Kołobrzeg: Urząd Miasta promuje wizerunek katedry bez krzyża. Sprzeciw katolików!

Aktualizacja: 2019-11-21 10:30 am

Po licznych protestach Urząd Miasta w Kołobrzegu postanowił zdjąć ze ściany swojej siedziby ogromny baner, na którym przedstawiono kołobrzeską XIV wieczną katedrę bez krzyża na wieży. Niewłaściwy wizerunek świątyni znalazł się jednak na tysiącach Kart Mieszkańca i w materiałach reklamowych . 

 Kołobrzeg: Urząd Miasta promuje wizerunek katedry bez krzyża. Sprzeciw katolików!

fot. JDavid [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

Aby program pomocy społecznej w postaci Karty Mieszkańca jednoznacznie kojarzył się z Kołobrzegiem, na reklamującym go banerze umieszczono najbardziej znane symbole miasta. Znajdziemy na nim latarnie morską, pomnik zaślubin Polski z morzem, oraz katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Miejscy urzędnicy nie umieścili jednak krzyża na wizerunku wieżycy wieńczącej dach katedry. A ten od ponad 500 lat błogosławi miastu.

W obronie krzyża wystąpiła katolicka wspólnota w Kołobrzegu. Jej przedstawiciele zdecydowanie zaprotestowali przeciw pozbawieniu krzyża katedry namalowanej na banerze.   W liście skierowanym w tej sprawie do władz miasta, katolicy podkreślają, iż katedra bez krzyża, z miejskiej reklamy, jest „obrazem nieprawdziwym i wypaczonym”. Zażądano aby poprawiono wizerunek katedry, przywracając wizerunek najważniejszego symbolu chrześcijańskiej wiary.

Ratusz postanowił zareagować na protesty mieszkańców, jednak niekoniecznie tak, jak sobie tego życzyli. Decyzją władz miasta wizerunek katedry nie zostanie poprawiony, ale zdjęty ze ściany, trafi do lamusa. Jego miejsce zajmą ozdoby świąteczne.

Wprawdzie niezgodny z rzeczywistym wizerunkiem katedry baner zniknie, ale problem polega na tym, iż do tej pory wydano już około 10 tysięcy Kart Mieszkańca, na której widnieje kołobrzeska, XIV – wieczna  katedra pw. Najświętszej Maryi Panny bez krzyża.  Podobnie, niewłaściwy wizerunek umieszczono na wielkiej liczbie ulotek reklamujących program Karta Mieszkańca.

Położona w centrum katedra, Bazylika Mniejsza p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kołobrzegu jest najważniejszym zabytkiem miasta, jedynym w Polsce kościołem posiadającym pięć naw. Zbudowano ją w II połowie XIV wieku w stylu gotyckim. 

Adam Białous

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

@hej juz muzułmanie żądają przerw na modlitwe na UMK w Toruniu!!! polska idzie na dno!!
chytrababazrado

Czy komuś jeszcze trzeba udowadniać, że wszystko idzie w złą stronę? Powielamy to, co działo się w europie zachodniej po 1945. Następnie zaczną znikać krzyże, wizerunki Maryi i Świętych, szynka w szkołach i szpitalach, żeby nie urazić muzułmanów. Macki masonerii zacieśniają się nad polką. Boże pobłogosław Polsce.
hej

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=110786 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]