Białystok: prezydent miasta zgodził się na budowę Domu Kultury Muzułmańskiej

Aktualizacja: 2019-12-30 10:53 am

Prezydent Białegostoku wydał decyzję o warunkach zabudowy dla „Domu Kultury Muzułmańskiej” w tym mieście. Decyzja ta dotyczy również budowy „dominanty wysokościowej”, która sięgać będzie 16 metrów, czyli w rzeczywistości minaretu. Wskazuje to na funkcję sakralną „domu kultury”, więc może to być również meczet. Kontrowersji w tej sprawie nadaje fakt, ujawniony już dwa lata temu przez muftiego Tomasza Miśkiewicza przewodniczącego Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, iż budowę muzułmańskiego obiektu w Białymstoku finansuje król Arabii Saudyjskiej.

Wniosek do prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego ws. wydania decyzji o warunkach zabudowy dla „Domu Kultury Muzułmańskiej” złożył Muzułmański Związek Religijny w RP (MZR), organizacja zrzeszająca głównie polskich Tatarów. Obiekt miałby powstać na terenie należącym do tego związku religijnego, a znajdującym się na osiedlu Piasta, położonym około kilometra od ścisłego centrum miasta. Od wielu lat stoi tam drewniany, nieduży dom, w którym spotykają się polscy Tatarzy. Jest to centrala MZR.

Prezydent Białegostoku decyzję o warunkach zabudowy dla „Domu Kultury Muzułmańskiej”  wydał tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, dlatego pewnie skąpa informacja o tej decyzji nie dotarła do mieszkańców Białegostoku, zajętych przygotowaniem do świąt. „Po rozpatrzeniu wniosku Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej Najwyższe Kolegium z siedzibą w Białymstoku przy ul. Piastowskiej 13F reprezentowanego przez Pełnomocnika (XXX), z dnia 24 września 2019 r. (poprawionym w dniu 30 września 2019 r.) w sprawie wydania decyzji o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na budynku Domu Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku wraz z dominantą wysokościową i zagospodarowaniem terenu” – czytamy w decyzji prezydenta miasta.

Dalej w decyzji znajdujemy informację iż „Dom Kultury Muzułmańskiej” ma mieć 14 metrów wysokości, natomiast tzw. „dominanta wysokościowa”, czyli zapewne chodzi o minaret, sięgać będzie 16 metrów. Sprzeciw w sprawie tej budowy mieszkańcy miasta mogą składać jedynie do 3 stycznia.

Przypomnimy, że informację o planowanej budowie Muzułmańskiego Centrum Kultury, przekazał w styczniu 2018 roku mufti Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP. Stało się podczas corocznego spotkania prezydenta RP z przedstawicielami związków religijnych  w Polsce. Mufti powiedział wówczas, że Tatarzy chcą zorganizować w Białymstoku Muzułmańskie Centrum Kultury i Edukacji imienia króla Salmana Strażnika Dwóch Świętych Meczetów. Ujawnił też, iż budowa ma być finansowana za pieniądze króla Arabii Saudyjskiej.  Kontrowersje wywołuje źródło finansowania nowej placówki tatarskiego związku wyznaniowego. Wiadomo bowiem, że Saudyjczycy w fundowanych przez siebie na całym świecie meczetach oraz ośrodkach kultury muzułmańskiej, propagują bardzo surową, nietolerancyjną dla innych religii, wahabicką wersję islamu.   

Po ogłoszeniu informacji o zamiarze budowy obiektu przez Muzułmański Związek Religijny RP, zapytaliśmy o to przedstawiciela tej organizacji. – Od kilkudziesięciu lat gnieździmy się w małym, drewnianym domku w Białymstoku. Kiedy przyjeżdżają do nas goście, często dyplomaci, aż wstyd ich przyjmować w tej ciasnocie, dlatego chcemy przenieść siedzibę związku do większego obiektu, który obecnie obiecał nam przekazać rząd Arabii Saudyjskiej – powiedział dla PCh24.pl Musa Czachorowski, rzecznik MZR. – W nowym obiekcie będzie się mieścić sekretariat Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego RP, biuro Muftiego, sala modlitwy, sala wystawowa i pomieszczenie przeznaczone do spotkań i narad – dodaje Musa Czachorowski. Dodajmy, że z rozmów prowadzonych przez nas z innymi członkami MZR wynikało, że nie chcą oni budowy większej siedziby związku niż obecna. Twierdzą, że Tatarów polskich jest niewielu i to co mają im wystarcza. Natomiast budowy nowego obiektu chcą muzułmanie imigranci, niedawno przyjęci do MZR, którzy do Polski przybyli z krajów muzułmańskich.  

Już na początku lat 90’ ubiegłego wieku Tatarzy próbowali wznieść Muzułmańskie Centrum Kultury własnym sumptem, ale im się to nie udało. W ostatnich latach w MZR powstał pomysł, aby o środki na budowę Centrum, zabiegać u króla Arabii Saudyjskiej, który funduje wiele meczetów i ośrodków kultury dla muzułmańskich diaspor w Europie i na całym świecie. Saudyjczycy wydają na propagowanie za granicą, wyznawanej w tym kraju bardzo surowej, często agresywnej, wahabickiej wersji islamu, około dwóch do trzech miliardów dolarów rocznie. Robią to już od roku 1975. Za te pieniądze, do tej pory, wybudowano 1500 meczetów, 210 ośrodków islamskich i dziesiątek akademii oraz szkół muzułmańskich na całym świecie.

Źródła – ddb24.pl, Adam Białous

Adam Białous

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

Tatarzy, pójdźcie po rozum do głowy i nie dajcie się ogłupić saudyjskimi pieniędzmi. Inaczej przyjedzie do was konkurencja z Bliskiego Wschodu i was zmarginalizuje. Tego chcecie? To pozostawicie dzieciom jako spuściznę? Nie popełniajcie wahabickich błędów. Może Bój Jedyny spojrzy na was łaskawym okiem.
aaa

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=111396 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]