Zmarł abp Juliusz Paetz, były metropolita poznański. Miał 84 lata

Aktualizacja: 2019-11-15 2:14 pm

Dnia 15 listopada 2019 r. zmarł śp. abp Juliusz Paetz, arcybiskup metropolita poznański w latach 1996-2002. Pogrzeb śp. abp. Juliusza Paetza odbędzie się w formie ściśle prywatnej w katedrze poznańskiej.

Zmarł abp Juliusz Paetz, były metropolita poznański. Miał 84 lata

commons.wikimedia/Stiopa/CC BY-SA 3.0

Abp Juliusz Paetz urodził się 2 lutego 1935 roku w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 28 czerwca 1959 roku. Zaś 20 grudnia 1982 toku został prekonizowany biskupem diecezjalnym diecezji łomżyńskiej. Sakrę biskupią otrzymał 6 stycznia 1983 roku w Bazylice św. Piotra w Rzymie. 11 kwietnia 1996 roku został przeniesiony na urząd arcybiskupa metropolity poznańskiego, a 23 kwietnia kanonicznie objął diecezję. Kierował nią do czasu złożenia rezygnacji z obowiązków arcybiskupa metropolity poznańskiego, którą Jan Paweł II przyjął 28 marca 2002 roku.

Pogrzeb śp. abp. Juliusza Paetza odbędzie się w formie ściśle prywatnej w katedrze poznańskiej.

Miejsce pochówku, jak również forma pogrzebu, zgodne z normami Kodeksu Prawa Kanonicznego (kan. 1178, kan. 1242), zostały ustalone w wyniku konsultacji ze Stolicą Apostolską i Nuncjaturą Apostolską w Polsce oraz Rodziną Zmarłego.

Źródło: archpoznan.pl, KAI

TK

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2019-11-15)

 


 

Refleksja po śmierci abp. Juliusza Paetza

Abp Juliusz Paetz jest na Sądzie Bożym. Nigdy nie przeprosił swoich ofiar. Niech Dobry Pan się nad nim zlituje.

Mam nadzieję, że w czasach papieża Franciszka, który tak bardzo dba o oczyszczenie Kościoła, władze kościelne, zwłaszcza ci, co tuszowali molestowanie kleryków i młodych księży, nie uczynię z pogrzebu nowego zgorszenia i nie pochowają Zmarłego w katedrze poznańskiej, obok zacnych i gorliwych pasterzy Owczarni Pańskiej .

Memento mori!

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

Za: isakowicz.pl (15 listopada 2019)

 


 

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=110706 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]