Aktualizacja strony została wstrzymana

Najpotężniejsze państwa świata według Amerykanów. Czy jest wśród nich Polska?

Amerykański magazyn U.S.News&World Report opublikował ranking najpotężniejszych państw świata na podstawie wskaźników mijającego roku. Na pierwszym miejscu znalazły się… Stany Zjednoczone.

Jego współautorami są także analitycy BAV Group i Uniwersytetu Pensylwania.

Przy jego opracowywaniu pod uwagę brane są takie kryteria, jak dane nt. PKB, liczby ludności, a także wielkość PKB per capita.

Jak podkreśla magazyn, „najpotężniejsze kraje świata stale dominują w nagłówkach wiadomości, mają duży wpływ na arenie politycznej i odgrywają kluczową rolę w formowaniu globalnych modeli ekonomicznych”.

W rezultacie pierwsze miejsce zajęły Stany Zjednoczone, których gospodarka została uznana za najsilniejszą, a budżet wojskowy za największy.

Rosja zajęła drugą pozycję, na trzeciej umieszczono Chiny. Do pierwszej dziesiątki najpotężniejszych państw świata weszły także Izrael, Arabia Saudyjska i Korea Południowa. Polska uplasowała się na 44. miejscu.

 

Tymczasem Polska należy do najbezpieczniejszych krajów świata. Do takiego wniosku doszli autorzy międzynarodowego badania „Globalny indeks terroryzmu – 2019”. Kraj nad Wisłą zajął w rankingu 106. miejsce ze 138 możliwych. Za jedno z najbardziej bezpiecznych państw uznano sąsiednią Białoruś, która zajęła 138. miejsce, dzieląc je jeszcze z 26 krajami, między innymi Kostaryką, Słowenią, Togo, Gwineą Bissau, Singapurem i Koreą Północną.

Zagrożenie terrorystyczne największe okazało się w Afganistanie, który zajął pierwsze miejsce. Zaraz za nim uplasowały się Irak, Nigeria i Syria. Piątkę najbardziej niebezpiecznych państw zamyka Pakistan.

Ukraina zajęła 24. pozycję, Rosja 37., Litwa 108., Łotwa 117., podczas gdy Estonia dzieli z Mołdawią i Serbią 123. miejsce.

„Globalny indeks terroryzmu-2019” to kompleksowa analiza sytuacji na świecie, która ocenia stopień zagrożenia terrorystycznego. Przy jego określaniu pod uwagę brane są cztery najważniejsze kryteria: liczba ataków terrorystycznych, liczba ofiar śmiertelnych i rannych w wyniku zamachów, a także poziom strat materialnych.

https://pl.sputniknews.com

Zastanawia, komu zawdzięcza swą potęgę pewne gówniane azjatyckie państewko na Bliskim Wschodzie…
Admin

Za: Dziennik gajowego Maruchy (2019-12-16)

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: Najnowszy ranking Global Terrorism Index 2019. Measuring the Impact of Terrorism, opublikowany przez Institute for Economics and Peace (link do PDF – tutaj), wskazuje że Polska – owszem – znajduje się pod koniec tabeli (co oznacza mniejsze zagrożenie terrorystyczne), na 106 miejscu ze 138 wymienionych państw, jednak wcale nie oznacza to, że jest jakąś oazą. Niżej w tabeli znajdują się takie państwa, jak Litwa, Albania, Bułgaria, Łotwa, Węgry, Estonia, Słowacja, Uzbekistan, Słowenia, Rumunia, a na samym końcu – Białoruś. Tak, tak, ta ośmieszana Białoruś to najbezpieczniejsze państwo świata! Czyli, w tym zestawieniu państw b. demoludu, Polska znajduje się na jednej z najgorszych pozycji (niżej notowane są tylko Czechy). Na plus należy zaliczyć, że Polska poprawiła swoją pozycję o 4 miejsca, ale inne państwa radzą sobie dużo lepiej: Czechy poprawiły się o 15 miejsc, Albania o 13, a Słowenia – aż o 30.

 


 

Skip to content