Aktualizacja strony została wstrzymana

Zambia: ambasador USA skrytykował penalizację praktyk homoseksualnych. Został odwołany

Ambasador USA w Zambii, Daniel Foote, straci swoje stanowisko z powodu krytyki przepisów kryminalizujących zachowania homoseksualne. Amerykańskiemu dyplomacie, zawezwanemu przez Departament Stanu, nie spodobało się m.in. wtrącanie dopuszczających się homoseksualnych aktów do więzień.

Prezydent Zambii Edgar Lungu podkreśla, że jego kraj mówi wyraźnie „nie homoseksualizmowi,” a „działacze pro-LGBT powinni pójść do piekła”.

W oświadczeniu prasowym z 2 grudnia ambasador Foote – powołany na swoje stanowisko w 2017 r. przez prezydenta Donalda Trumpa – surowo potępił rząd Zambii za egzekwowanie „dyskryminujących i homofobicznych przepisów pod fałszywymi sloganami obrony chrześcijaństwa i kultury”. Dyplomata skrytykował także łączenie plagi zakażenia HIV/AIDS z praktykami homoseksualnymi.

Była kolonia brytyjska leżąca w południowo-środkowej Afryce jest zamieszkana w 95 proc. przez chrześcijan. Dominują protestanci (75 proc. społeczeństwa). Katolicy stanowią około 20 proc. wszystkich mieszkańców.

„Jestem zszokowany jadem i nienawiścią skierowaną wobec mnie i mojego kraju, głównie w imię wartości chrześcijańskich przez niewielką mniejszość w Zambii” – stwierdził ambasador Foote w swoim oświadczeniu. „Myślałem, być może niepoprawnie, że chrześcijaństwo oznacza próbę życia jak nasz Pan, Jezus Chrystus” – dodał.

„Nie mam uprawnień do głoszenia kazań, ale nie mogę sobie wyobrazić, że Jezus użyłby porównania do bestialstwa lub nazwałby swoich bliźnich ludzkimi „psami” lub „gorszymi od zwierząt”. To aluzje wielokrotnie powtarzane przez mężczyzn i kobiety tego  kraju o homoseksualistach” – napisał Foote

Ambasador zauważył również, że Zambia otrzymuje co roku 500 milionów dolarów pomocy amerykańskiej i stwierdził, że niektórzy zambijscy urzędnicy ukradli „miliony dolarów z funduszy publicznych”.

15 grudnia prezydent Zambii Edgar Lungu ogłosił, że napisał do Departamentu Stanu USA z prośbą o odwołanie Foote’a.

 „Oficjalnie złożyliśmy skargę do rządu amerykańskiego i czekamy na ich odpowiedź. Czekamy na ich odpowiedź, ponieważ nie chcemy takich ludzi pośród nas. Chcemy, żeby ambasador zniknął” – dodał.

24 grudnia agencja Reuters poinformowała, iż Foote opuści Zambię. Dodano, że amerykański Departament Stanu „pozostaje oddany partnerstwu z ludem zambijskim”.

Wcześniej w grudniu Foote skarżył się, że dwóch homoseksualnych mężczyzn zostało skazanych i uwięzionych w 2019 r. na 15 lat więzienia za „uprawianie seksu wbrew porządkowi natury”. Foote powiedział, że był „przerażony” wyrokiem sądu, a zachowania seksualne osób tej samej płci „absolutnie nikogo nie krzywdzą”.

Mieszkańcy Zambii odziedziczyli krytyczne wobec homoseksualizmu prawo po Brytyjczykach. Przepisy z 1911 r. włączono do porządku prawnego po odzyskaniu niepodległości w 1964 r. Prawo antyhomoseksualne jest zdefiniowane w tym samym dziale, co przepisy zabraniające bestialstwa.

Komentując wyrok skazujący obu mężczyzn, prezydent Lungu powiedział Sky News: – Mówimy „nie” homoseksualizmowi. Dlaczego mielibyśmy uważać, że nie będziemy cywilizowani, jeśli na to pozwolimy …Czy mówi się, że jesteśmy teraz bardzo prymitywni, ponieważ jesteśmy nieustępliwi wobec homoseksualizmu? – dopytywał. – Nawet zwierzęta tego nie robią, więc dlaczego mielibyśmy być zmuszeni to robić? Tylko dlatego, że chcielibyśmy być postrzegani jako cywilizowani, postępowi i tak dalej? – pytał.

Zambia boryka się z dużą zapadalnością na HIV/AIDS. w 2018 r. było ponad 1 mln 200 tys. zarażonych osób. Rocznie z tego powodu umiera 17 tys. osób.

Źródło: cnsnews.com / cia.gov

AS

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2019-12-27) | https://www.pch24.pl/zambia--ambasador-usa-skrytykowal-penalizacje-praktyk-homoseksualnych--zostal-odwolany,72996,i.html

Skip to content