Aktualizacja strony została wstrzymana

Kanada: władza uzależnia istnienie hospicjów od tego czy będą dokonywały eutanazji

Decyzją władz Kanady warunkiem przetrwania hospicjów ma być zapewnienie możliwości przeprowadzania w nich także eutanazji. Placówki, które nie zgodzą się na zabijanie pacjentów będą musiały zakończyć działalność, ponieważ nie otrzymają dotacji ze środków publicznych.

Z takim podejściem spotkała się ostatnio Nancy Macey, założycielka i dyrektor Hospicjum Irene Thomas w Ladner w Kolumbii Brytyjskiej. Ta świecka struktura była dotąd subwencjonowana przez kanadyjski urząd opieki zdrowotnej. Od zawsze jednak odmawiała proponowania swym podopiecznym „wspomaganego uśmiercania” jako alternatywy wobec opieki paliatywnej. Dyrektor placówki została za to zwolniona, a kanadyjski minister zdrowia Adrian Dix zaproponował obcięcie środków publicznych na działalność Stowarzyszenia Hospicyjnego Delta, czyli organizacji zarządzającej strukturą.

Trzy lata temu w Kanadzie, na poziomie federalnym, eutanazja została określona w prawie jako działanie o charakterze medycznym na równi z terapią i opieką paliatywną. Medyczne „towarzyszenie przy śmierci” stało się zatem szybkim rozwiązaniem obniżającym koszty procesu leczenia i opieki nad chorym. Tym samym, zdaniem zwolnionej dyrektor, ten, kto chce umrzeć, może w każdej chwili zwrócić się do odpowiedniej placówki podającej zabójczy preparat, natomiast rolą hospicjum jest opieka paliatywna. 

Nancy Macey przypomina, że hospicja istnieją po to, by leczyć i opiekować się chorymi, a nie przyspieszać, czy wręcz sprowadzać śmierć na swoich pacjentów. Wskazuje, że w obecnej sytuacji rodzi się pytanie: gdzie jest wolność wyboru dla osób, które nie chcą żyć w środowisku, w którym dokonuje się eutanazji? Hospicjum nie jest miejscem zabijania, lecz miejscem życia aż do naturalnej śmierci. Nie idzie się do hospicjum, aby decydować się na śmierć, lecz po to, by godnie żyć aż do ostatniej chwili. Lekarze oraz wolontariusze pracujący w hospicjum pytają: „Dlaczego przekształcać miejsce, które wspaniale troszczy się o chorego aż do ostatniego momentu życia, w klinikę śmierci?”.

Źródło: KAI

WMa

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2019-12-27) | https://www.pch24.pl/kanada--wladza-uzaleznia-istnienie-hospicjow-od-tego-czy-beda-dokonywaly-eutanazji,73005,i.html

Skip to content