Karnawałowa impreza skreślona z listy dziedzictwa ludzkości UNESCO za… antysemityzm

Aktualizacja: 2019-12-3 8:47 am

Coroczny karnawał w Aalst w 2010 roku został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Teraz z tej listy zostaje usunięty. Decyzję podjął 1 grudnia burmistrz tego flamandzkiego miasta, by uprzedzić decyzję samego komitetu UNESCO, która miała zapaść w połowie tego miesiąca.

Karnawał w Aalst w 2010 roku. Fot. Wikipedia

Poszło o oskarżenie tego festiwalu folklorystycznego o… antysemityzm. W paradzie po ulicach miasta, w ramach trwającego od 23 do 25 lutego festiwalu, pojawiały się bowiem „stereotypowe przedstawienia żyda”, wyposażanego m.in. w atrybuty worka z pieniędzmi, czy haczykowatego nosa.

Burmistrz Alost (Aalst po flamandzku), Christoph D’Haese bronił karnawałowego obyczaju i swobody ludowej ekspresji, ale organy UE i organizacje żydowskie wykazały tu odpowiednią czujność i złożyły do UNESCO donos.

To „groteskowe oskarżenia” – mówi Christoph D’Haese, który wyjaśnił w lokalnych mediach, że postanowił wycofać karnawał z listy UNESCO, bo dowiedział się, że i tak miało to się stać w połowie grudnia.

W sprawie tej prowadzono rozmowy, ale burmistrz nie zdecydował się na cenzurowanie festiwalu i dodaje, że jego miasto Aalst zawsze będzie „stolicą kpiny i satyry”. Dodaje, że oskarżenia o antysemityzm są bardzo krzywdzące dla mieszkańców.

Szef Stowarzyszenia Żydów Europy z siedzibą w Brukseli skomentował decyzję d’Haese – „wolał sam skoczyć, niż zostać zepchnięty”.

Różowi Żydzi na festiwalu w Belgii/fot. Twitter You're Talking Antisemitism (kolaż)

Różowi Żydzi na festiwalu w Belgii/fot. Twitter You’re Talking Antisemitism (kolaż)

Źródło: France Info

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=110943 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]