Aktualizacja strony została wstrzymana

Karnawałowa impreza skreślona z listy dziedzictwa ludzkości UNESCO za… antysemityzm

Coroczny karnawał w Aalst w 2010 roku został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Teraz z tej listy zostaje usunięty. Decyzję podjął 1 grudnia burmistrz tego flamandzkiego miasta, by uprzedzić decyzję samego komitetu UNESCO, która miała zapaść w połowie tego miesiąca.

Karnawał w Aalst w 2010 roku. Fot. Wikipedia

Poszło o oskarżenie tego festiwalu folklorystycznego o… antysemityzm. W paradzie po ulicach miasta, w ramach trwającego od 23 do 25 lutego festiwalu, pojawiały się bowiem „stereotypowe przedstawienia żyda”, wyposażanego m.in. w atrybuty worka z pieniędzmi, czy haczykowatego nosa.

Burmistrz Alost (Aalst po flamandzku), Christoph D’Haese bronił karnawałowego obyczaju i swobody ludowej ekspresji, ale organy UE i organizacje żydowskie wykazały tu odpowiednią czujność i złożyły do UNESCO donos.

To „groteskowe oskarżenia” – mówi Christoph D’Haese, który wyjaśnił w lokalnych mediach, że postanowił wycofać karnawał z listy UNESCO, bo dowiedział się, że i tak miało to się stać w połowie grudnia.

W sprawie tej prowadzono rozmowy, ale burmistrz nie zdecydował się na cenzurowanie festiwalu i dodaje, że jego miasto Aalst zawsze będzie „stolicą kpiny i satyry”. Dodaje, że oskarżenia o antysemityzm są bardzo krzywdzące dla mieszkańców.

Szef Stowarzyszenia Żydów Europy z siedzibą w Brukseli skomentował decyzję d’Haese – „wolał sam skoczyć, niż zostać zepchnięty”.

Różowi Żydzi na festiwalu w Belgii/fot. Twitter You're Talking Antisemitism (kolaż)

Różowi Żydzi na festiwalu w Belgii/fot. Twitter You’re Talking Antisemitism (kolaż)

Źródło: France Info

.