PKP będzie musiało konkurować z czeskim przewoźnikiem w Polsce

Aktualizacja: 2019-12-10 10:30 am

Czeska firma kolejowa Leo Express będzie ubiegać się o pozwolenie na komercyjne przejazdy na linii Kraków-Warszawa – informuje wtorkowy „Puls Biznesu”. Firma realizuje już połączenia z Krakowa i Katowic do Pragi.

Leo Express będzie kursować także na trasie Medyka-Praga. Urząd Transportu Kolejowego wydał już stosowne pozwolenie na okres od 11 grudnia 2019 do 10 grudnia 2024 r., a pociągi mogą wyjechać na tory jeszcze w tym miesiącu.

„Czekamy jeszcze także na otwarty dostęp do linii z Terespola przez Warszawę do Pragi oraz z Wrocławia do stolicy Czech” – mówi „Pulsowi Biznesu” Juraj Andrejka, dyrektor zarządzający Leo Express w Polsce.

Czeska firma od grudnia 2017 r. realizuje połączenia z Krakowa do Pragi. „To będą wygodne, nocne połączenia. Na pewno będziemy mieć konkurencyjne ceny. Ceny biletów będą zaczynały się już od 19 PLN, a im więcej pasażerów będzie z nami podróżować, tym ceny będą mogły być niższe” – chwalił się Peter Jančović, wówczas dyrektor rozwoju i sprzedaży Leo Express.

„PB” podaje również, że na polskie tory może wjechać kolejny czeski przewoźnik – RegioJet, który złożył wniosek w UTK o pozwolenie na kursowanie na linii Mościsko-Praga. Pociągi firmy mogą zacząć kursować od czerwca przyszłego roku.

Kresy.pl / pb.pl

Za: Kresy.pl (10 grudnia 2019)

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: Nie znamy co prawda warunków funkcjonowania zagranicznego przewoźnika na polskich torach, ale wygląda to niebezpiecznie i ukazuje pustosłowie szermierzy rządowej “dobrej zmiany”, którzy w ten sposób godzą się na niszczenie polskości transportu kolejowego. A argument wytaczany przez niektórych, że konkurencja wymusi na polskich przewoźnikach polepszenie standardów, jest pozbawiona racji, gdyż bez tej zewnętrznej konkurencji transport kolejowy w Polsce rozwija się i modernizuje w tempie kolosalnym.

 


 

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=111048 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]