Kapelan brytyjskiej królowej nawrócił się na katolicyzm

Biskup Gavin Ashenden, były kapelan królowej Elżbiety II, porzucił Kościół Anglikański i wkrótce zostanie katolikiem. Uznał, że jego dawna religia zbyt mocno kapituluje przed świeckimi.

Ashden został wyświęcony w 1980 roku. Zaczynał karierę od szmuglowania Biblii i literatury religijnej do Związku Radzieckiego. Od tego czasu zdołał się dorobić opinii świetnego protestanckiego teologa i felietonisty, dzięki czemu cieszył się sporym poważaniem na całym świecie. Przez 20 lat był członkiem Synodu Generalnego Kościoła Anglikańskiego.

W uznaniu zasług w 2008 roku został kapelanem królowej Elżbiety II. W 2017 roku zrezygnował jednak z tego stanowiska. Powodem była skandaliczna msza w katedrze w Glasgow. Podczas święta Trzech Króli zaproszono do niej młodego muzułmanina, który w trakcie mszy odczytał cytat z Koranu dotyczący Maryi. Z odczytanego przez niego fragmentu jasno wynikało, że Jezus nie jest Synem Bożym – w islamie jest czczony zaledwie jako prorok. Ashenden był jednym z najgłośniejszych krytyków tego zdarzenia, co miało się spotkać z niechęcią ze strony pałacu Buckingham. Duchowny postanowił więc zrezygnować ze stanowiska aby móc krytykować je do woli oraz walczyć z coraz większym odchodzeniem anglikanizmu od doktryny.

Początkowo Ashenden liczył na to, że uda mu się funkcjonować w szerokich ramach anglikanizmu. Szybko jednak się rozczarował i uznał, że na to już za późno. „Patrzyłem, jak w Kościele Anglikańskim doszło do kolapsu wewnętrznej integralności kiedy połknął w całości zejście świeckiej społeczności w post-chrześcijańską kulturę” – powiedział portalowi Church Militant. Postanowił wtedy zostać katolikiem. Pełne przyjęcie do wspólnoty zaplanowano na czwartą niedzielę adwentu, nastąpi w katedrze w Shrewsbury.

Źródło: Church MilitantAutor: WM

Za: stefczyk.info (2019.12.17) | https://www.stefczyk.info/2019/12/17/kapelan-brytyjskiej-krolowej-nawrocil-sie-na-katolicyzm/

Skip to content