Olga Tokarczuk: wszędzie tam gdzie religia, tam najwięcej bólu i cierpienia

Tam gdzie religia się miesza do życia ludzi, tam rodzi najwięcej bólu, cierpienia, wykluczenia (…) trzeba poskromić potrzebę religijną, chociażby po to – w tej sytuacji bardzo gorącej na świecie – żeby stać się niezależnym od dogmatów, które nie radzą sobie w nowej, skomplikowanej sytuacji – powiedziała laureatka literackiej nagrody Nobla, Olga Tokarczuk.

Polska noblistka znów zabłyszczała. Tym razem przekonywała, że religia jest współczesnemu człowiekowi zupełnie niepotrzebna, a nawet szkodliwa; jej zdaniem rodzi bowiem „najwięcej bólu, cierpienia i wykluczenia”. Zdaniem Tokarczuk, żadna religia nie radzi sobie z „nowym, światowym, transgranicznym porządkiem”.

Źadna z religii nie może być traktowana jako rodzaj recepty na przyszłość człowieka – podkreślała noblistka.

Wypowiedź skomentował na Twitterze Dariusz Matecki, radny Rady Miasta Szczecin. „W XX wieku kraje t.j. ZSRR, ChRL, Korea Północna, Kambodża, Kuba, to kraje, które wprowadziły przymusowy ateizm państwowy. Kraje barbarzyńskie”.

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

Ekologia, medycyna, gender, LGBT dzisiaj też mają status religii. Opierają się na dogmatach i braku dyskusji.
Gzaer

Nobel poświęcony na walkę z religijnością Polaków. To nie nagroda, ale grant.
Kowalski

@nn Bolszewicy w 2 miesiące zgładzili wiecej chrześcijan niż inkwizycja przez wszystkie wieki a i jej relatywnie nieliczne ofiary to głównie wrogowie politycznie władzy poszczególnych monarchów którzy inkwizycję wykorzystywali do swoich celów. Z kolei wojny religijne w średniowieczu to głównie obrona przed masowym atakiem świata Islamu na Europę. Naprawdę sięgaj proszę do faktów zamiast powtarzać to co każdy marksowy pożyteczny idiota
ProBro

Niesamowity przykład jak można wykorzystać ludzką inteligencję do złych i głupich celów. Jeśli ta kobieta zdaje sobie sprawę z konsekwencji szerzenia swoich opinii musi być bardzo zła. Mam nadzieję, że Bóg wyciągnie ją z okultystycznego bagna w którym tkwi.
Gracław

Mam już dość tych bzdur pani Tokarczuk. Najwięcej bólu i cierpienia było i jest w krajach , w których religia jest systemowo zwalczana.
Kolo

Jak chcesz zrobić karierę w Hollywood, to musisz dać, każdy wie co. Jeśli chcesz nobla przyznawanego przez żydów, to musisz napisać książkę szkalująca białych najlepiej polaków, ot cala tajemnica jej nobla.
Hej

Wszędzie tam gdzie Tokarczuk coraz więcej chamstwa i głupoty oraz nienawiści do Polski, Kościoła i religii
DNA

Źenujący poziom intelektualny tej „noblistki”. Nie czytałem i nie mam zamiaru przeczytać żadnej jej książki, gdyż odrzuca mnie jej prymitywizm i miernota umysłowa.
Grzegorz

Babcia poprosiła o wydrukowanie jej zdjęcia i położyła na nim różaniec.
Big

Człowiek został stworzony jako istota religijna, jeżeli nie uwierzy w Boga prawdziwego uwierzy w cokolwiek- ta kobieta wierzy w to, co mówi dając dowód ta powyższe twierdzenie.
Ell

Cytat z O. Tokarczuk: Trzeba poskromic potrzebę religijną. Koniec cytatu. Rodzi się pytanie jak? Sybir? Krematorium? Kalasznikow? Ech te niebezpieczne religie. Tylko wojny i wojny. Za to ateizm ekologizm zrobi taki pokój ze kamien na kamieniu nie zostanie
Nik O. Dem

Ta kobieta nie zna zupełnie historii.
L

Cóż za belkot i proba zagluszenia swego sumienia wstyd.
123flay

A jej ezoteryka to może nic wspólnego nie ma z religią?
Gość

Ta Pani przypomina mi troche taka komsomolke
Alessandra

Wręcz przeciwnie. Ból i cierpienie jest wszędzie, gdzie nie ma religii rzymskiej katolickiej. Yt: Nowy porządek świata – Tak będzie wyglądał nasz świat i nasze życie wkrótce. To nie TEORIA SPISKOWA
do Olga Tokarcz

Zgaduję, że jej marzeniem byłoby życie na Ukrainie podczas wielkiego głodu spowodowanego przez tych, którzy mówili te same głupoty co ona. Dać jej Nobla!
Grzegorz

Tokarczuk, Tokarczuk ? Czy to jakiś autorytet ? Nie dajmy się zwariować !
TJ

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2019-12-29) | https://www.pch24.pl/olga-tokarczuk--wszedzie-tam-gdzie-religia--tam-najwiecej-bolu-i-cierpienia,73032,i.html

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content