Aktualizacja strony została wstrzymana

Forum Żydów Polskich: Na liście najbardziej antysemickich wydarzeń roku 2019 nie ma Polski. Co na to ADL?

Na stronie Forum Żydów Polskich pojawił się tekst Pawła Jędzejewskiego. Autor zaznacza, że na liście najbardziej antysemickich wydarzeń tego roku w zestawieniu Centrum Wiesenthala w ogóle nie ma Polski.

Centrum Wiesenthala opublikowało właśnie listę najbardziej antysemickich wydarzeń roku 2019. Te wydarzenia umieszczają się na mapie Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch, Niemiec, Szwecji, Danii, Stanów Zjednoczonych. Nietrudno zgadnąć, że Polski tam nie ma – poinformowało na Twitterze Forum Żydów Polskich.

Wszyscy znający realia życia w Polsce wiedzą, że Żydom żyje się w Polsce dokładnie tak jak wszystkim obywatelom. Nie ma żadnych różnic. Natomiast, w porównaniu z resztą Europy, Żydom żyje się bezpieczniej, czyli – pod tym względem – lepiej niż we Francji, Niemczech czy Wlk. Brytanii, gdzie padają ofiarami zamachów terrorystycznych lub obawiają się o swoje życie – pisze Paweł Jędrzejewski na stronie FŹP.

W Polsce jest inaczej. Od roku 1989 już bez przeszkód odradza się żydowska kultura, religia, tradycja. Działają organizacje i instytucje kulturalne (TSKŹ), naukowe (ŹIH), i chroniące żydowską kulturę (FODŹ). Odbywają się liczne (sentymentalne, nostalgiczne i cieszące się wielkim zainteresowaniem) festiwale kultury żydowskiej (najważniejsze z nich to krakowski i warszawski), powstało imponujące rozmachem Muzeum Polin, a Teatr Żydowski i Cmentarz Żydowski w Warszawie otrzymały ostatnio od państwa polskiego wielomilionowe dotacje – czytamy.

Mienie bezspadkowe

Autor zaznacza również, że „od roku 1997 gminy żydowskie odzyskują własność przedwojennych żydowskich instytucji i organizacji”. Zwraca też uwagę na kwestię związaną z ustawą 447.

Kompletnie zaniedbane są natomiast sprawy odzyskiwania znacjonalizowanej własności indywidualnej, ale to dotyczy wszystkich obywateli i Żydzi nie są tu żadną grupą prześladowaną – zaznacza Jędrzejewski.>

A przecież w Wielkiej Brytanii kilkanaście dni temu premierem mógł zostać autentyczny antysemita (Jeremy Corbyn). W Zachodniej Europie po ulicach wielkich miast od lat przetaczają się wielkie antyizraelskie i propalestyńskie demonstracje. Izraelskie produkty są bojkotowane. Intensyfikuje się antyizraelska akcja BDS. W 2019 roku Żydzi byli atakowani lub mordowani wyłącznie dlatego, że byli Żydami. Działo się to w Jersey City (USA), w Halle (Niemcy) i w San Diego (USA). Sprawa mordercy francuskiej przedszkolanki, Żydówki Sarah Halimi, nie została przez prokuraturę przekazana sądowi pod tak absurdalnym pretekstem, że morderca był…pod wpływem marihuany. Mimo że motywacją zbrodni była nienawiść do Żydów – wylicza.

Szpila w ADL

Opinia ta wprost zaprzecza tezie Ligi Antydefamacyjnej (Anti-Defamation League – ADL) o antysemityzmie w Polsce. Jak informowaliśmy, Polska znalazła się na pierwszym miejscu najbardziej antysemickich krajów według „badania” ADL, notując przy tym ogromny skok w górę. Na podium znalazły się jeszcze RPA i Ukraina, za podium rzucają się także w oczy Węgry.

Najmniej antysemicka jest Szwecja, gdzie tylko 4 proc. społeczeństwa uznano za antysemitów. Największy spadek antysemityzmu odnotowano zaś we Włoszech, które wcześniej miały wyniki 29 proc., zaś obecnie 18 proc.

Zastrzeżenie budzi też sama metoda, według której ADL przyznawało punkty antysemityzmu poszczególnym krajom.

Źródła: forumzydowpolskichonline.org/nczas.com

Za: Najwyższy Czas! (22/12/2019) | https://nczas.com/2019/12/22/forum-zydow-polskich-na-liscie-najbardziej-antysemickich-wydarzen-roku-2019-nie-ma-polski-co-na-to-adl/