IKEA usunęła z świątecznej kolekcji nawiązania do chrześcijaństwa

Aktualizacja: 2019-11-8 10:12 am

Nowa kampania marketingowa IKEA oburzyła Duńczyków. Nie podoba im się to, że próbują oddzielić święta od chrześcijaństwa.

W katalogach szwedzkiego giganta branży meblarskiej pojawiła się już nowa świąteczna kolekcja. Tym razem jednak w dotyczących jej materiałach promocyjnych usunięto wszelkie nawiązania do ich chrześcijańskiego charakteru. Na przykład zamiast określenia „święta Bożego Narodzenia” użyto w nich neutralnego terminu „Impreza zimowa” (szw. Vinterfest) a choinka stała się „rośliną sztuczną do wewnątrz”.

Neutralna kampania reklamowa Ikei nie spodobała się Duńczykom. „Podczas gdy zdecydowana większość Duńczyków nie może się doczekać świętowania tradycyjnych duńskich świąt Bożego Narodzenia, Ikea zaczęła urządzać zimową imprezę” – napisał na swoim Facebooku lider Duńskiej Partii Ludowej Peter Skaarup – „Bardzo kocham Szwecję i Szwedów, ale polityczna poprawność, która pochodzi od naszych sąsiednich krajów, zaczyna być trochę męcząca”. W podobnym tonie wypowiedział się również Per Willy Amundsen z Norweskiej Partii Postępu, którego zdaniem działania IKEA przybrały absurdalny rozmiar a sama firma powinna być zbojkotowana.

To nie jest pierwszy raz kiedy Ikea wpakowała się w kłopoty ze względu na polityczną poprawność. W połowie br. Ordo Iuris poinformowało, że polska IKEA zwolniła pracownika, który wyraził negatywną opinię o tekście promującym LGBT zamieszczonym na wewnętrznym forum firmy. O sprawie tej zrobiło się wtedy bardzo głośno i IKEA poniosła w Polsce spore straty wizerunkowe.

IKEA nie jest jednak jedyną firmą, która wprawdzie chce wykorzystać przedświąteczną gorączkę zakupową, ale w imię politycznej poprawności zapomina o tym, skąd się wzięła. Na przykład w 2014 roku sieć kawiarni Starbucks zrezygnowała ze swoich świątecznych kubków, na których i tak nie było żadnych symboli typowo religijnych, i zamieniła je na pozbawione jakichkolwiek dekoracji czerwone kubki. Afera, jaka po tym wybuchła, żyje w USA do dzisiaj, a sama firma w tym roku postanowiła ją eskalować prezentując kubki, na których słowa „wesołych świąt” zastąpiono frazą „wesołej kawy”.

Źródło: Wirtualne MediaAutor: WM

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=110576 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]