Cambridge: cenny obraz usunięty z uniwersyteckiej jadalni. Miał obrażać wegetarian

Aktualizacja: 2019-11-25 11:19 am

Wegetariańscy studenci Uniwersytetu Cambridge doprowadzili do usunięcia z jadalni cennego, XVII-wiecznego obrazu. Dzieło Fransa Snydera pt. „Targ ptactwa” miało obrażać, a zarazem obrzydzać wegetarian i wegan, korzystających z uniwersyteckiej stołówki. W związku z protestami, władze uczelni zdecydowały się przenieść obraz.

O zaskakującym zdarzeniu informuje brytyjski „The Telegraph”. Studenci Uniwersytetu Cambridge do niedawna mogli czuć się wyróżnieni, ponieważ dzięki staraniom władz uczelni i Muzeum Fitzwiliam, ściany uniwersyteckiej stołówki zostały ozdobione XVII – wieczną kopią cennego malowidła flamandzkiego malarza Fransa Snydera. Kopia dzieła pt. „Targ Ptactwa” (pochodzącego również z XVII wieku) została zawieszona w jadalni Hughes Hall. Oryginał znajduje się w Sankt Petersburgu.

Niestety w związku ze skargami wegetarian oraz wegan, obraz musiał zniknąć ze ścian jadalni. Studenci, którzy doprowadzili do jego usunięcia twierdzili, że jest niezgodny z ich poglądami i zwyczajnie ich obrzydza.

Na XVII-wiecznym malowidle można zobaczyć scenę z targu. Sprzedawca ma w sprzedaży na swoim straganie martwe zwierzęta. Wśród nich m.in. łabędzia, dzika, a także jelenia i ptaki łowne. Jak informuje rzecznik Muzeum Fitzwill, „niektórzy goście nie mogli jeść, ponieważ obraz wisiał na ścianie. Ludzie, którzy nie jedzą mięsa uważali to za nieco odpychające. Poprosili, aby obraz został usunięty” – mówi.

Kuratorzy wystawy, Victoria Avery i Melissa Calaresu, powiedzieli, że decyzja o usunięciu obrazu była nowoczesnym wcieleniem historycznych obaw dotyczących konsumpcji żywności i środowiska. „Wiele osób zwraca się ku wegetarianizmowi i weganizmowi, zarówno jako polityczny wybór jak i ze względów dietetycznych. Wybór jedzenia zależy nie tylko od poglądów i obaw o to co jemy, ale także potęgują go obawy moralne, które rozbrzmiewają wokół diety, wizerunku i nadmiernej konsumpcji” – tłumaczą.

Źródło: The Telegraph

WMa

 

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=110853 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]