Aktualizacja strony została wstrzymana

Cambridge: cenny obraz usunięty z uniwersyteckiej jadalni. Miał obrażać wegetarian

Wegetariańscy studenci Uniwersytetu Cambridge doprowadzili do usunięcia z jadalni cennego, XVII-wiecznego obrazu. Dzieło Fransa Snydera pt. „Targ ptactwa” miało obrażać, a zarazem obrzydzać wegetarian i wegan, korzystających z uniwersyteckiej stołówki. W związku z protestami, władze uczelni zdecydowały się przenieść obraz.

O zaskakującym zdarzeniu informuje brytyjski „The Telegraph”. Studenci Uniwersytetu Cambridge do niedawna mogli czuć się wyróżnieni, ponieważ dzięki staraniom władz uczelni i Muzeum Fitzwiliam, ściany uniwersyteckiej stołówki zostały ozdobione XVII – wieczną kopią cennego malowidła flamandzkiego malarza Fransa Snydera. Kopia dzieła pt. „Targ Ptactwa” (pochodzącego również z XVII wieku) została zawieszona w jadalni Hughes Hall. Oryginał znajduje się w Sankt Petersburgu.

Niestety w związku ze skargami wegetarian oraz wegan, obraz musiał zniknąć ze ścian jadalni. Studenci, którzy doprowadzili do jego usunięcia twierdzili, że jest niezgodny z ich poglądami i zwyczajnie ich obrzydza.

Na XVII-wiecznym malowidle można zobaczyć scenę z targu. Sprzedawca ma w sprzedaży na swoim straganie martwe zwierzęta. Wśród nich m.in. łabędzia, dzika, a także jelenia i ptaki łowne. Jak informuje rzecznik Muzeum Fitzwill, „niektórzy goście nie mogli jeść, ponieważ obraz wisiał na ścianie. Ludzie, którzy nie jedzą mięsa uważali to za nieco odpychające. Poprosili, aby obraz został usunięty” – mówi.

Kuratorzy wystawy, Victoria Avery i Melissa Calaresu, powiedzieli, że decyzja o usunięciu obrazu była nowoczesnym wcieleniem historycznych obaw dotyczących konsumpcji żywności i środowiska. „Wiele osób zwraca się ku wegetarianizmowi i weganizmowi, zarówno jako polityczny wybór jak i ze względów dietetycznych. Wybór jedzenia zależy nie tylko od poglądów i obaw o to co jemy, ale także potęgują go obawy moralne, które rozbrzmiewają wokół diety, wizerunku i nadmiernej konsumpcji” – tłumaczą.

Źródło: The Telegraph

WMa

 

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2019-11-25) | https://www.pch24.pl/cambridge–cenny-obraz-usuniety-z-uniwersyteckiej-jadalni–mial-obrazac-wegetarian,72334,i.html