journey, Laken, Revel, Robin, Royal i Story.

Jak widać, wśród nadawanych chłopcom imion już do lat dominują te zaczerpnięte ze Starego Testamentu i kojarzone przez setki lat z imionami plemienia żydowskiego. Na przykład imię Noah notowane było w 2002 roku na 31 pierwszym miejscu, jednak w roku 2018 już jest na miejscu drugim. Elijah jeszcze 20 lat temu był w drugiej pięćdziesiątce, dzisiaj jest na miejscu 7.

Z racji tej, że lobby żydowskie zdominowało przemysł medialno-rozrywkowy w Stanach Zjednoczonych tworząc przychylną atmosferę dla judaizowania społeczeństwa, imiona kojarzone dotychczas z konkretną grupą etniczno-religijną stały się powszechne. Jednocześnie spada popularność imion tradycyjnie chrześcijańskich, np. Mary notowana była 20 lat temu na 46 pozycji, dziś spadła na 126. Zadziwiającym wyjątkiem jest cały czas w miarę wysoko utrzymujące się imię Joseph (23 miejsce), chociaż w ciągu ostatnich 15 latach spadło z topowej pozycji 6.

Zestawienie najpopularniejszych imion nadawanych w ciągu ostatnich 100 lat w Stanach Zjednoczonych otwiera wśród chłopców James (4.7 miliona), a dziewczynek – Mary (3,3 miliona). Kolejne w pierwszej dziesiątce to: John, Robert, Michael, William, David, Richard, Joseph i Thomas. Dla dziewczynek: Patricia, Jennifer, Linda, Elizabeth, Barbara, Susan, Jessica i Sarah.

Generalnie, wśród najpopularniejszych imion przeważają dzisiaj te kojarzone z bohaterami masowych filmów czy telewizyjnych tasiemców, jak również celebryckich postaci.

Opracowanie: bibula.com

 


 

Czy rodzice w Katowicach coś palą? Urząd nie zgodził się na takie „imiona” jak Nutella, Pipa, czy Batman. Wiedźmin został za to uznany

Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Katowicach powstrzymał rodziców, którzy chcieli nadać swoim dzieciom takie „imiona” jak: Joint, Koka, Pipa, Nutella, Rambo, Nirvana czy Batman. Wiedzimin został za to uznany przez urzędnika.

Nie wiadomo co palą rodzice w Katowicach, ale mają niezłą fantazję. Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego powiedział „nie” takim „imionom” jak: Joint, Koka, Pipa, Nutella, Rambo, Nirvana czy Batman.

Wiedzimin. Czyżby dziecko niespodzianka?

Mimo to, już za kilka lat na ulicach stolicy Śląska będzie można spotkać kilka ciekawie nazwanych osób. W 2019 roku nadano takie imiona jak: Merida, Sofija, Malina czy Alp, Horyw, czy Wiliam.

Pojawił się też… Wiedzimin. Osoby znające twórczość Andrzeja Sapkowskiego mogłyby zażartować, że zapewne jest to „dziecko niespodzianka”. Wiedzimin to jednak bardzo stare słowiańskie imię męskie.

Najpopularniejsze imiona w 2019

Popularność zdobyły natomiast dużo „normalniejsze” imiona. Najpopularniejszym imieniem nadawanym chłopcom był Jan.

– Warto zauważyć, że po raz pierwszy od 20 lat Jakub przestał być najpopularniejszym imieniem dla chłopców. Spadł na trzecią pozycję tuż za Franciszkiem. Z kolei najpopularniejszy w Polsce Antoni zajął w Katowicach czwartą pozycję. Do pierwszej dziesiątki, na ósme miejsce, po raz pierwszy awansował Leon – podkreśla Mirosław Kańtor, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Katowicach.

Wśród dziewczynek nieprzerwanie od 2018 króluje imię Zuzanna. W 2019 dostało je aż 147 dziewczynek. Przed dwoma lata popularniejsza była Hanna. Julia, Zosia, Alicja, Maja i Lena również pozostały na pozycjach z 2018. Awans do pierwszej dziesiątki zaliczyły Pola i Amelia.

– Jako ciekawostkę można podać, że ani razu nie nadano imienia Krystyna czy Barbara, które kiedyś w naszym mieście były popularne – mówi Kańtor.

Źródło: Rzeczpospolita

Za: Najwyższy Czas! (02/01/2020)

 


 

.