Aktualizacja strony została wstrzymana

Głupota czy celowa prowokacja? Nowy serial Netflixa i nazistowskie obozy śmierci w Polsce

Ministerstwo Spraw Zagranicznych krytykuje amerykański koncern medialny Netflix za grafikę przedstawioną w serialu dokumentalnym „Iwan Groźny z Treblinki”. Chodzi o „mapę historyczną” pokazującą rozmieszczenie niemieckich obozów koncentracyjnych w… obecnych granicach Polski.

Głupota czy celowa prowokacja? Nowy serial Netflixa i nazistowskie obozy śmierci w Polsce

Mapa przedstawiona w serialu „Iwan Groźny z Treblinki” / Netflix

Serial najpewniej nie wywołałby takich emocji, gdyby nie ukazana w nim mapa Europy z czasów II wojny światowej. Przedstawiono na niej rozmieszczenie niemieckich obozów koncentracyjnych, ale w obecnych granicach Polski. O tym, że przygotowujący mapę nie do końca orientowali się w historii, świadczy także fakt, że pod naszym krajem umieszczono Czechosłowację.

„Netflix, dbajmy o prawdę historyczną!”, czytamy na oficjalnym profilu MSZ na Twitterze.

„W czasie, o którym mowa w serialu Iwan Groźny z Treblinki, terytorium Polski było okupowane, a odpowiedzialność za obozy ponosiły nazistowskie Niemcy. Mapa pokazana w serialu nie jest zgodna z przebiegiem ówczesnych granic” – podkreśla MSZ.

W serialu podano, że obozy znajdowały się w Polsce, poinformowano także, iż były one obozami nazistowskimi.

Produkcję, która wywołała kontrowersje, tak reklamuje Netflix: „Staruszek z Cleveland trafia przed izraelski sąd. Czy naprawdę jest strażnikiem z nazistowskiego obozu śmierci znanym jako Iwan Groźny?”.

Źródło: interia.pl

TK

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2019-11-10)

 


 

„Naszym obowiązkiem jest czczenie pamięci i głoszenie prawdy”. Premier napisał list do Netflixa

Netflix stworzył serial o Holokauście w którym znalazły się krzywdzące dla Polski błędy. Premier Morawiecki postanowił zareagować. 

Serial dokumentalny „Iwan Groźny z Treblinki” (tyt. org. The Devil Next Door) poświęcony jest ukraińskiemu zbrodniarzowi wojennemu Iwanowi Damianiukowi, który był strażnikiem w obozie w Treblince. W jego pierwszym odcinku pokazano mapę przedstawiającą lokalizację obozów na tle współczesnych granic Polski. Dodatkowo obozy zagłady zaznaczono na nich nie swastyką a trupią głową – co mogło sprawiać wrażenie, że nie były prowadzone przez Niemców.

Publikacja tej mapy wywołała w Polsce duże poruszenie. Zaprotestowało m.in. Porozumienie Jarosława Gowina czy polski MSZ, a poseł Sebastian Kaleta zapowiedział, że zwróci się do IPN o możliwość podjęcia kroków prawnych. Premier Morawiecki postanowił za to napisać do szefa Netfliksa Reeda Hastingsa.

https://www.facebook.com/MorawieckiPL/posts/147331936611344

We wstępie premier przypomniał o tym, że ofiarą Niemców padło sześć milionów obywateli Polski oraz o tym, że pomimo najostrzejszych w całej okupowanej Europie represji za pomoc Żydom Polacy stanowią najliczniejszą grupę Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. „Naszym obowiązkiem jest czczenie pamięci i głoszenie prawdy o II Wojnie Światowej i Holokauście, jednej z najstraszniejszych zbrodni w dziejach” – napisał premier – „To zadanie nie tylko polityków czy historyków, ale wspólna odpowiedzialność wszystkich ludzi dobrej woli”.

Premier zarzucił Netfliksowi, że opublikowane przez nich materiały, jak właśnie ta mapa, są do tego stopnia nieprecyzyjne, że nie tylko zaciemniają historyczne fakty ale wprost wybielają prawdziwych sprawców. Nie podoba mu się, że w serialu brak kontekstu mapy, który jasno wskazywałby na to, że obozy zbudowali i obsługiwali Niemcy. „Mój kraj nie istniał nawet w tamtym czasie jako niepodległe państwo, a miliony Polaków zostały w tych obozach zamordowane” – napisał – „Z tego powodu ten element serialu jest niczym innym jak pisaniem historii na nowo”.

Premier wyraził nadzieję, że skandaliczna mapa została opublikowana przez pomyłkę a nie ze złej woli i że Netflix wkrótce naprawi swój błąd. Do listu, opublikowanego po polsku i angielsku na jego stronie na Facebooku, dołączył mapę niemieckiego podboju z 1942 roku i Raport Pileckiego. „Tę prawdę wciąż jesteśmy winni ofiarom II Wojny Światowej” – zakończył swój list. […]

Całość: stefczyk.info (2019.11.11)

 


 

Netflix odpowiada Morawieckiemu. Wygląda na to, że grają na zwłokę

Jesteśmy świadomi zaniepokojenia związanego z serialem „Iwan Groźny z Treblinki” i pilnie przyglądamy się sprawie – oświadczył rzecznik Netflixa po liście premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie ukazanych w tej produkcji nieścisłości historycznych. Sprawa jest oczywista, więc czemu się „przyglądają”?

Słowa rzecznika z oświadczenia przesłanego mailem przywołuje w poniedziałek amerykański dziennik „Washington Post”.

[…] Cały tekst dostępny w materiale źródłowym

Źródło: PAP

Za: Najwyższy Czas! (11/11/2019)

 


 

Skip to content